SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKO BP z 1,26 mld zł kwartalnego zysku, prowadzi mediacje z 11,5 tys. frankowiczów

Zysk netto grupy PKO BP w trzecim kwartale 2021 roku wzrósł do 1 mld 258 mln zł z 712 mln zł rok wcześniej - poinformował w piątek bank w raporcie. Dostał 12 tys. wniosków o mediację złożonych przez posiadaczy kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, ponad 500 mediacji zostało już zakończonych pozytywnie.

"Skonsolidowany zysk netto Grupy PKO Banku Polskiego uzyskany w trzech kwartałach 2021 roku wyniósł 3 mld 671 mln zł i był o 1 mld 653 mln zł wyższy niż w analogicznym okresie 2020 roku" - poinformował bank w raporcie.

Bank podał, że wzrost zysku netto po trzech kwartałach br. był determinowany m.in. przez zmniejszenie o 1 mld 345 mln zł wyniku z tytułu odpisów i utraty wartości łącznie z kosztami ryzyka prawnego kredytów hipotecznych w walutach wymienialnych.

Jak przekazał PKO BP, po trzech kwartałach 2021 r. ROE jest na poziomie 12,1 proc. Aktywa banku wynoszą 403,5 mld zł, co oznacza 7-proc. wzrost rdr.

12 tys. mediacji i 10,8 tys. procesów dot. kredytów hipotecznych

Na początku października 2021 roku PKO BP rozpoczął program oferowania ugód dotyczących kredytów hipotecznych udzielonych we frankach szwajcarskich.

W prezentacji dot. wyników PKO BP podał, że na dzień 4 listopada br. liczba wniosków o mediację złożonych przez klientów przekroczyła 12 tys., a ponad 500 mediacji zostało zakończonych pozytywnie w Sądzie Arbitrażowym.

"Na 30 września 2021 roku przeciwko Bankowi toczyło się 10 tys. 815 postępowań sądowych (na 31 grudnia 2020 roku: 5 tys. 372), które dotyczyły kredytów hipotecznych udzielonych w ubiegłych latach w walucie obcej o łącznej wartości przedmiotu sporu 3 mld 264 mln zł (na 31 grudnia 2020 roku: 1 mld 404 mln zł), w tym jedno postępowanie grupowe" - podał bank w raporcie.

Dodał, że przedmiotem wystąpień klientów banku są przede wszystkim roszczenia o stwierdzenie nieważności całości lub części umowy lub o zapłatę "z tytułu zwrotu rzekomo nienależnego świadczenia w związku z abuzywnym charakterem klauzul walutowych".

Dzięki wyższym stopom procentowym PKO BP zarobi 1-1,2 mld zł więcej

PKO BP w prezentacji poinformował, że szacunkowy wpływ decyzji RPP o łącznej podwyżce stopy referencyjnej o 1,15 p.p. na wynik odsetkowy wynosi ok. 1,0-1,2 mld zł w 2022 r. przy założeniu aktywnego zarządzania strukturą bilansu.

RPP podwyższyła stopę referencyjną NBP w październiku o 40 pb do 0,50 proc. i w listopadzie o 75 pb do 1,25 proc.

PKO BP podał w prezentacji, że wzrost wyniku z opłat i prowizji w ujęciu kwartalnym nastąpił dzięki poprawie wszystkich podstawowych kategorii. Istotną kontrybucję do wzrostu miał wynik z tytułu funduszy i działalności maklerskiej (+11,1 proc. kdk) oraz sezonowo silny wynik z kart (+22,7 proc. kdk) i wymiany walut (+7,2 proc. kdk).

W III kwartale sprzedaż kredytów hipotecznych wyniosła 5 mld zł, rosnąc 8 proc. rdr, a kredytów konsumpcyjnych 4,1 mld zł, rosnąc 40 proc. rdr.

Finansowanie klientów brutto pod koniec września 2021 r. wynosiło 237,1 mld zł, czyli wzrosło 4 proc. rdr i 3 proc. kdk.

PKO BP przekazało, że koszty pracownicze wzrosły 6 proc. kdk. Bank podał, że wzrost kosztów osobowych to efekt podwyżki wynagrodzeń oraz zwiększenia rezerw na bonusy.

PKO BP obsługuje osoby fizyczne, prawne oraz inne podmioty będące osobami krajowymi i zagranicznymi. Skarb Państwa posiada 29,43 proc. udziału w kapitale zakładowym banku.

PKO BP zacznie przygotowywać nową strategię

W najbliższym czasie PKO BP rozpocznie prace nad budową nowej strategii banku - poinformowała wiceprezes banku kierująca pracami zarządu Iwona Duda.

„W najbliższym czasie będziemy planowali przystąpić do budowy nowej strategii, która uwzględni wszystkie zmieniające się okoliczności, zarówno nowe potrzeby naszych klientów, to, co zmieniła pandemia – czyli jeszcze szybszy proces digitalizacji, automatyzacji pewnych procesów - ale również wnioski, które nasuwają się z okresu działania w pandemii. Nad tym planujemy rozpocząć prace w najbliższym czasie” – powiedziała Duda.

"Apetyt na kolejne rekordy (wyników - PAP) jest wysoki, a warunki sprzyjające. Myślę, że również zweryfikowana strategia będzie dodatkowym dopalaczem, poza oczywiście stopami procentowymi, które wydają się nas mocno wspierać" - dodał wiceprezes Bartosz Drabikowski.

Po trzech kwartałach 2021 roku zysk netto grupy PKO BP wynosi 3,67 mld zł, a ROE jest na poziomie 12,1 proc. Kwartalny wskaźnik C/I wynosi 39 proc., a koszt ryzyka 0,59 proc.

"Mamy ambicję, by założony cel strategii do 2022 roku osiągnąć, czyli wynik netto był większy niż 5 mld zł” – powiedziała Duda.

W opublikowanej w listopadzie 2019 roku strategii PKO BP założył, że zysk netto w 2022 roku wzrośnie do ponad 5 mld zł, a wskaźnik ROE do 12 proc. PKO BP zakłada, że wskaźnik kosztów do dochodów w 2022 r. spadnie do około 41 proc., a koszt ryzyka w 2022 r. mieścić się ma w przedziale 0,60-0,75 proc.

Iwona Duda dołączyła do zarządu banku 23 października. Pod warunkiem wyrażenia zgody przez Komisję Nadzoru Finansowego ma zostać prezesem PKO BP.

Dołącz do dyskusji: PKO BP z 1,26 mld zł kwartalnego zysku, prowadzi mediacje z 11,5 tys. frankowiczów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl