SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PMPG Polskie Media musi zapłacić ponad 600 tys. euro za weksle dla spółki swojego byłego wiceprezesa, chce ugody z bankiem

Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok pierwszej instancji nakazujący PMPG Polskie Media (wydawca m.in. „Wprost” i „Do Rzeczy”) zapłatę 563,1 tys. euro oraz odsetek od 1,3 mln euro na rzecz Santander Bank Polska z powodu poręczenia wekslowego udzielonego spółce 3P Inwestycje Internetowe. PMPG dwa lata temu zawiązała 3,17 mln zł rezerwy z tego tytułu.

fot. Shutterstock.com Article

Pozew w tej sprawie przeciw PMPG Polskie Media złożył Santander Bank Polska (do września ub.r. działający jako BZ WBK), który ma wierzytelności wobec spółki 3P Inwestycje Internetowe będącej od kilku lat w stanie upadłości. PMPG ponad 10 lat temu udzieliła jej bowiem poręczenia wekslowego.

Firmą 3P Inwestycje Internetowe zarządzał Piotr S., od lipca 2007 do października 2009 roku wiceprezes PMPG. W czerwcu ub.r. S. został aresztowany, postawiono mu trzy zarzuty, dotyczące wystawiania fikcyjnych faktur przez reprezentowane przez niego firmy oraz wyrządzenia straty dla masy upadłościowej w wysokości 20,4 mln zł poprzez pozorne umowy i puste faktury VAT wystawione przez trzy firmy.

W procesie wytoczonym przez Santander Bank Polska w czerwcu 2017 roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że PMPG Polskie Media w związku z wystawionym poręczeniem wekslowym ma zapłacić bankowi 563,12 tys. euro, odsetki od 742,3 tys. euro (za okres od sierpnia 2014 do września ub.r.) i od 563,12 tys. euro za okres od września ub.r. do dnia zapłaty, a także 107,22 tys. zł kosztów procesu.

Firma odwołała się od tego wyroku, podkreślając, że powództwo jest w całości bezzasadne, ponieważ poręczenie wekslowe nie zostało nigdy skutecznie ustanowione. - Rażące niedbalstwo i brak reakcji na problemy z regulowaniem należności finansowych przez zarządzaną przez Piotra S. spółkę 3P Inwestycje Internetowe Sp. z o.o. doprowadziły do tego, że spółka ta nie była w stanie pokryć zobowiązań wobec wierzycieli - uzasadniła PMPG w komunikacie giełdowym.

Jednocześnie zawiązała rezerwę w wysokości 3,17 mln zł na poczet ewentualnej przegranej.

Wyrok uprawomocniony, PMPG negocjuje z bankiem

W czwartek PMPG Polskie Media poinformowała, że wyrok pierwszej instancji został podtrzymany w całości przez Sąd Apelacyjny w Warszawie, a tym samym stał się prawomocny.

Dodała, że jest w trakcie rozmów ugodowych z Santander Bank Polska, które jej zdaniem „mogą doprowadzić do zawarcia pomiędzy stronami porozumienia ustalającego warunki spełnienia świadczenia zasądzonego wyrokiem”. Firma zaznaczyła, że spłata przyznanej bankowi kwoty nie wpłynie negatywnie na jej wynik finansowy, bo będzie mogła skorzystać z utworzonej rezerwy.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa PMPG Polskie Media zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 6,8 proc. do 34,02 mln zł oraz 4,66 mln zł zysku netto (wobec 3,33 mln zł zysku rok wcześniej).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PMPG Polskie Media musi zapłacić ponad 600 tys. euro za weksle dla spółki swojego byłego wiceprezesa, chce ugody z bankiem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl