SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Play ze wzrostem wpływów i liczby użytowników. Sprzedał mniej smartfonów, ma 118 tys. klientów Play Now Box TV

W ub.r. Play Communications osiągnął wzrost przychodów o 1,7 proc. do 7,16 mld zł i zysku EBITDAaL o 6,3 proc. do 2,4 mld zł. Liczba jego użytkowników zwiększyła się o 390 tys. do 12,32 mln, głównie dzięki przejęciu Virgin Mobile Polska i wzrostowi popularności Play Now Box TV. Swojemu nowemu właścicielowi, francuskiej grupie Iliad, przyniósł na razie 200 mln euro wpływów i 47 mln euro zysku.

Article

W sprawozdaniu finansowym grupy Iliad podano, że w ub.r. przychody Play Communications ze sprzedaży usług wzrosły o 4,9 proc. do 5,56 mld zł. Przychody od abonentów zwiększyły się o 3,7 proc.

Natomiast wpływy ze sprzedaży urządzeń (głównie smartfonów) zmalały o 8,1 proc. do 1,6 mld zł. Ten spadek firma tłumaczy przede wszystkim skutkami lockdownu wiosną ub.r., kiedy przez pięć tygodni od końcówki marca do początku maja zamknięta była mniej więcej połowa punktów sprzedaży Play, które działają w centrach handlowych.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Play z wyższym zyskiem

Zwiększyły się wyniki rentowności Play: zysk brutto poszedł w górę o 5,3 proc. do 3,61 mld zł, zysk EBITDaL - o 6,3 proc. do 2,4 mld zł, a zysk z działalności operacyjnej - o 4,7 proc. do 1,48 mld zł.

Marża brutto firmy zwiększyła się o 1,7 pkt proc. do 48,7 proc., a marża EBITDaL - o 1,5 pkt proc. do 32 proc. Na ten wskaźniki pozytywnie wpłynął spadek sprzedaży smartfonów, generującej niską marżę, natomiast negatywny wpływ miał wzrost także niskomarżowych wpływów z połączeń międzysieciowych.

Nakłady inwestycyjne Play w ub.r. wyniosły 806 mln zł, przeznaczono je głównie na rozbudowę infrastruktury sieciowej. Na koniec roku operator miał 8 800 stacji bazowych.

W pół roku dwa raz więcej klientów Play Now Box TV

W ub.r. liczba klientów Play zwiększyła się o 137 tys. do 15,4 mln, a liczba tych aktywnych - o 297 tys. do 12,19 mln.

Na koniec ub.r. operator miał 8,39 mln abonentów (96 tys. więcej niż przed rokiem) i 3,8 mln użytkowników ofert prepaidowych (201 tys. więcej niż rok wcześniej). Do tego wzrostu przyczyniło się przede wszystkim kupno w sierpniu ub.r. za 59 mln zł sieci Virgin Mobile Polska, wraz z którą telekom przejął 388 tys. klientów prepaidowych.

Ponadto na koniec już 118 tys. klientów Play korzystało z wprowadzonej wiosną 2019 roku usługi telewizyjnej Play Now Box TV, a 7 tys. - z oferowanego od kwietnia ub.r. internetu stacjonarnego.

Popularność Play Now Box TV w drugim półroczu podwoiła się - na koniec czerwca ub.r. korzystało z niej 59,2 tys. użytkowników, na koniec października - 83 tys., a na koniec grudnia - 118 tys.

32 zł miesięcznie od abonenta Play

Średnie miesięczne wpływy od użytkownika (ARPU) wynosiły w ub.r. 21,7 zł, o 2,7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Tak jak inne telekomy Play zarabia znacznie więcej na abonentach niż użytkownikach ofert prepaidowych. W ub.r. ARPU od klientów kontraktowych wzrosło o 1,5 proc. do 31,8 zł, a tylko w czwartym kwartale ub.r. - o 3,1 proc. do 32,2 zł.

- Był to kolejny rok skutecznego realizowania naszej strategii budowania silnego, cyfrowego lidera rynku usług mobilnych dla odbiorców indywidualnych, rodzin oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Przekroczyliśmy założone cele, a osiągnięte wyniki pokazują odporność naszej organizacji w bezprecedensowym 2020 r. wskazując na potencjał wzrostu w 2021 r. oraz w kolejnych latach - podkreśla Jean Marc Harion, prezes Play.

Po kupnie Play grupa Iliad bardziej zadłużona

W drugiej połowie listopada ub.r. francuska Grupa Iliad sfinalizowała kupno 96,66 proc. akcji Play Communications, płacąc za nie 9,6 mld zł. Wezwanie do sprzedaży walorów ogłosiła w drugiej połowie września, oferując 39 zł za walor. Poprzednio głównymi akcjonariuszami Play były fundusze do Thora Bjorgolfssona i Panosa Germanosa.

Play został włączony do wyników grupy Iliad 18 listopada. Do końca roku osiągnął 200 mln euro wpływów i 70 mln euro zysku EBITDAaL. Wydatki inwestycyjne w tym okresie wyniosły natomiast 34 mln euro.

Grupa Iliad przejęła też zadłużenie Play, przez co znacząco wzrosły jej wskaźniki zadłużenia. Dług netto poszedł w górę o 114,9 proc. do 7,75 mld zł, a jego wskaźnik do zysku EBITDaL z ostatnich 12 miesięcy - z 2,18x do 3,19x.

Wyższe wpływy i niższy zysk właściciela Play

Cała grupa Iliad osiągnęła w ub.r. wzrost przychodów o 10,1 proc. do 5,87 mld euro. Zwiększyły się wpływy zarówno ze sprzedaży usług (o 10,3 proc. do 5,64 mld euro), jak i urządzeń (o 6,3 proc. do 243 mln euro).

Dla koncernu zdecydowanie największym rynkiem jest Francja, gdzie zanotował wzrost przychodów o 1,9 proc. do 5 mld euro. Jest tam obecny od 2012 roku w siecią Free Mobile, z której korzystają głównie klienci indywidualni (wpływy od nich w ub.r. wzrosły o 1,7 proc. do 4,93 mld euro).

Zysk EBITDaL we Francji zwiększył się o 6 proc. do 2,02 mld euro, a zysk z działalności operacyjnej - o 7,4 proc. do 924 mln euro.

We Włoszech, gdzie grupa Iliad jest obecna od ponad dwóch lat, przychody poszły w górę o 58 proc. do 674 mln euro, a strata EBITDaL zmalała o z 253 do 133 mln euro. Natomiast przy wzroście nakładów inwestycyjnych z 369 do 512 mln euro strata operacyjna wyniosła 415 mln euro, o 2 mln euro mniej niż rok wcześniej.

Zysk EBITDaL grupy Iliad zwiększył się z 1,65 do 1,96 mld euro, a zysk z działalności operacyjnej - z 444 do 556 mln euro. Natomiast łączny zysk zmalał z 1,73 mld euro do 420 mln euro.

Dołącz do dyskusji: Play ze wzrostem wpływów i liczby użytowników. Sprzedał mniej smartfonów, ma 118 tys. klientów Play Now Box TV

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karol68
Za miesiąc opuszczam virgine mobile przejętą przez Play ze względu na mega podwyżki 50% w górę. Poza tym Play to obecnie najbardziej przeciążona sieć ze względu na dużą ilość młodych abonentów nadmiernie korzystających z internetu. Przechodząc do konkurencji nie tylko będę płacił mniej ale przede wszystkim do sieci działającej o niebo lepiej.
0 0
odpowiedź
User
marek
To Play Now TV ma taki wzrost popularności, że moja mama dostała to do umowy i płaci 10 zł więcej niż gdyby tego jej nie wrypali ! I dekoder leży w szafce, bo dałasię wrobić w koszt.
0 0
odpowiedź
User
jw
Za miesiąc opuszczam virgine mobile przejętą przez Play ze względu na mega podwyżki 50% w górę. Poza tym Play to obecnie najbardziej przeciążona sieć ze względu na dużą ilość młodych abonentów nadmiernie korzystających z internetu. Przechodząc do konkurencji nie tylko będę płacił mniej ale przede wszystkim do sieci działającej o niebo lepiej.

A ja w tym samym miejscu na tych samych telefonach zrobiłem z kolegą test neta. On na Plusie wyciągał ledwie 3 mega a ja na Play 39 mega :)
0 0
odpowiedź