SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Płatności zbliżeniowe od lipca możliwe do wartości 100 zł. „Odpowiedź na potrzeby użytkowników”

Visa Polska podniesie do 100 złotych limit transakcji dokonywanych kartami zbliżeniowymi tego operatora bez podawania kodu PIN. Zmiana ma wejść w życie 17 lipca 2020 roku, ale jej wdrażanie może potrwać kilka miesięcy. - Podniesienie limitu dla transakcji zbliżeniowych dokonywanych kartami Visa zostało uzgodnione z uczestnikami ekosystemu bankowego w Polsce i uzyskało akceptację Narodowego Banku Polskiego - wyjaśnia Visa Polska w komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl.

czekaj...Article

Płatności zbliżeniowe dokonywane za pomocą kart płatniczych stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Jesienią 2019 r. wprowadzono w tym systemie ograniczenia podyktowane dyrektywą Unii Europejskiej, zgodnie z którymi użytkownicy muszą podać PIN przy szóstej z rzędu płatności zbliżeniowej kartą, niezależnie od jej wartości. Potem licznik transakcji zeruje się, a klient kolejne pięć razy może płacić kartą zbliżeniowo bez dodatkowej autoryzacji.

Dyrektywa PSD2 nakłada także ograniczenia wartościowe na transakcje zbliżeniowe. Jednorazowo nie można zapłacić kartą zbliżeniowo więcej niż 50 euro, a kolejne płatności zbliżeniowe bez autoryzacji PIN-em nie mogą być wyższe niż 150 euro.

Wyższy limit bez PIN

Obecnie u największych operatorów kart płatniczych w Polsce – Visy i Mastercard obowiązuje limit 50 zł przy realizowaniu transakcji zbliżeniowych bez konieczności podawania PIN-u. Od kilku lat pojawiały się jednak informacje o planach podwyższenia tej kwoty, a w 2018 i na początku 2019 r. Narodowy Bank Polski wydał obu wspomnianym operatorom stosowane zgody w tej sprawie.

Teraz w komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl Visa Polska zapowiada, że podniesie limit płatności zbliżeniowych bez PIN-u do 100 zł.

- 17 lipca 2020 r. obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych Visa bez podawania PIN-u, który wynosi obecnie 50 zł, zostanie podniesiony do wysokości 100 zł – czytamy w komunikacie. - Stanowi to odpowiedź na oczekiwania konsumentów, gdyż płatności zbliżeniowe stają się coraz powszechniejsze.

Visa Polska zaznacza, że jej karty zbliżeniowe spełniają takie same kryteria bezpieczeństwa jak tradycyjne karty Visa wyposażone w chip. Każda transakcja jest chroniona dzięki wielu warstwom zabezpieczeń. Płatności zbliżeniowe, także w przypadku coraz chętniej wybieranych przez konsumentów płatności telefonem, zegarkiem czy innym urządzeniem z funkcją płatniczą, zapewniają użytkownikom kontrolę nad przebiegiem transakcji.

- Podniesienie limitu dla transakcji zbliżeniowych dokonywanych kartami Visa zostało uzgodnione z uczestnikami ekosystemu bankowego w Polsce i uzyskało akceptację Narodowego Banku Polskiego – zapewnia operator.

Kilka miesięcy na wdrożenie

W momencie powstawania tego tekstu nie udało nam się ustalić czy podobne podniesie limitu jak w wypadku Visy wprowadzi także w Polsce Mastercard. Z wcześniej zapowiedzi operatora wynika, że istnieje taki plan, nie ma jednak dokładnego terminu wprowadzenia go do powszechnego użytku.

Według zapowiedzi rzeczywiste wprowadzenie nowego limitu może potrwać kilka miesięcy, wymaga bowiem odpowiednich zmian zarówno po stronie banków, jak i właścicieli terminali płatniczych. Dlatego cytowany przez serwis Cashless.pl Wojciech Pantkowski, dyrektor w Związku Banków Polskich przewiduje, że powszechne zastosowanie nowego limitu dla użytkowników kart zbliżeniowych może potrwać do IV kwartału 2020 r.

Z kolei odpowiadając na nasze dodatkowe pytania Visa Polska wyjaśnia, że wspomniana w komunikacie data 17 lipca 2020 r. oznacza pełną gotowość operatora do stosowania wyższego niż dotąd limitu transakcji bez PIN-u. Firma przyznaje, że wszyscy obecni na rynku partnerzy będą się dostosowywać do zmiany we własnym tempie, najbardziej istotne zaś będą odpowiednie działania ze strony banków.

Dołącz do dyskusji: Płatności zbliżeniowe od lipca możliwe do wartości 100 zł. „Odpowiedź na potrzeby użytkowników”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maxi
Na rosnącą inflację jak znalazł.
odpowiedź
User
Igno
"... z uczestnikami EKOSYSTEMU bankowego...". Mam przed oczami tego światowca z działu prasowego, który płodził to zdanie. Hehehehe
odpowiedź
User
seba
Limit to powinien sobie sam każdy zmienić
odpowiedź