SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Play uruchamia 5G w Gdyni dla testowych użytkowników. „Kilkanaście miast do końca 2020 roku”

Play poinformował oficjalnie o uruchomieniu w Gdyni sieci 5G, do której na razie będzie miała dostęp wybrana grupa użytkowników testowych. Choć operator jest przygotowany do szerokiego wdrożenia 5G w mieście, to ogranicza go na razie rodzaj zgody otrzymanej od UKE. - Pozwolenie na komercyjną sieć nastąpi zapewne po aukcji częstotliwości, w 2020 roku 5G ruszy przynajmniej w jednej dodatkowej miejscowości - zapowiadają szefowie Play. Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl że do końca roku 5G może działać w kilkunastu polskich miastach.

Article

W połowie grudnia 2019 r. Play zapowiedział uruchomienie w Trójmieście komercyjnych testów sieci 5G z wykorzystaniem posiadanego przez operatora pasma 2100 MHz.

We wtorek podczas spotkania z dziennikarzami Play podpisał memorandum z Miastem Gdynia, na mocy którego zostanie uruchomiona tam sieć 5G.

5G bez aukcji częstotliwości

Jak poinformował Play uruchomienie sieci 5G w aglomeracji trójmiejskiej dla lokalnej społeczności jest możliwe dzięki istniejącej sieci Play 5G Ready, która została zaktualizowana o odpowiednie oprogramowanie wdrażające dynamiczne współdzielenie częstotliwości i wykorzystanie funkcjonalności synchronizacji czasu.

Operator zaznacza, że to jedno z pierwszych tego typu rozwiązań pozwalające na szerokie zastosowanie technologii najnowszej generacji, jeszcze przed dystrybucją tzw. częstotliwości C-band.

- Inauguracja współpracy z miastem Gdynia, jako pierwszym miastem 5G w Polsce jest wyjątkowym wydarzeniem, które pozwala Play wprowadzić społeczność lokalną na ścieżkę ogólnopolskiego rozwoju technologii najnowszej generacji – podkreślił podczas konferencji Jean Marc Harion, prezes Play. - Jeszcze przed aukcją częstotliwości udostępniamy szeroki zasięg 5G lokalnej społeczności oraz możliwość jej zastosowania wśród studentów, seniorów i użytkowników domowych. Polska jest o krok od komercyjnego wprowadzenia 5G, uzależnionego jedynie od przystępnego cenowo przydziału częstotliwości, pełnego wdrożenia harmonizacji EMF i niezbędnych zezwoleń regulacyjnych.

W ramach współpracy z Miastem Gdynia Play planuje szereg działań adresowanych do mieszkańców w każdym wieku, które mają na celu edukować, a także realnie wpływać na ich codzienne doświadczenia jako użytkowników sieci.

Według planów seniorzy będą mogli uczestniczyć w pokazach filmowych z wykorzystaniem Play TV BOX i routerów 5G oraz w warsztatach na temat tej technologii i kompetencji cyfrowych, studenci są zaproszeni do zbadania potencjału tej technologii na prawdziwym sprzęcie 5G, a indywidualni użytkownicy będą mogli doświadczyć w rzeczywistych warunkach możliwości oferowanych przez istniejącą już sieć najnowszej generacji.

Dodatkowo działania wspierać będzie Fundacja Legalna Kultura, ekspert w zakresie programów edukacyjnych dotyczących kompetencji cyfrowych, promujący legalne źródła cyfrowych treści kulturowych.

5G dla testowych użytkowników

Podczas spotkania Jean Marc Harion, prezes Play w rozmowie z nami przyznał, że ze względów biznesowych nie może zdradzić kosztów inwestycji operatora w sieć 5G w 2020 r.

- Jesteśmy za to pewni, że w II kwartale 2020 roku na rynku pojawi się wiele smartfonów i innego sprzętu obsługującego tę technologię – zaznaczył Jean Marc Harion. - Z pewnością część tych urządzeń pojawi się także w naszej ofercie. I będziemy się starali, by były to smartfony w rozsądnej, a nie najwyższej cenie.

W kwestii budowy infrastruktury 5G szef Play zaznaczył, że firma bierze pod uwagę wszystkich dostawców rozwiązań w tym zakresie, choć niektóre firmy są obecnie niejako naturalnym wyborem operatora.

- Współpracujemy zarówno z Huawei, jak Ericssonem czy ZTE – wyjaśnił Harion. - Jednak te dwie pierwsze firmy są dla nas obecnie nieco bliższymi partnerami niż inne. Dalsza kooperacja będzie zależała od bieżących warunków biznesowych, a naszym priorytetem zawsze jest dostarczenie użytkownikom sieci o najwyższych możliwych parametrach.

Michał Ziółkowski, członek zarządu i dyrektor ds. technicznych w Play odpowiadając na pytania Wirtualnemedia.pl potwierdza, że choć sieć 5G jest obecnie dostępna w centralnej części Gdyni, to na razie będą z niej korzystać jedynie wybrani użytkownicy w ramach prób.

- Obecnie mamy od UKE stosowne zgody testowe. Nie otrzymaliśmy pozwolenia na wprowadzenie komercyjnej sieci – przyznaje Michał Ziółkowski. - To oznacza że dostęp do sieci 5G w Gdyni otrzyma kilkadziesiąt osób wyposażonych przez nas w odpowiedni sprzęt, które w zamian będą dzielić się z Play swoimi doświadczeniami z korzystania z nowej technologii. Spodziewamy się, że UKE zgodzi się na zastosowanie komercyjne 5G w Gdyni po zakończeniu przygotowywanej przez urząd aukcji częstotliwości dla 5G.

Ziółkowski zapowiada, że oprócz Gdyni w 2020 r. Play wprowadzi szeroko sieć 5G przynajmniej w jeszcze jednym mieście w Polsce.

- Na razie nie można dokładnie określić, które to będzie miasto – zastrzega szef ds. technicznych Play. - Testy są obecnie prowadzone w Toruniu, Sokołowie Podlaskim oraz Grójcu. Nie wiadomo też dokładnie kiedy sieć 5G obejmie w pełni całe Trójmiasto, choć technicznie jesteśmy przygotowani do takiego scenariusza.

Ziółkowski przyznaje, że przygotowany przez UKE projekt aukcji częstotliwości 5G skierowany w grudniu ub.r. do konsultacji nie do końca spełnia oczekiwania Play.  

- W projekcie przewidziano bloki po 80 MHz, jednak my stoimy na stanowisku że bardziej odpowiednie byłoby wystawienie do licytacji bloków 100 MHz – zaznacza nasz rozmówca. - Trzeba pamiętać, że ten drugi typ bloków oznacza możliwość zaoferowania wyższych parametrów sieci 5G dla wszystkich użytkowników. Jednak niezależnie od ograniczeń z pewnością weźmiemy udział w zapowiedzianej aukcji.

Kilkanaście miast z 5G

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej do końca 2020 r. we wszystkich krajach członkowskich sieć 5G powinna być dostępna komercyjnie przynajmniej w jednym dużym mieście. Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji obecna na spotkaniu z dziennikarzami zorganizowanym przez Play zdradza nam, że w rzeczywistości w wypadku Polski ten plan minimum może zostać kilkakrotnie przekroczony.

- Według obecnych szacunków operatorzy są w fazie zaawansowanych rozmów z lokalnymi władzami kilkunastu różnych miast w naszym kraju - zaznacza Wanda Buk. - Może się więc okazać że ostatecznie na koniec 2020 r. sieć 5G będzie dostępna dla mieszkańców znacznie większej liczby miejscowości niż tylko jedna. I nie będą tu potrzebne żadne zachęty czy interwencja ze strony rządu.

Wiceminister Buk przyznaje, że wpływy do budżetu państwa z tytułu aukcji 5G mogą być wyższe niż te które wynikają bezpośrednio z cen wywoławczych określonych przez UKE.

- Według szacunków ekspertów, z którymi się konsultowaliśmy ostateczne przychody państwa z tytułu aukcji częstotliwości mogą zamknąć się w przedziale pomiędzy 4 a 5 mld złotych – przewiduje Wanda Buk.

Play informuje, że posiada łącznie 7868 stacji bazowych, z czego 865 zostało uruchomionych w minionym roku. Zasięg stacji pozwolił na wysokie prędkości transmisji danych, na poziomie zbliżonym do 5G dla ponad 48 proc. populacji Polski pod koniec 2019 r. W ub.r. operator uruchomił także 694 nowych wież. Firma podkreśla, iż technicznie i technologicznie jest gotowa na wprowadzenie łączności nowej generacji do standardowej oferty. Wdrożenie projektu na skalę komercyjną zależne jest od dostępności urządzeń kompatybilnych z siecią najnowszej generacji i procesu uzyskania zgód regulacyjnych.

W 2019 r. całkowita wielkość transmisji danych w sieci Play wzrosła o 29 proc. rok do roku do 288 PB. W ostatnim kwartale odnotowano wzrost transmisji danych w godzinach szczytu o 31 proc. – 585,57 Gb/s w porównaniu do wyników z IV kwartału 2018 r.

Jednym z głównych elementów strategii operatora na najbliższe lata jest budowa oraz rozwój nowoczesnej infrastruktury, która ma zapewnić dostęp do możliwości jakie oferuje 5G.  Aktualnie testy sieci najnowszej generacji prowadzone są w Toruniu (C-band/100 MHz), Sokołowie Podlaskim (C-band/50 MHz) i Grójcu na paśmie C-band/100 MHz. Play planuje dalszy wzrost stacji bazowych do 9500 do końca 2020 r. Planowany rozwój sieci oznacza, że Play stanie się całkowicie niezależny od roamingu krajowego z końcem 2021 roku.

W trzecim kwartale br. Play Communications osiągnął wzrost przychodów operacyjnych w skali roku o 5,2 proc. do 1,8 mld zł oraz 233,1 mln zł zysku netto (wobec 189,8 mln zł rok wcześniej). Na koniec września telekom miał 12,72 mln aktywnych klientów, w tym 9,11 mln abonentów. Wydatki marketingowe zwiększył o 29 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Play uruchamia 5G w Gdyni dla testowych użytkowników. „Kilkanaście miast do końca 2020 roku”

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz
PLAY- sieć celebrycka. Kojarzy mi się wyłącznie z Wojewódzkim, Moś i Owsiakiem...
2 0
odpowiedź
User
observer
PLAY- sieć celebrycka. Kojarzy mi się wyłącznie z Wojewódzkim, Moś i Owsiakiem...

Inwestują w reklamy a nie w sieć i odchodzi od nich więcej ludzi niż z innych sieci
2 0
odpowiedź
User
guru
To żart? Tylko Gdynia? Po miesiącach propagandy że niby 5G od dawna w Play?
1 0
odpowiedź