SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play wydał w ub.r. 751 mln zł na inwestycje, chce wypłacić 367 mln zł dywidendy

W ub.r. gotówkowe nakłady inwestycyjne Play Communications, głównie na rozwój własnej sieci, wyniosły 751 mln zł, 15,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Firma zamierza przeznaczyć na dywidendę 45 proc. z 816 mln zł wolnych przepływów pieniężnych w ub.r.

Jean-Marc Harion, prezes Play CommunicationsArticle

W samym czwartym ub.r. Play Communications na inwestycje przeznaczył gotówkowo 241 mln zł, aż o 95,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Jest to związane z rozbudową własnej infrastruktury sieciowej.

Na koniec ub.r. Play miał dokładnie 7 003 stacje bazowe, o 1 257 więcej niż rok wcześniej. Przez ostatnie trzy miesiące ub.r. przybyło ich 563.

W efekcie przez rok zasięgi internetu LTE w Play zwiększył się z 93,4 do 96,7 proc.

W listopadzie ub.r. operator zrezygnował z roamingu krajowego w centrum Poznania. Natomiast pod koniec grudnia ub.r. wypowiedział obowiązującą od 12 lat umowę z Polkomtelem dotyczącą roamingu krajowego, współpraca będzie prowadzona jeszcze do grudnia br. Firma uzasadniła, że zdecydowała się na to „dzięki realizowanej rozbudowie własnej sieci Play, która na koniec roku składać się będzie z 7 tysięcy stacji bazowych, a w perspektywie roku 2021 ma osiągnąć 9,5 tysięcy stacji”, a także podobnym umowom z T-Mobile i Orange Polska.

367 mln zł na dywidendę

Play Communications od lipca 2017 roku jest notowany na warszawskiej giełdzie. W maju ub.r. firma, zgodnie z zapowiedziami z prospektu emisyjnego, wypłaciła 652 mln zł dywidendy, po 2,57 zł na akcję. To znacznie więcej niż jej zysk netto w 2017 roku, który wyniósł 387,3 mln zł.

Jednocześnie operator obniżył wielkość kolejnych dywidend: z pułapu 65-75 proc. skonsolidowanych wolnych przepływów pieniężnych za miniony rok do 40-50 proc. przepływów. Firma uzasadniała, że zamierza dużo inwestować w rozwój swojej sieci oraz szybciej obniżyć poziom zadłużenia.

W prezentacji dla inwestorów o wynikach z ub.r. Play poinformował, że w br. chce przeznaczyć na dywidendę 45 proc. wolnych przepływów pieniężnych dla właścicieli kapitału własnego (wskaźnik FCFE). W ub.r. te przepływy wyniosły 816 mln zł (22,8 proc. więcej niż rok wcześniej), na co złożyły się niższy wzrost aktywów kontraktowych oraz niższy gotówkowy wpływ odsetki podatków.

45 proc. z 816 mln zł to 367,2 mln zł. Daje to ok. 1,45 zł na akcję Play, co przy kursie spółki z zamknięcia sesji giełdowej w poniedziałek (20,94 zł) oznacza stopę dywidendy wynoszącą 6,92 proc.

Decyzję o wysokości dywidendy musi jeszcze zaakceptować rada dyrektorów Play Communications.

Do 800 mln zł na inwestycje w br.

Play Communications spodziewa się, że w br. wpływy firmy zwiększą się mniej niż w ub.r. (kiedy wzrosły o 2,5 proc. do 6,84 mld zł), m.in. w związku z niższymi przychodami ze sprzedaży sprzętu. Według prognozy skorygowany zysk EBITDA firmy wyniesie 2,2-2,3 mld zł, m.in. dzięki wyższej marży na usługach, a mimo wzrostu kosztów nowych usług i utrzymania sieci.

Operator planuje przeznaczyć gotówkowo na inwestycje do 800 mln zł - nie tylko na rozbudowę infrastruktury sieciowej, lecz także na digitalizację i kapitalizację urządzeń abonenckich.

Wolne przepływy pieniężne mają wynieść w br. 670-750 mln zł, m.in. w związku z wyższymi nakładami inwestycyjnymi i podatkami. Play 40-50 proc. tej kwoty zamierza wypłacić w 2020 roku w dywidendzie.

- W 2018roku osiągnęliśmy najwyższe poziomy FCFE i zysku netto w historii Play. Mimo że w ubiegłym roku Grupa zapłaciła wysoką dywidendę w wysokości 652 mln zł oraz zainwestowała w sieć i IT kwotę 751 mln zł, spółka spłaciła również 391 mln zł zadłużenia z posiadanej gotówki i wygenerowanych przepływów pieniężnych - opisuje Holger Püchert, członek zarządu spółki P4, operatora sieci Play, ds. finansowych.

Na początku stycznia br. firma zmieniła swoje umowy kredytowe - będzie spłacać niższe raty w latach 2019-2021, zyskała też dodatkowe opcje przy odpowiednich poziomach jej zadłużenia oraz możliwość wyemitowania obligacji o wartości do 2 mld zł.

- W sumie, nasza sytuacja finansowa na początku 2019 jest znakomita. Oczekujemy, że nasza doskonałość operacyjna i inwestycje w sieć obniżające koszty roamingu krajowego zwiększą skorygowaną EBITDA w 2019 roku - podkreśla Holger Püchert.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Play wydał w ub.r. 751 mln zł na inwestycje, chce wypłacić 367 mln zł dywidendy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
-
Niech pozrywają umowy z Huawei i ZTE na wszystkie stacje bazowe (też do 5G) i zrezygnują z oznaczeń "5G Ready" - wtedy to będzie sieć godna zaufania
odpowiedź