SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play rozbudowuje sieć nadajników. W tym roku powstanie ponad tysiąc stacji bazowych

Play chce zbudować w 2018 roku co najmniej tysiąc stacji bazowych - poinformował na konferencji Jorgen Bang-Jensen, prezes telekomu. Operator planuje ponadto uruchomienie w pierwszej połowie 2018 roku usługi głosowej w technologii LTE (VoLTe).

Article

Play Communications, właściciel sieci komórkowej Play w ramach rozbudowy własnej sieci postawił w 2017 roku 697 własnych nadajnik (z tego około 600 zupełnie nowych) i zmodernizował ponad 1,6 tys. już istniejących obiektów. To pierwszy etap z zaplanowanego na 3 lata procesu inwestycyjnego, dzięki któremu w 2020 roku operator chce mieć własną, niezależną sieć, obejmującą cały kraj.

Obecnie sieć Play liczy 5746 nadajników, dla których wsparciem są umowy na korzystanie z roamingu krajowego zawarte z trzema pozostałymi operatorami. Zdecydowana większość nadajników (5650) obsługuje technologię LTE.

Operator zapowiedział, że planuje wybudować ponad 1000 nadajników w 2018 roku. 75% budowanych stacji to wysokie obiekty wieżowe (kilkudziesięciometrowe). Play inwestuje w rozwój sieci zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich, co ma na celu zwiększenie zasięgu również w ujęciu terytorialnym, aby osiągnąć do 2020 roku poziom porównywalny z pozostałymi graczami na rynku. Zasięg Play docelowo ma obejmować 99,5% populacji i ponad 98% powierzchni Polski.

- Rozbudowa sieci, którą realizujemy, pozwoli nam być niezależnym w zakresie przesyłu danych, który szybko wzrasta: w grudniu średnia konsumpcja danych wśród naszych klientów detalicznych wyniosła 5,5 GB. To dużo więcej niż w innych krajach europejskich - w Wielkiej Brytanii jest to ok. 1,4 GB, podobnie w Niemczech i Szwecji - powiedział Jorgen Bang-Jensen, prezes telekomu  na konferencji.

Bang-Jensen poinformował, że Play chce, by w 2018 roku mniej niż 5 proc. danych użytkowników sieci Play było przesłanych za pośrednictwem roamingu krajowego, świadczonego przez innych operatorów: Orange Polska, T-Mobile Polska oraz Polkomtel.

Dodał, że Play "lekko" wyprzedza obecnie swój wewnętrzny harmonogram rozbudowy sieci.

Sieć Play budowana jest głównie w oparciu o własną infrastrukturę, ale operator współpracuje w tym zakresie z innymi graczami. 590 nadajników korzysta z infrastruktury innych graczy, a w tym samym czasie Play udostępnia 290 swoich obiektów konkurentom.

Bang-Jensen zapowiedział ponadto uruchomienie Voice over LTE (VoLTE) w I półroczu 2018 r.

Według informacji podanych na konferencji, na koniec ubiegłego roku sieć Play obejmowała 80 proc. obszaru Polski i była dostępna dla 93,5 proc. mieszkańców kraju.

Spółka przy IPO informowała, że budowa ogólnokrajowej sieci spółki pochłonie 500 mln zł w latach 2018-2020. Spółka oczekiwała wówczas, że stosunek nakładów inwestycyjnych do przychodów operacyjnych wyniesie w średniej perspektywie około 8 proc. rocznie.

Prezes podtrzymał prognozy Play dotyczące wzrostu przesyłu danych w Polsce - operator oczekuje od siedmio- do dziesięciokrotnego wzrostu transmisji w ciągu pięciu lat. Play podał, że pomiędzy 31 grudnia 2017 a 1 stycznia 2018 przesył danych w sieci operatora sięgnął 4,35 petabajtów, o 60 proc. więcej niż rok wcześniej.

Na koniec września 2017 r. sieć Play miała 14,89 mln klientów, o 1,7 proc. więcej niż rok wcześniej, natomiast liczba jej abonentów wzrosła o 15,1 proc. W trzech kwartałach ub.r. Play Communications zanotował wzrost wpływów operacyjnych o 9,6 proc. do 4,93 mld zł i spadek zysku netto o 56,5 proc. do 244,5 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Play rozbudowuje sieć nadajników. W tym roku powstanie ponad tysiąc stacji bazowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl