SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Platforma nc+ zainteresowana ósmym multipleksem

Spółka ITI Neovision, operator platformy nc+, znalazła się wśród podmiotów zainteresowanych ósmym multipleksem, na którym nadawać ma naziemna telewizja cyfrowa. Łącznie do UKE wpłynęły zgłoszenia od 16 podmiotów.

Termin nadsyłania zgłoszeń w konsultacjach dotyczących zagospodarowania częstotliwości 174-230 Mhz, tworzących tzw. ósmy multipleks, upłynął we wtorek 19 listopada br., ale Urząd Komunikacji Elektronicznej czeka jeszcze na te przesyłane pocztą. W ostatnich dniach do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpłynęły zgłoszenia od spółki ITI Neovision oraz od firmy Uplink Krzysztofa Zagórskiego. Na razie nie udało nam się uzyskać odpowiedzi, dlaczego platforma nc+ jest zainteresowana multipleksem naziemnym. Należy ona do Grupy Canal+, a jej mniejszościowym udziałowcem jest telewizja TVN, która dotąd nie wyraziła zainteresowania tymi częstotliwościami.

Jak już informowaliśmy, zainteresowany nowym multipleksem jest natomiast Cyfrowy Polsat poprzez swoją spółkę zależną Info-TV FM. - Jesteśmy wstępnie zainteresowani tymi częstotliwościami, pod warunkiem że będzie możliwość oferowania kanałów płatnych - mówi nam Olga Zomer, rzecznik prasowa Cyfrowego Polsatu. Platforma oferuje już stacje płatne na czwartym multipleksie, gdzie działa usługa pod marką Telewizja Mobilna.

Zgłosiła się także Telewizja Polska, mająca do dyspozycji na stałe trzeci multipleks, ale zobowiązana do zwolnienia miejsc na pierwszym multipleksie. - Obowiązek opuszczenia MUX-1 powoduje, że TVP nie znajduje miejsca dla rozpowszechniania TVP1 i TVP2 w formacie HD, TVP Polonia czy TVP Info z uwagi na całkowitą zajętość pasma na MUX-3. Uzyskanie rezerwacji całości nowego multipleksu dodatkowo pozwoliłoby nadto TVP na realizację usług misji publicznej w obszarze nowych technologii i społeczeństwa informacyjnego - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVP. Chodzi o usługi dodatkowe dotyczące e-edukacji, e-goverment czy e-kompetencji.

Swoje zgłoszenia wysłały również spółki Kino Polska TV i Agora, które w przyszłym roku na pierwszym multipleksie udostępnią kanał Stopklatka TV (więcej na ten temat). - Chcemy rozwijać działalność telewizyjną i podejmujemy w związku z tym różne działania. Zgłosiliśmy wstępne zainteresowanie uwolnioną częstotliwością, ale za wcześnie obecnie na szczegóły - mówi nam Urszula Szwed-Strych, rzecznik prasowa Agory.

Swoje zainteresowanie ósmym multipleksem wyraziły też takie podmioty jak ZPR (firma kontrolująca kanały Eska TV i Polo TV oraz przygotowywany obecnie Fokus TV), Discovery Polska, TVS, TVR, Telestar (nadawca iTV), Michał Winnicki Entertainment (nadawca Power TV), Pressmedial (nadawca Telewizji Regionalnej w Lublinie), Alvernia Studios (wytwórnia filmowa należąca do Stanisława Tyczyńskiego, twórcy RMF FM), Rdf2 i Bcast.

- Nadal oczekujemy na zgłoszenia nadsyłane pocztą. W kolejnym tygodniu planujemy publikację komunikatu podsumowującego zainteresowanie tymi zasobami częstotliwościowymi. Następnie przeprowadzimy uzgodnienia w tym zakresie z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji - mówi Piotr Jaszczuk, doradca prezesa UKE. Dodaje, że uzgodnienia z KRRiT będą dotyczyły dokumentacji i trybu postępowania konkursowego, które wyłoni operatora nowego multipleksu . Rada ma też ustalić, jaka będzie tematyka kanałów nadawanych na MUX-8 oraz czy będą mogły pojawić się tam stacje płatne.

Aktualnie w Polsce działają cztery multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, w tym trzy ogólnopolskie multipleksy z bezpłatną ofertą programową (MUX-1, MUX-2, MUX-3) oraz jeden multipleks telewizji mobilnej z płatną ofertą Cyfrowego Polsatu (tzw. Telewizja Mobilna).

W tej chwili trwają konsultacje dotyczące zagospodarowania piątego i szóstego multipleksu wchodzących w skład drugiej dywidendy cyfrowej, natomiast siódmy multipleks przeznaczono na szybki internet w technologii LTE.

Dołącz do dyskusji: Platforma nc+ zainteresowana ósmym multipleksem

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dżordż
"Platforma nc+ też jest zainteresowana ósmym multipleksem" - niezwykle interesująca wiadomość.
odpowiedź
User
max
Precz z płatną tv w naziemnej tv ! Dlaczego TVP nie da kanału TVP Seriale do naziemnej ?
odpowiedź
User
Baca
Polsat zdobywając kanał sportowy na naziemnej zablokował sport dla innych nadawców i z tego powodu musimy oglądać na naziemnej rozgrywki piłkarzy lig rosyjskich, a za wszystko co polskie musimy płacić.
odpowiedź