SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKP Intercity będzie honorować aplikację mObywatel. Potwierdzenie tożsamości na ekranie smartfona

Sieć PKP Intercity wprowadziła zmiany w swojej Taryfie Przewozowej. Zgodnie z nimi podróżny, który zakupił bilet w formie elektronicznej będzie mógł podczas kontroli potwierdzać swoją tożsamość za pomocą mobilnej aplikacji mObywatel zainstalowanej w smartfonie. Wcześniej przewoźnik wymagał, by właściciel biletu legitymował się jedynie dokumentami w tradycyjnej formie.

Article

Mobilna platforma mObywatel została wprowadzona przez Ministerstwo Cyfryzacji w sierpniu ub.r. Rozwiązanie nie zastępuje w pełni tradycyjnych dokumentów, ma jednak służyć m.in. do prostego potwierdzania tożsamości użytkownika nie tylko w urzędach państwowych, ale także w kontaktach obywatela z rozmaitymi firmami.

Do tej pory jednym z podmiotów, który wydawał się ignorować funkcjonowanie platformy mObywatel była sieć PKP Intercity. Przewoźnik, który już od dawna prowadzi sprzedaż biletów na swoje pociągi w formie elektronicznej wciąż wymagał, by jego nabywca potwierdzał swoją tożsamość jedynie za pomocą dokumentu w tradycyjnej fizycznej postaci.

Teraz PKP Intercity wprowadziła zmianę w swojej Taryfie Przewozowej. Pojawiły się w niej zapisy dopuszczające możliwość potwierdzenia tożsamości podróżnego za pomocą aplikacji mObywatel, a konkretnie jej sekcji o nazwie mTożsamość. W regulaminie przewoźnika dodano m.in. nowe zapisy o następującym brzmieniu:

mTożsamość – funkcjonalność w aplikacji mObywatel dostarczanej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji pozwalająca na okazanie danych jej użytkownika w urządzeniu mobilnym, obejmujących co najmniej: zdjęcie użytkownika, numer dowodu osobistego, termin ważności dowodu osobistego, organ wydający dowód osobisty, numer PESEL, imiona i nazwisko, data urodzenia.”

W przypadku braku lub nieczytelnej pieczęci łączącej fotografię z dokumentem, dokument ten uznaje się za nieważny, chyba że podróżny okaże Dokument Tożsamości albo inny Dokument Umożliwiający Potwierdzenie Tożsamości, albo mTożsamość.

Nowe punkty w Taryfie Przewozowej wprowadzone przez PKP IC oznaczają w praktyce, że pasażer posiadający elektroniczną wersję biletu na przejazd nie będzie musiał legitymować się tradycyjnymi dokumentami, wystarczy zaś że posłuży się smartfonem z zainstalowaną w nim aplikacją mObywatel potwierdzającą jego tożsamość.

Nowe przepisy weszły w życie z dniem 16 lipca br.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKP Intercity będzie honorować aplikację mObywatel. Potwierdzenie tożsamości na ekranie smartfona

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mivhał
Moje życie było kłamstwem, myślałem, ze dokumenty w formie elektronicznej są po to żeby zastąpić plastik. I nawet w takim celu apkę mObywatel zainstalowałem. Tak to działa np. w Norwegii. Czyli cały projekt mObywatel to kpina - wniosek taki, że z apką nie da się załatwić praktycznie nic i tak czy inaczej trzeba nosić dowód przy sobie.
odpowiedź
User
Doris
Świetna informacja dla wszystkich korzystających z usług PKP. W końcu nie trzeba będzie zabierać tego plastiku ze sobą.
Testował już może ktoś? :)
odpowiedź
User
Zenek
Dokładnie tak. Ministerstwo powinno wydać ustawę w myśl której dokumenty są równoważne i firmy musiałyby je respektować. Teraz jest wolna amerykanka: nie znamy i nie wierzymy w pańską aplikację i co nam pan zrobi.....
odpowiedź