SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po proteście Carrie Gracie czołowi dziennikarze BBC z mniejszymi pensjami

Kilku znanych dziennikarzy BBC zgodziło się na obniżki ich zarobków. To reakcja na decyzję Carrie Gracie, która zrezygnowała ze stanowiska wydawcy w chińskiej redakcji BBC w proteście przeciwko nierównościom w opłacaniu kobiet i mężczyzn przez brytyjskiego nadawcę.

Carrie Gracie, fot.: TwitterArticle

Carrie Gracie zrezygnowała z funkcji na początku stycznia br. w proteście przeciwko płacowej dyskryminacji kobiet w BBC. W liście otwartym Gracie wyjaśniła, że jej rezygnacja jest formą sprzeciwu wobec polityki BBC, która dopuszcza by kobiety zarabiały w stacji znacząco mniej niż ich koledzy na równorzędnych stanowiskach. Dziennikarka odkryła m.in. że mężczyźni będący zagranicznymi wydawcami w BBC zarabiają średnio nawet o 50 proc. więcej niż Gracie i jej koleżanki.

Gracie zaznaczyła, że w przeszłości zarówno ona, jak i inne kobiety w BBC próbowały zwrócić uwagę kierownictwu BBC na fakt istnienia w firmie znaczących różnic płacowych uzależnionych od płci pracowników. Apele pozostały jednak bez odpowiedzi pomimo tego, że dyskryminowanie finansowe kobiet stoi w sprzeczności z obowiązującym w Wielkiej Brytanii prawem.

Okazało się, że Gracie na swoim stanowisku zarabiała rocznie 135 tys. funtów, podczas gdy np. wykonujący podobne obowiązki w USA Jon Sopel otrzymywał roczną pensję w wysokości 250 tys. funtów.

W ubiegłym tygodniu BBC poinformowała, że aby zmniejszyć różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w firmie zaproponowano kilku znanym i wysoko opłacanym dziennikarzom obniżki ich pensji, a ci się zgodzili.

Na liście dziennikarzy którzy będą zarabiać mniej są wspomniany już Jon Sopel, a także Jeremy Vine, prezenter Radio Two (dotąd otrzymywał 750 tys. rocznie), John Humphrys, gospodarz programu Today (650 tys. funtów) oraz Huw Edwards, prezenter BBC News z dotychczasową pensją w wysokości 600 tys. funtów rocznie.

BBC nie ujawniło jakie będą nowe stawki wymienionych dziennikarzy i prezenterów. Brytyjski nadawca już wcześniej był podejrzewany o politykę płacową dyskryminującą kobiety wobec mężczyzn. Po proteście Gracie przedstawiciel BBC podkreślił, że stacja pracuje nad problemem, a niedawny audyt nie potwierdził stałego dyskryminowania finansowego kobiet, co ma świadczyć o postępach BBC w walce z tym zjawiskiem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Po proteście Carrie Gracie czołowi dziennikarze BBC z mniejszymi pensjami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl