SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Płatności zbliżeniowe bezpieczniejsze niż gotówkowe

68 proc. polskich konsumentów pozytywnie ocenia podniesienie limitu płatności zbliżeniowych bez konieczności podawania PIN-u z 50 do 100 zł - wynika z badania Mastercard. Aż 85 proc. ankietowanych uważa, że to bezpieczniejsza metoda płatności niż gotówka, zwłaszcza w czasie epidemii Covid-19.

Article

W pierwszym kwartale tego roku 90 proc. płatności kartami Mastercard w Polsce zrealizowanych zostało zbliżeniowo, podczas gdy w Europie udział ten wyniósł 78 proc.. Ponad połowa ankietowanych przyznała, że to pandemia koronawirusa miała wpływ na decyzję o skorzystaniu z tej metody płatności.

Kartą zapłacimy bezpiecznej

Dziewięciu na dziesięciu badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że płatności zbliżeniowe są bardziej higieniczne, a 85 proc. uważa, że to bezpieczniejsza metoda płatności niż gotówka. Dla 70 proc. osób w tej grupie to pierwszy wybór przy płaceniu za zakupy w czasie epidemii Covid-19. Ponad połowa (54 proc.) przyznaje, że to aktualna sytuacja zachęciła ich do częstszego płacenia zbliżeniowo.

89 proc. badanych twierdzi, że będzie nadal korzystać z płatności bezdotykowych, nawet po zakończeniu pandemii. Podniesienie limitu transakcji zbliżeniowych bez konieczności podawania kodu PIN z 50 zł do 100 zł pozytywie ocenia 68 proc. użytkowników kart Mastercard.

Miejscami, w których konsumenci korzystają z nich najczęściej są sklepy spożywcze (98 proc.), apteki (81 proc.) i inne sklepy detaliczne (46 proc.).

Wśród polskich konsumentów najpopularniejszą metodą płatności zbliżeniowych pozostaje wciąż użycie plastikowej karty debetowej lub kredytowej (96 proc.). 36 proc. ankietowanych deklaruje korzystanie z płatności telefonem, a 2 proc. z urządzeń „ubieralnych”, takich jak inteligentny zegarek czy opaska fitness.

4 na 5 (82 proc.) polskich konsumentów deklaruje, że zmieniło kartę, której używa najczęściej, aby mieć możliwość płacenia zbliżeniowo. Z kolei 95 proc. badanych uważa, że przestawienie się na płatności zbliżeniowe jest łatwe.

Badanie zostało zrealizowane na panelu internetowym (metodą CAWI), wśród ogółu ubankowionych w wieku 18-60 lat. Badanie przeprowadziła firma Kantar w kwietniu 2020r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Płatności zbliżeniowe bezpieczniejsze niż gotówkowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl