SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play: możliwe ograniczenia dla Huawei przy 5G to 0,9 mld zł dodatkowych inwestycji

Operator sieci telekomunikacyjnej Play poinformował, że według szacunków jego rady dyrektorów możliwe przepisy ograniczające użycie sprzętu Huawei przy budowie sieci 5G będą oznaczać dla telekomu 0,9 mld zł dodatkowych inwestycji w ciągu 7 lat. W ostatnich tygodniach kurs giełdowy Play znacząco zmalał.

Article

- Ten maksymalny wpływ na koszty obejmuje wymianę warstwy 4G, przeniesienie sprzętu sieciowego oraz wymianę sprzętu radiowego Huawei 4G i 5G po ich całkowitej amortyzacji - wyliczono w komunikacie giełdowym Play Communications.

Firma przypomniała, że „korzysta z usług dwóch dostawców sieci (Huawei i Ericsson), a proces wymiany rozpoczęła już od wdrożenia niezależnej sieci rdzeniowej dla 5G, która ma zostać zakończona w przyszłym roku i jest objęta obecnym planem inwestycyjnym”. Ponadto spółka spodziewa się całkowitego wyłączenia systemów 2G-3G w ciągu najbliższych 7 lat, jednocześnie zaznaczyła, że „nie przewiduje przyspieszonej amortyzacji jakiegokolwiek sprzętu ani kosztów wymiany wycofywanego z eksploatacji w kolejnych latach sprzętu 2G-3G”.

- Wpływ na koszty może się różnić w zależności od czasu udostępnionego operatorom na wdrożenie niezbędnych zmian w ich sieciach. Play zakłada, na podstawie podobnych przypadków za granicą, że okres ten może wynosić 7 lat - zaznaczono w komunikacie.

Play podkreślił, że 0,9 mld zł dodatkowych inwestycji związanych z możliwymi ograniczeniami dla Huaweia przy sieci 5G to „znacznie poniżej krążących ostatnio spekulacji medialnych”.

- Sam koszt zastąpienia infrastruktury Huawei w Polsce szacowany jest na 15 miliardów złotych - a to wyłącznie koszt zakupu nowych urządzeń, który po dodaniu do niego idących za tym strat i wszelkich kosztów pobocznych wzrasta do kilkudziesięciu miliardów - ocenił w drugiej połowie sierpnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

Kurs Play mocno malał

Od połowy sierpnia br. kurs giełdowy Play jest w trendzie spadkowym. Z poziomu 32-33 zł obniżył się do 26,54 zł we wtorek na koniec sesji. Przy takie cenie kapitalizacja firmy wynosi 6,77 mld zł.

W środę, po publikacji komunikatu o konsekwencjach możliwych ograniczeń dla Huawei przy wdrażaniu 5G, kurs Play wzrósł o 1,36 proc.

Głównymi akcjonariuszami telekomu są Tollerton Investment Limited (ma 24,58 proc. kapitału) i Kenbourne Invest (20,06 proc.).

W drugim kwartale br. Play Communications zanotował spadek przychodów operacyjnych rok do roku o 0,2 proc. do 1,75 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 1,9 proc. zysk netto zmalał z 535,8 do 237,6 mln zł. Telekom na koniec czerwca miał 12,45 mln aktywnych klientów, w tym 8,99 mln abonentów. W drugim kwartale wydał na marketing 19,2 proc. mniej niż rok wcześniej.

Huawei na cenzurowanym w USA i Wielkiej Brytanii

W połowie lipca br. rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję o wykluczeniu Huawei z budowy sieci 5G w tym kraju. Nowe przepisy zakazują brytyjskim operatorom dokonywania nowych zakupów w chińskim koncernie do końca 2020 roku, zaś do 2027 roku sprzęt Huawei ma zostać wyeliminowany z infrastruktury 5G na Wyspach Brytyjskich.

Z kolei w połowie maja br. prezydent USA podjął decyzję o dalszym ograniczeniu współpracy amerykańskich firm z chińskimi producentami sprzętu. Niedawno w USA weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi od połowy września 2020 roku część firm technologicznych zostanie wykluczona ze współpracy z Huawei. W efekcie Samsung i LG wstrzymają dostawy swoich wyświetlaczy do smartfonów Huawei, a SK Hynix przestanie dostarczać koncernowi produkowane przez siebie moduły pamięci.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Play: możliwe ograniczenia dla Huawei przy 5G to 0,9 mld zł dodatkowych inwestycji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl