SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Postproducentowi „Wiedźmina” szkodzą silna konkurencja i słaby dolar. Zapowiada oszczędności

W zeszłym kwartale firma Platige Image, zajmująca się produkcją i postprodukcją wideo, przy wzroście skonsolidowanych przychodów o 2 proc. do 33,26 mln zł zanotowała 4,3 mln zł straty netto, prawie trzy razy więcej niż przed rokiem. Mniej zarobiła w USA, m.in. wskutek zeszłorocznych strajków w branży filmowej.

Bohaterzy "Wiedźmina", fot. materiały prasowe Platige Image Bohaterzy

Kwartalne przychody grupy kapitałowej Platige Image zwiększyły się rok do roku z 32,71 do 33,26 mln zł, zaś koszty operacyjne wzrosły znacznie mocniej - z 34,29 do 36,21 mln zł.

Zarząd firmy podkreślił w sprawozdaniu, że dalej odczuwa spowolnienie, które nastąpiło w branży grafiki komputerowej wskutek strajków branży filmowej w USA oraz cięć produkcji i działań marketingowych przez segment gier wideo. - Na przełomie roku 2023 i 2024 wielu dużych graczy z tej branży redukowało zespoły produkcyjne i ograniczało wydatki, co odbiło się na aktywności produkcyjnej i poziomie zamówień w firmach obsługujących branżę - przypomniał.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Pomimo niesprzyjających warunków udało nam się utrzymać poziom sprzedaży z ubiegłego roku, jednak naszym celem była sprzedaż na dużo wyższym poziomie. Niższa od oczekiwanej była sprzedaż w naszej amerykańskiej spółce. Jedną z przyczyn była wzmożona konkurencja na rynku postprodukcji reklamowej związana z brakiem zamówień na  rynku filmowym. Pozyskiwane zamówienia w związku z tym charakteryzują się także większą presją cenową, a tym samym niższą rentownością - opisał zarząd.

Działania oszczędnościowe w Platige Image

Grupie Platige Image zaszkodziło też umocnienie się złotego wobec dolara oraz wzrost niezależnych od niej kosztów działalności (np. licencji do oprogramowania). - W ramach dostosowania się do obecnej sytuacji rynkowej podjęliśmy działania oszczędnościowe. Ich skutki będą stopniowo widoczne w kolejnych kwartałach - zapowiada kierownictwo spółki.

- Staramy się jednak zachować pełną sprawność operacyjną, oczekując na ożywienie rynku w związku z zakończeniem strajków i możliwą poprawą koniunktury w kolejnych miesiącach.  Prowadzimy także intensywną działalność sprzedażową pozyskując projekty w obszarach będących dawniej tradycyjnym polem działania Platige - zaznacza.

Wynik EBITDA grupy Platige Image poszedł w dół z 593 tys. zł zysku do 1,08 mln zł straty. Strata operacyjna pogłębiła się z 823 tys. do 2,84 mln zł, a strata netto - z 1,47 do 4,34 mln zł.

Platige Image liczy, że jej wyniki poprawią się dzięki projektom realizowanym niedawno lub niebawem. Firma odpowiada za produkcję treści multimedialnych do wysokobudżetowego musicalu „Pilot i Mały Książę”, jest koproducentem filmu dokumentalnego „Budda. Dzieciak 98” (w kinach obejrzało go 600 tys. osób, wkrótce pojawi się w streamingu)

- Kontynuujemy współpracę z kluczowymi klientami m.in. Activision, Inc. nad filmami do tytułu „Call of Duty”. Rozpoczęły się także zdjęcia do kolejnego sezonu Wiedźmina, a postprodukcja planowana jest pod koniec bieżącego roku - wylicza zarząd. Ponadto firma ogłosiła, że przygotowuje własną grę wideo - „The Whims of the Gods” (city builder z funkcją kooperacji), która ma zadebiutować jesienią br.

W całym ub.r. grupa Platige Image przy wzroście przychodów ze 138,96 do 143,65 mln zł zanotowała spadek zysku netto z 7,54 do 2,39 mln zł.

W środę, po publikacji wyników z pierwszego kwartału, akcje spółki taniały po południu o ok. 1,5 proc.

Dołącz do dyskusji: Postproducentowi „Wiedźmina” szkodzą silna konkurencja i słaby dolar. Zapowiada oszczędności

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yhym
Naganiał na to .... "mieszkaniec" złotej w czapce.
0 0
odpowiedź