SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wpływy Platige Image wzrosły do 73,5 mln zł, a strata do 7,4 mln zł. 1,3 mln zł odpisu na „Jeszcze dzień życia”

W ub.r. grupa kapitałowa Platige Image, obejmująca m.in. domy produkcyjne Platige Image i Dobro, osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 5,2 proc. do 73,51 mln zł, 3,56 mln zł skorygowanego zysku EBITDA (rok wcześniej wyniósł on 2,91 mln zł) oraz 7,44 mln zł straty netto (wobec 6,76 mln zł straty rok wcześniej). Firma utworzyła 4,35 mln zł rezerw i odpisów, m.in. 1,35 mln zł na niższe od jego kosztów wpływy z filmu „Jeszcze dzień życia”.

Przychody grupy Platige Image w kraju zwiększyły się z 31,45 mln zł w 2017 roku do 35,07 mln zł w ub.r., a te z zagranicy wzrosły minimalnie - z 38,41 do 38,44 mln zł.

W efekcie udział sprzedaży eksportowej w całościowych wpływach firmy zmalał o 3 pkt proc. do 55 proc. - Zmiana ta spowodowana jest przede wszystkim działaniami realizowanymi przez jednostkę dominującą, tj. Platige Image, a mianowicie rozwojem usług w oparciu o technologię VIZRT świadczonych dla Telewizji Polsat i TVP - opisano w sprawozdaniu finansowym firmy.

W ub.r. Platige Image dla Polsatu stworzył oprawę wizualną studia uruchomionego głównie do transmisji Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Natomiast dla TVP przygotowuje nową oprawę „Wiadomości”, a zawarta umowa opiewa na 5,6 mln zł.

4,35 mln zł rezerw i odpisów

Po stronie kosztów grupy Platige Image zdecydowanie największe są wydatki na usługi obce (wzrosły w skali roku o 13,4 proc. do 41,57 mln zł) oraz wynagrodzenia (zmalały o 4,5 proc. do 24,46 mln zł). Natomiast nakłady na amortyzację zwiększyły się o 14,4 proc. do 4,25 mln zł.

W konsekwencji strata EBITDA firmy zmalała z 1,38 mln zł w 2017 roku do 790 tys. zł w ub.r., natomiast zysk EBITDA skorygowany (czyli bez uwzględnienia rezerw i odpisów) zwiększył się z 2,91 do 3,56 mln zł.

Firma dokonała w ub.r. rezerw i odpisów na kwotę 4,35 mln zł, podczas gdy rok wcześniej wyniosły one 4,39 mln zł. W zeszłorocznej kwocie 3 mln zł to rezerwa na koprodukcję filmową według umowy z grudnia 2017 roku („do dnia podpisania niniejszego sprawozdania nie doszło do zawarcia wymienionej umowy, stąd wynika konieczność utworzenia rezerwy” - wyjaśniono w raporcie Platige Image). Natomiast 1,35 mln zł to odpis z powodu wpływów z filmu „Jeszcze dzień życia” (emitowanego w kinach jesienią ub.r.) niższych od nakładów poniesionych na tę produkcję.

Koszty finansowe grupy Platige Image wzrosły z 1,27 mln zł w 2017 roku do 2,67 mln zł w ub.r.

Strata brutto firmy poszła w górę z 6,33 do 7,72 mln zł, a strata netto - z 6,76 do 7,44 mln zł.

Platige Image chce przejść na model usługowo-tantiemowy

W br. grupa Platige Image zamierza zwiększyć skalę usług serwisowych w zakresie animacji (w tym Vizrt), a także opartych na długoterminowych kontraktach i wymagających mniejszych inwestycji niż animacja Full CG.

W sprawozdaniu wyliczono też inne cele: realizację projektów specjalnych („wykorzystujących nowe technologie, naukę i kulturę jako narzędzia do budowy nowych modeli współpracy strategicznej, tworzenia oryginalnych form własności intelektualnej oraz projektowania nowych produktów i usług”) oraz promocję artystów współpracujących z firmą.

Ponadto Platige Image będzie dalej pracować nad produkowaniem biblioteki własnych treści, żeby potem sprzedawać licencje na nie. W ten sposób chce zmienić swój model przychodowy z usługowego na usługowo-tantiemowy.

- Obszary zainteresowania spółki to szeroko pojęty segment nowoczesnej rozrywki: film animowany lub efektowy (VFX), widowiska w technologii 3D. Projekty te charakteryzują się stosunkowo długim okresem przygotowań (development) i obarczone są ryzykiem akceptacji pomysłów artystycznych przez publiczność - dodano. - Dodatkowo nakłady na wyprodukowanie takich projektów przekraczają obecne możliwości finansowe spółki, dlatego spółka zamierza aktywnie przygotowywać takie projekty na etapie pomysłu kreatywnego, a następnie realizować je w formie koprodukcji lub spółek celowych z partnerami strategicznymi - zaznaczono.

Głównymi akcjonariuszami Platige Image są członkowie jej rady nadzorczej Jarosław Sawko (ma 34,75 proc. kapitału spółki) i Piotr Sikora (32,69 proc.). Firma jest notowana na warszawskim rynku giełdowym od grudnia 2011 roku. Przez ostatni rok jej kurs zmalał z poziomu 33-35 zł do 15-18 zł.

W piątek na koniec sesji za akcję płacono 15,55 zł, co dawało kapitalizację firmy w wysokości 48,9 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Wpływy Platige Image wzrosły do 73,5 mln zł, a strata do 7,4 mln zł. 1,3 mln zł odpisu na „Jeszcze dzień życia”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ohoho
ciekawe jak tam prace nad nową oprawą Wiadomości...
odpowiedź