SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play uruchamia 5G w Gdyni dla testowych użytkowników. „Kilkanaście miast do końca 2020 roku”

Play poinformował oficjalnie o uruchomieniu w Gdyni sieci 5G, do której na razie będzie miała dostęp wybrana grupa użytkowników testowych. Choć operator jest przygotowany do szerokiego wdrożenia 5G w mieście, to ogranicza go na razie rodzaj zgody otrzymanej od UKE. - Pozwolenie na komercyjną sieć nastąpi zapewne po aukcji częstotliwości, w 2020 roku 5G ruszy przynajmniej w jednej dodatkowej miejscowości - zapowiadają szefowie Play. Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl że do końca roku 5G może działać w kilkunastu polskich miastach.

Article

W połowie grudnia 2019 r. Play zapowiedział uruchomienie w Trójmieście komercyjnych testów sieci 5G z wykorzystaniem posiadanego przez operatora pasma 2100 MHz.

We wtorek podczas spotkania z dziennikarzami Play podpisał memorandum z Miastem Gdynia, na mocy którego zostanie uruchomiona tam sieć 5G.

5G bez aukcji częstotliwości

Jak poinformował Play uruchomienie sieci 5G w aglomeracji trójmiejskiej dla lokalnej społeczności jest możliwe dzięki istniejącej sieci Play 5G Ready, która została zaktualizowana o odpowiednie oprogramowanie wdrażające dynamiczne współdzielenie częstotliwości i wykorzystanie funkcjonalności synchronizacji czasu.

Operator zaznacza, że to jedno z pierwszych tego typu rozwiązań pozwalające na szerokie zastosowanie technologii najnowszej generacji, jeszcze przed dystrybucją tzw. częstotliwości C-band.

- Inauguracja współpracy z miastem Gdynia, jako pierwszym miastem 5G w Polsce jest wyjątkowym wydarzeniem, które pozwala Play wprowadzić społeczność lokalną na ścieżkę ogólnopolskiego rozwoju technologii najnowszej generacji – podkreślił podczas konferencji Jean Marc Harion, prezes Play. - Jeszcze przed aukcją częstotliwości udostępniamy szeroki zasięg 5G lokalnej społeczności oraz możliwość jej zastosowania wśród studentów, seniorów i użytkowników domowych. Polska jest o krok od komercyjnego wprowadzenia 5G, uzależnionego jedynie od przystępnego cenowo przydziału częstotliwości, pełnego wdrożenia harmonizacji EMF i niezbędnych zezwoleń regulacyjnych.

W ramach współpracy z Miastem Gdynia Play planuje szereg działań adresowanych do mieszkańców w każdym wieku, które mają na celu edukować, a także realnie wpływać na ich codzienne doświadczenia jako użytkowników sieci.

Według planów seniorzy będą mogli uczestniczyć w pokazach filmowych z wykorzystaniem Play TV BOX i routerów 5G oraz w warsztatach na temat tej technologii i kompetencji cyfrowych, studenci są zaproszeni do zbadania potencjału tej technologii na prawdziwym sprzęcie 5G, a indywidualni użytkownicy będą mogli doświadczyć w rzeczywistych warunkach możliwości oferowanych przez istniejącą już sieć najnowszej generacji.

Dodatkowo działania wspierać będzie Fundacja Legalna Kultura, ekspert w zakresie programów edukacyjnych dotyczących kompetencji cyfrowych, promujący legalne źródła cyfrowych treści kulturowych.

5G dla testowych użytkowników

Podczas spotkania Jean Marc Harion, prezes Play w rozmowie z nami przyznał, że ze względów biznesowych nie może zdradzić kosztów inwestycji operatora w sieć 5G w 2020 r.

- Jesteśmy za to pewni, że w II kwartale 2020 roku na rynku pojawi się wiele smartfonów i innego sprzętu obsługującego tę technologię – zaznaczył Jean Marc Harion. - Z pewnością część tych urządzeń pojawi się także w naszej ofercie. I będziemy się starali, by były to smartfony w rozsądnej, a nie najwyższej cenie.

W kwestii budowy infrastruktury 5G szef Play zaznaczył, że firma bierze pod uwagę wszystkich dostawców rozwiązań w tym zakresie, choć niektóre firmy są obecnie niejako naturalnym wyborem operatora.

- Współpracujemy zarówno z Huawei, jak Ericssonem czy ZTE – wyjaśnił Harion. - Jednak te dwie pierwsze firmy są dla nas obecnie nieco bliższymi partnerami niż inne. Dalsza kooperacja będzie zależała od bieżących warunków biznesowych, a naszym priorytetem zawsze jest dostarczenie użytkownikom sieci o najwyższych możliwych parametrach.

Michał Ziółkowski, członek zarządu i dyrektor ds. technicznych w Play odpowiadając na pytania Wirtualnemedia.pl potwierdza, że choć sieć 5G jest obecnie dostępna w centralnej części Gdyni, to na razie będą z niej korzystać jedynie wybrani użytkownicy w ramach prób.

- Obecnie mamy od UKE stosowne zgody testowe. Nie otrzymaliśmy pozwolenia na wprowadzenie komercyjnej sieci – przyznaje Michał Ziółkowski. - To oznacza że dostęp do sieci 5G w Gdyni otrzyma kilkadziesiąt osób wyposażonych przez nas w odpowiedni sprzęt, które w zamian będą dzielić się z Play swoimi doświadczeniami z korzystania z nowej technologii. Spodziewamy się, że UKE zgodzi się na zastosowanie komercyjne 5G w Gdyni po zakończeniu przygotowywanej przez urząd aukcji częstotliwości dla 5G.

Ziółkowski zapowiada, że oprócz Gdyni w 2020 r. Play wprowadzi szeroko sieć 5G przynajmniej w jeszcze jednym mieście w Polsce.

- Na razie nie można dokładnie określić, które to będzie miasto – zastrzega szef ds. technicznych Play. - Testy są obecnie prowadzone w Toruniu, Sokołowie Podlaskim oraz Grójcu. Nie wiadomo też dokładnie kiedy sieć 5G obejmie w pełni całe Trójmiasto, choć technicznie jesteśmy przygotowani do takiego scenariusza.

Ziółkowski przyznaje, że przygotowany przez UKE projekt aukcji częstotliwości 5G skierowany w grudniu ub.r. do konsultacji nie do końca spełnia oczekiwania Play.  

- W projekcie przewidziano bloki po 80 MHz, jednak my stoimy na stanowisku że bardziej odpowiednie byłoby wystawienie do licytacji bloków 100 MHz – zaznacza nasz rozmówca. - Trzeba pamiętać, że ten drugi typ bloków oznacza możliwość zaoferowania wyższych parametrów sieci 5G dla wszystkich użytkowników. Jednak niezależnie od ograniczeń z pewnością weźmiemy udział w zapowiedzianej aukcji.

Kilkanaście miast z 5G

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej do końca 2020 r. we wszystkich krajach członkowskich sieć 5G powinna być dostępna komercyjnie przynajmniej w jednym dużym mieście. Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji obecna na spotkaniu z dziennikarzami zorganizowanym przez Play zdradza nam, że w rzeczywistości w wypadku Polski ten plan minimum może zostać kilkakrotnie przekroczony.

- Według obecnych szacunków operatorzy są w fazie zaawansowanych rozmów z lokalnymi władzami kilkunastu różnych miast w naszym kraju - zaznacza Wanda Buk. - Może się więc okazać że ostatecznie na koniec 2020 r. sieć 5G będzie dostępna dla mieszkańców znacznie większej liczby miejscowości niż tylko jedna. I nie będą tu potrzebne żadne zachęty czy interwencja ze strony rządu.

Wiceminister Buk przyznaje, że wpływy do budżetu państwa z tytułu aukcji 5G mogą być wyższe niż te które wynikają bezpośrednio z cen wywoławczych określonych przez UKE.

- Według szacunków ekspertów, z którymi się konsultowaliśmy ostateczne przychody państwa z tytułu aukcji częstotliwości mogą zamknąć się w przedziale pomiędzy 4 a 5 mld złotych – przewiduje Wanda Buk.

Play informuje, że posiada łącznie 7868 stacji bazowych, z czego 865 zostało uruchomionych w minionym roku. Zasięg stacji pozwolił na wysokie prędkości transmisji danych, na poziomie zbliżonym do 5G dla ponad 48 proc. populacji Polski pod koniec 2019 r. W ub.r. operator uruchomił także 694 nowych wież. Firma podkreśla, iż technicznie i technologicznie jest gotowa na wprowadzenie łączności nowej generacji do standardowej oferty. Wdrożenie projektu na skalę komercyjną zależne jest od dostępności urządzeń kompatybilnych z siecią najnowszej generacji i procesu uzyskania zgód regulacyjnych.

W 2019 r. całkowita wielkość transmisji danych w sieci Play wzrosła o 29 proc. rok do roku do 288 PB. W ostatnim kwartale odnotowano wzrost transmisji danych w godzinach szczytu o 31 proc. – 585,57 Gb/s w porównaniu do wyników z IV kwartału 2018 r.

Jednym z głównych elementów strategii operatora na najbliższe lata jest budowa oraz rozwój nowoczesnej infrastruktury, która ma zapewnić dostęp do możliwości jakie oferuje 5G.  Aktualnie testy sieci najnowszej generacji prowadzone są w Toruniu (C-band/100 MHz), Sokołowie Podlaskim (C-band/50 MHz) i Grójcu na paśmie C-band/100 MHz. Play planuje dalszy wzrost stacji bazowych do 9500 do końca 2020 r. Planowany rozwój sieci oznacza, że Play stanie się całkowicie niezależny od roamingu krajowego z końcem 2021 roku.

W trzecim kwartale br. Play Communications osiągnął wzrost przychodów operacyjnych w skali roku o 5,2 proc. do 1,8 mld zł oraz 233,1 mln zł zysku netto (wobec 189,8 mln zł rok wcześniej). Na koniec września telekom miał 12,72 mln aktywnych klientów, w tym 9,11 mln abonentów. Wydatki marketingowe zwiększył o 29 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Play uruchamia 5G w Gdyni dla testowych użytkowników. „Kilkanaście miast do końca 2020 roku”

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz
PLAY- sieć celebrycka. Kojarzy mi się wyłącznie z Wojewódzkim, Moś i Owsiakiem...
odpowiedź
User
observer
PLAY- sieć celebrycka. Kojarzy mi się wyłącznie z Wojewódzkim, Moś i Owsiakiem...

Inwestują w reklamy a nie w sieć i odchodzi od nich więcej ludzi niż z innych sieci
odpowiedź
User
guru
To żart? Tylko Gdynia? Po miesiącach propagandy że niby 5G od dawna w Play?
odpowiedź