SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PMR: 3 mld zł z chmury w 2022 r.

W 2021 r. wartość rynku chmury w Polsce rosła w tempie przekraczającym 30% rok do roku. Firma PMR prognozuje, że w 2022 r. wartość rynku cloud computing osiągnie 3 mld zł.

Fot. PixabayArticle

Zgodnie z definicją PMR, rynek chmury to w 100% rynek rozwiązań B2B wdrażanych przez firmy i instytucje. Udział tak zdefiniowanego rynku w całkowitych wydatkach na IT przedsiębiorstw ze wszystkich sektorów gospodarki w Polsce ma w 2022 r. przekroczyć 7,5%.


W 2020 r. czynnikiem, który przeważał w ocenie perspektyw dla rynku chmury obliczeniowej, była pandemia COVID-19. Wywarła ona bardzo istotny wpływ na ten rynek w latach 2020-2021. Zasadniczą kwestią była przyspieszona transformacja cyfrowa przedsiębiorstw i wdrożenie narzędzi pracy zdalnej na masową skalę.

PMR ocenia, że w kolejnych latach inwestycje największych światowych dostawców rozwiązań IaaS będą miały kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju chmury w Polsce. Środki wyasygnowane zarówno na infrastrukturę i centra danych, ale również na szkolenia, promocję, wsparcie partnerów i stworzenie całego ekosystemu rozwoju chmury, przełożą się na dalszy postęp w adopcji chmury i rosnący udział w budżetach przedsiębiorstw.

Najwięksi dostawcy IT, z którymi PMR cyklicznie przeprowadza wywiady na temat trendów rynkowych, wskazują na nadal bardzo duży potencjał rozwoju chmury. Tym bardziej, że według oficjalnych statystyk krajowych co czwarta firma w kraju deklaruje korzystanie z chmury. Jest to wynik poniżej średniej UE (1 na 3 firmy wykorzystuje chmurę) i nie wyróżnia się na plus w regionie środkowoeuropejskim. Bardzo istotne jest jednak, żeby podkreślić dynamikę wzrostu. Dwa lata temu do wykorzystania z chmury w kraju przyznawała się 1 na 10 firm. Postęp w tym zakresie jest jednym z rekordowych w UE. Z drugiej strony, intensywność wykorzystania chmury jest nadal niewielka, co widać po udziale w całkowitych wydatkach na IT. Głównie z uwagi na poniesione inwestycje we własną infrastrukturę, firmy przede wszystkim korzystają z modelu hybrydowego – blisko 9 na 10 dużych firm w kraju tak konsumuje chmurę. Ciekawy jest też wątek zagranicznych korporacji, które korzystają z chmury i rozliczają wydatki w tym zakresie z poziomu spółki matki poza Polską.

Jak podkreśla PMR, że mimo iż – przynajmniej teoretycznie – jednymi z cech chmury powinny być wysoki poziom standaryzacji i minimalna interakcja z dostawcą, w praktyce w firmach brakuje choćby podstawowych kompetencji w zarządzaniu środowiskiem chmurowym. W rezultacie chociaż chmura w jej podstawowej postaci jest bardziej gotowym produktem niż dedykowana usługa, implementacja środowisk chmurowych nie jest sprawą oczywistą i banalną dla zdecydowanej większości firm.

Dołącz do dyskusji: PMR: 3 mld zł z chmury w 2022 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl