SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Platforma Mediowa Point Group zamyka kolejny tytuł drukowany

Platforma Mediowa Point Group zdecydowała o zamknięciu wydawanego od 1998 roku magazynu studenckiego “?dlaczego” oraz towarzyszącego mu serwisu internetowego. Spółka tłumaczy, że projekt przestał mieć potencjał rozwoju.

Platforma Mediowa Point Group zamyka kolejny tytuł drukowany

Magazyn studencki „?dlaczego“ był pierwszym tytułem, od którego prezes i główny akcjonariusz PMPG SA, Michał M. Lisiecki, jeszcze jako student rozpoczął tworzenie firmy wydawniczej. - Dzisiaj, jako spółka giełdowa, patrzymy na rynek głównie przez pryzmat potrzeb konsumenckich i rentowoności projektów - komentuje decyzję o zamknięciu “?dlaczego” Michał M. Lisiecki.

Tytuł ukazywał jako płatny miesięcznik aż do września ub.r., gdy został przekształcony w magazyn  bezpłatny, rozdawany na uczelniach, m.in. przez hostessy. Rozpoczęto wtedy też wydawanie pod jego marką dodatku dołączanego raz w miesiącu do tygodnika “Wprost” (on także znika).

Nakład bezpłatnego “?dlaczego” wynosił wiosną br. ok. 70 tys. egz., jesienią 2010 roku było to 130 tys. egz. Z kolei średnia sprzedaż ogółem tytułu w okresie od stycznia do czerwca 2010 roku, gdy był jeszcze pismem płatnym, wyniosła 31 020 egz. przy średnim nakładzie na poziomie 59 979 egz. (dane ZKDP).

- Przekształcenie magazynu w wydawnictwo bezpłatne pozwoliło znacząco przedłużyć życie produktu, jednak w ocenie zarządu, inwestycje w segment młodzieżowy przyniosłyby znacząco mniejszy zwrot z inwestycji niż inne przedsięwzięcia, na których obecnie spółka się koncentruje - tłumaczy nam Anna Pawłowska-Pojawa, PR manager PMPG. Przypomnijmy, że jesienią br. wydawnictwo wprowadzi na rynek dwutygodnik “Bloomberg Businessweek Polska” (więcej na ten temat).

Ostatni numer “?dlaczego” ukazał się w czerwcu br., zaś witryny dlaczego.com.pl i korba.pl znikną z internetu z końcem sierpnia br. Dla projektu pracowały trzy osoby zatrudnione na etatach oraz 10 współpracowników. Jak informuje nas Pawłowska – Pojawa, część z tych osób już otrzymała propozycje pracy w PMPG, część podjęła inne zajęcia poza firmą. Szczegółów jednak nie podaje. Wiadomo, że w PMPG pozostaje redaktor naczelny “?dlaczego” Michał Gajewski.

“?dlaczego” to drugi drukowany magazyn, który został zlikwidowany przez PMPG w ostatnim czasie. W maju br. ukazał się ostatni numer miesięcznika muzycznego “Machina”. Tamten projekt pozostał jednak w postaci ukazującego w internecie e-tygodnika oraz portalu Machina.pl (dowiedz się więcej).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Platforma Mediowa Point Group zamyka kolejny tytuł drukowany

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
niebawem taki sam los czeka Wprost
8 8
odpowiedź
User
Rusin
Czas najwyższy na upadek wszystkich tych szmatławców spółki prostaków Lisiecki-Lis.
8 8
odpowiedź
User
Prorok
No cóż - na konferencjach i w wywiadach można mówić, co się żywnie podoba. Szkoda,że tzw. specjaliści -dziennikarze opisujący media nie weryfikują następnie szumnie ogłaszanych planów przez właścicieli i dyrektorów Wydawnictw.
Warto byłoby porównać obietnice i ich realizację - najczęściej fatalną.
8 8
odpowiedź
User
jarekzbydgoszczy
Jak widzę już mnie ktoś uprzedził z Wprost, czekam z niecierpliwością na informację o zamknięciu tego tygodnika
8 8
odpowiedź
User
Mariola
Dlaczego i Korba zostaly zniszczone bo jak Jakubowska - Antonowicz cos nie dotknie zamieni w g..... :) jest beznadziejna
8 8
odpowiedź