SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po rozwodzie z żoną Jeff Bezos zachowa 75 procent akcji Amazona należących do małżeństwa

Jeff Bezos, założyciel i szef Amazona oraz jego żona McKenzie Bezos, którzy są w trakcie rozwodu ogłosili porozumienie w sprawie własności akcji koncernu należących do pary. Jeff Bezos zachowa 75 proc. tych udziałów, pozostanie także właścicielem dziennika „The Washington Post” oraz firmy Blue Origin zajmującej się technologiami kosmicznymi. Z kolei McKenzie Bezos z 4 proc. akcji wartych 36 mld dolarów stanie się jedną z najbogatszych kobiet na świecie.

Jeff BezosArticle

W styczniu br. Jeff i McKenzie Bezos ogłosili publicznie decyzję o rozwodzie po trwającym 25 lat małżeństwie. Para zgodnie zapewniła że rozstaje się w zgodzie i będzie się dzielić obowiązkami związanymi z wychowaniem czwórki dzieci.

Już w styczniu pojawiły się spekulacje związane z podziałem majątku Bezosów. Portfel szefa Amazona jest szacowany na kwotę od 150 do 160 mld dol. i nie było wiadomo w jaki sposób rozchodzące się małżeństwo zamierza podzielić ten majątek tym bardziej, że według publikowanych w mediach informacji McKenzie Bezos w dużym stopniu przyczyniła się do finansowego sukcesu męża.

Teraz para ogłosiła oficjalnie co stanie się z 16 proc. akcji Amazona posiadanymi przez Bezosów. Według wypracowanego przez prawników porozumienia Jeff Bezos zachowa trzy czwarte tej puli, co oznacza 12 proc. akcji koncernu, zaś McKenzie przypadną pozostałe 4 proc. Bezos będzie jednak dysponował głosami na walnym zgromadzeniu przypadającymi na akcje byłej żony, co pozwoli mu na zachowanie kontroli nad Amazonem.

Dodatkowo Jeff Bezos będzie jedynym właścicielem dziennika „The Washington Post” oraz firmy Blue Origin działającej w segmencie technologii kosmicznych. Jak informuje „The New York Times” akcje które pozostaną w rękach McKenzie Bezos są warte ok. 36 mld dol., co uczyni ją jedną z najbardziej majętnych kobiet na świecie, obok właścicielek akcji L’Oreala czy sieci sklepów Wal-Mart.

Według planów orzeczenie w sprawie zakończenia małżeństwa Bezosów ma zapaść w przeciągu najbliższych 90 dni. W 2018 r. przychody koncernu Amazon wzrosły o 30 proc., a zysk netto spółki zamknął się kwotą 10,1 mld dol. W ciągu 12 miesięcy akcje Amazona podrożały o 18 proc. czyniąc z koncernu najdroższą spółkę giełdową na świecie z wyceną przekraczającą 840 mld dol.

Dołącz do dyskusji: Po rozwodzie z żoną Jeff Bezos zachowa 75 procent akcji Amazona należących do małżeństwa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl