SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKO BP spodziewa się wzrostu kosztów w 2007 r.

PKO Bank Polski szacuje jednocyfrowy wzrost kosztów w całym 2007 roku w związku z nakładami na wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego i modernizacją oddziałów.

Osiągnięcie wskaźnika koszty/dochody (C/I) poniżej 50% w tym roku jest raczej niemożliwe, poinformowali przedstawiciele banku we wtorek.

"Spodziewam się jednocyfrowego wzrostu kosztów w całym roku, myślę, że to będzie lekko powyżej inflacji" - powiedział dziennikarzom wiceprezes PKO BP Robert Działak.

Dodał, że aspiracją banku jest także utrzymanie tempa wzrostu po stronie przychodów, ale - jak podkreślił - będzie to trudne zadanie.

Przychody banku wzrosły do 1,63 mld zł w I kw. wobec 1,45 mld zł, co oznacza wzrost o 12,6% rok do roku.

Ogólne koszty administracyjne PKO BP wyniosły 825,6 mln zł w I kw. i były niższe o 3,4% r/r.

"Koszty w pierwszym kwartale były wyjątkowo dobre. Utrzymanie bazy kosztowej na takim poziomie jest dużym wyzwaniem. Spodziewamy się wzrostu kosztów w kolejnych kwartałach i zejście ze wskaźnikiem koszty/dochody poniżej 50% na koniec roku będzie raczej niemożliwe" - powiedział p.o. prezesa banku Rafał Juszczak.

Spodziewany przez bank wzrost kosztów związany jest przede wszystkim z wdrażaniem zintegrowanego systemu informatycznego oraz modernizacją części oddziałów.

Wskaźnik koszty/dochody wyniósł 51,2% w I kw. 2007 r. wobec 59,6% rok wcześniej. Strategia banku na lata 2007-2012 zakłada obniżenie tego wskaźnika do poziomu poniżej 40% do końca 2012 roku i uzyskanie zwrotu z kapitału (ROE) wysokości 30%.

Na koniec I kw. wskaźnik ROE netto wzrósł do 22,2% wobec 19,2% rok wcześnie.

PKO BP miał 613,7 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej w I kw. 2007, co oznacza wzrost o 35,3% r/r. Zysk brutto wyniósł 788,8 mln zł i był o 39,8% wyższy w porównaniu z I kw. 2006 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKO BP spodziewa się wzrostu kosztów w 2007 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl