SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Planetarium w TVP3

11 lutego o 23.00 w regionalnej Trójce pojawi się nowy, cykliczny, nadawany raz w miesiącu program 'Planetarium'.

Założeniem programu jest popularyzacja astronomii – dziedziny nauki, która w ostatnich latach – także za sprawą polskich uczonych – przeżywa dynamiczny rozwój.

Sukcesy świata nauki przekładają się na rosnące zainteresowanie ludzi lotami kosmicznymi, eksploracją planet i asteroidów, a także zjawiskami zachodzącymi na sferze niebieskiej.

Premierowe wydanie programu, trwającego ok. 22 minut, ukaże się  z Planetarium w Toruniu. Jeżeli dopisze pogoda, będzie okazja do podziwiania Księżyca w pełni. Za pomocą specjalnego oprogramowania zostanie przeprowadzona symulacja wyglądu nieba nad Polską, by znaleźć Marsa i Saturna. Tematem wiodącym lutowego programu będzie sensacyjne odkrycie planety poza Układem Słonecznym.

Podczas każdego programu  przewidziana jest zabawa telefoniczna. Widz będzie musiał udzielić poprawnej odpowiedzi na pytanie  kryjące się pod znakami Zodiaku. Oczywiście nie zabraknie nagród. Autorami programu są: Piotr Majewski i Jerzy Rafalski.

Piotr Majewski – dziennikarz i prezenter radiowy. Od lat związany z Polskim Radiem Pomorza i Kujaw Współpracownik TVP, radiowej „Trójki” i PR BiS. Popularyzator astronomii i smooth jazzu. Autor audycji z cyklu „Radio Planet i Komet” (od 2000 roku) oraz programów poświęconych odkryciom naukowym. W 2000 roku jego audycja „Roznosiciele Życia i Śmierci” (poświęcona asteroidom zagrażającym Ziemi) zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie na najlepszy popularnonaukowy program radiowy zdobywając statuetkę Wielkiego Brzyma. Laureat wielu nagród w dziedzinie promowania edukacji, m.in. odznaczony Medalem KEN. Stale współpracuje z Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. W ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki organizuje i prowadzi plenerowe pokazy nieba.

Jerzy Rafalski – astronom z Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Animator spotkań, dyskusji i happeningów poświęconych astronomii. Gość wielu stacji radiowych i telewizyjnych ( „5-10-15”, „TV Edukacyjna” – TVP1). Współautor  programu   „Gwiazdy świecą nocą” (TVP 1). Współredaguje „Radio Planet i Komet” (Polskie Radio PiK). Laureat wielu nagród w dziedzinie promowania edukacji, m.in. Złotą Karetą NOWOŚCI 2004. W ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki organizuje i prowadzi plenerowe pokazy nieba. Imprezy te cieszą się największym powodzeniem wśród widzów; jednorazowo ogląda je po kilkaset osób. Obecnie szef Orbitarium Toruń – sali wystaw interaktywnych.

Obydwaj w 2005 roku wystąpili w programie „Operacja Tytan w TVP” w ramach której relacjonowali lądowanie próbnika Huygens na powierzchni Tytana.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Planetarium w TVP3

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl