Tylko jedna stacja na kolejnym multipleksie DAB+

Radio Eska Rock jest jedyną stacją, której można słuchać za pośrednictwem multipleksu lokalnego Emitela w Toruniu. MUX opuściło Radio Toruń, nadające tylko w internecie. Jedna rozgłośnia wchodzi też w skład multipleksu lokalnego w Rzeszowie.

Adrian Gąbka
Adrian Gąbka
Udostępnij artykuł:
Tylko jedna stacja na kolejnym multipleksie DAB+
Logo Eski Rock

O tym, że Radio Toruń opuściło multipleks lokalny w Toruniu jako pierwszy poinformował serwis internetowy radiopolska.pl. MUX zaczął działalność na początku 2022 roku. Wówczas poza Radiem Toruń obejmował stacje Muzo FM (dzisiaj Eska Rock), WP Radio, Radio Bezpieczna Podróż i Radio Profeto. Operatorem multipleksu była wtedy firma PSN Infrastruktura.

Dlaczego multipleks obejmuje tylko jedną stację?

W styczniu WP Radio opuściło multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Częstochowie i Toruniu. – Koncentrujemy nasze działania na innych stacjach dostępnych na platformie internetowej Open.fm – mówił Wirtualnemedia.pl Michał Siegieda, rzecznik prasowy Wirtualnej Polski.

Wiosną zakończono analogową, cyfrową i internetową emisję Radia Profeto. 26 marca 2024 roku twórca stacji ks. Michał Olszewski został zatrzymany przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prokuratura podejrzewa go o fałszerstwa w latach 2020-2021 w związku ze środkami, które jego fundacja otrzymywała z Funduszu Sprawiedliwości. Po wpłaceniu kaucji duchowny opuścił areszt. Konta stacji były jednak zablokowane.

W czerwcu Radio Bezpieczna Podróż zniknęło z multipleksów lokalnych i eksperymentalnych w Łodzi, Rzeszowie, Opolu i Toruniu. Przyczyną miały być problemy finansowe stacji tworzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Jej dziennikarz Roman Wilk stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że jest ona pomijana przez domy mediowe i administrację rządową.

Niewiele brakowało a z rzeszowskiego multipleksu zniknęłaby także Eska Rock (przed zmianą właściciela działająca pod nazwą Muzo.FM). Grupa ZPR Media złożyła bowiem do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wniosek o cofnięcie zgody na emisję za pośrednictwem multipleksów DAB+. Latem firma go wycofała. Zamierza dać sobie więcej czasu na obserwację rozwoju cyfrowego radia.

W listopadzie 2024 roku firmę PSN Infrastruktura przejął Emitel, czołowy operator naziemnego radia i telewizji w Polsce. Przejęta spółka zmieniała nazwę na EM Cast, natomiast w lipcu 2025 roku doszło do połączenia EM Cast i Emitela. Operator zrezygnował z nadawania multipleksów eksperymentalnych w Łodzi i Opolu.

W październiku informowaliśmy, że także w skład rzeszowskiego multipleksu lokalnego DAB+ Emitela wchodzi tylko jedna stacja, czyli Eska Rock. Wówczas decyzję o rezygnacji z emisji cyfrowej podjęło tarnobrzeskie Radio Leliwa.

Choć emisje DAB+ cieszą się coraz większą popularnością m.in. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii i Włoszech, to w Polsce popularność tej formy odbioru jest znikoma. Regulatorzy od ponad trzech lat nie zajmują się cyfryzacją radia. Ogólnopolscy nadawcy komercyjni twierdzą, że DAB+ to przestarzała technologia i cyfryzacja powinna być oparta na internecie.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"