SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Płatność jednym kliknięciem w Blik jeszcze w tym roku, jest zgoda NBP

Prezes Narodowego Banku Polskiego wyraził zgodę na wprowadzenie płatności jednym kliknięciem do systemu mobilnych płatności Blik. Banki pracują nad wdrożeniem tego rozwiązania. Pierwsi klienci skorzystają z niego jeszcze w br.

Article

Blik to mobilny system płatności będący ogólnorynkowym standardem w polskiej bankowości. Jest obsługiwany przez firmę Polski Standard Płatności - konsorcjum stworzone przez największe banki komercyjne w Polsce. Z Blik mogą korzystać klienci m. in. Alior Banku, Banku Millennium, BZ WBK, Getin Banku, ING Banku Śląskiego, mBanku oraz PKO Banku Polskiego. System ma już ponad milion użytkowników.

Obecnie proces akceptowania transakcji w Blik wygląda tak, że przy płatności w sklepie, wypłacie z bankomatu czy transakcji internetowej należy najpierw wybrać formę, w jakiej chce się sfinalizować płatność, następnie otworzyć aplikację swojego banku, wybrać opcję dokonania płatności Blikiem, wygenerować specjalny kod i wprowadzić go na terminalu czy stronie internetowej. Przy wyższych kwotach należy zatwierdzić cały proces wpisując kod PIN.

Dzięki decyzji podjętej przez prezesa Narodowego Banku Polskiego za kilka miesięcy użytkownicy Blik będą mogli dokonywać płatności jednym kliknięciem. Aby uruchomić tę opcję trzeba będzie najpierw wyrazić zgodę na taką formę finalizacji transakcji. Będzie to jedna z części dotychczasowego sposobu zatwierdzania płatności Blikiem. Jeśli użytkownik wyrazi zgodę, to jego konto bankowe zostanie powiązane z profilem w sklepie internetowym czy urządzeniem, z którego będzie akceptowana transakcja, a opcja płatności jednym kliknięciem zapisana jako preferowany sposób finalizacji transakcji.

Przy kolejnej płatności Blikiem użytkownik dostanie jedynie powiadomienie na swoim smartfonie z prośbą o potwierdzenie transakcji, które wyśle aplikacja jego banku. Potwierdzenie płatności będzie dokonywane albo po prostu kliknięciem w odpowiedni przycisk, albo wprowadzeniem kodu PIN. Sposoby autoryzacji płatności będą się różnić w zależności od banku, ponieważ to one będą odpowiadać za wdrożenie nowej funkcji Blika.

Operator systemu Blik zapowiada, że pierwsi klienci będą mogli skonfigurować płatność jednym kliknięciem jeszcze w tym roku. Jak zaznacza Jacek Klukowski z Polskiego Standardu Płatności w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl, nazwa „płatność jednym kliknięciem” jest umowna. Faktyczna liczba kliknięć będzie zależeć od tego jak mechanizm upraszczający płatność skonfiguruje bank użytkownika. Nowe rozwiązanie ma ułatwić akceptację transakcji klientom e-commerce i m-commerce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Płatność jednym kliknięciem w Blik jeszcze w tym roku, jest zgoda NBP

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pliszka
No to idziemy też w Getin Noble z BLIKIEM, byle nie dać się zhakować, jak to z systemami informatycznymi bywa. Mam nadzieję na dobre zabezpieczenia.
8 8
odpowiedź
User
sammler
Blik to fajna sprawa do wypłaty gotówki, natomiast nieporozumienie jeśli chodzi o opłacanie zakupów w sklepie... Od tego mam bezstykową kartę KREDYTOWĄ, a nie BLIK, którym płacenie trwa nawet dłużej niż gotówką.
10 8
odpowiedź