SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PO: wzrost stawki VAT, ale PIT, CIT i składka rentowa bez zmian

"Wieloletni plan finansowy państwa", którym rząd ma zająć się w piątek, będzie zakładał podniesienie "w niewielkim stopniu" głównej stawki podatku od towarów i usług (VAT), która obecnie wynosi 22%, wynika z czwartkowych wypowiedzi szefa klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej (PO) Tomasza Tomczykiewicza.

PO: wzrost stawki VAT, ale PIT, CIT i składka rentowa bez zmian

Natomiast - wbrew doniesieniom mediów - 7-proc. składka rentowa, podobnie jak stawki podatków PIT i CIT, nie ulegną zmianie.

"'Nie będzie podwyżki podatku PIT, CIT i składki rentowej. Została natomiast rozpoczęta dyskusja o czasowej podwyżce podatku VAT "w niewielkim stopniu' - zapowiedział szef klubu PO. Tomasz Tomczykiewicz poinformował o tym dziennikarzy po posiedzeniu zarządu PO, który rozmawiał o wieloletnim planie finansowym państwa" - czytamy na stronie serwisu RMF24.pl

RMF podał, że VAT miałby wzrosnąć o 1-2 pkt proc. "Podwyżka podatku miałaby nastąpić jeszcze nie w przyszłym, ale w kolejnych latach - między rokiem 2012 a 2014. Gdyby tak się stało państwo zyskałoby od 4 do 8 mld zł rocznie" - czytamy dalej.

Andrzej Halicki z PO nie wyklucza także likwidacji becikowego, podał serwis radia RMF FM.

Posiedzenie rządu w sprawie planu finansów państwa zaplanowano na piątek na godz. 10.00.

Jak podał czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na nieoficjalne informacje, na zaplanowanym na piątek posiedzeniu rządu minister finansów Jacek Rostowski ma przedstawić propozycje cięć wydatków socjalnych i wojskowych, a także podniesienia składki rentowej do blisko 10% płacy brutto z obecnych 7%.

Jednak minister pracy Jolanta Fedak powiedziała później w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że jest sceptyczna co do potrzeby podniesienia tej składki, a także m.in. zapowiadanej likwidacji tzw. becikowego.

Według "DGP", największe wpływy ma przynieść podniesienie składki rentowej do blisko 10%. Każdy punkt procentowy podwyżki to 3,8 mld zł rocznie. Z kolei oszczędności na armii mogą dać 2 mld zł. Dalsze środki mają być wygospodarowane m.in. dzięki obniżeniu o połowę zasiłku pogrzebowego, co przyniesie - według gazety - ponad 1 mld zł, oraz z likwidacji becikowego - ok. 400 mln zł rocznie.

Dziennik napisał też, że choć wśród przygotowanych przez ekspertów analiz znajdują się również propozycje radykalne - cofnięcia obniżki stawek podatku PIT (obniżonych w ub.r.) oraz podwyższenia VAT, to mają one niewielkie szanse na realizację, ponieważ sprzeciwiają się temu nawet parlamentarzyści PO.

Rząd stara się znaleźć - oprócz możliwości oszczędności w budżecie - źródła dodatkowych dochodów, aby móc zredukować deficyt finansów publicznych z ok. 7% PKB obecnie do 3% w 2012 r.,  a także ograniczyć dług publiczny, który przekroczył już 51% PKB.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PO: wzrost stawki VAT, ale PIT, CIT i składka rentowa bez zmian

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wojteq
Zapamietam Wam to.
8 8
odpowiedź
User
sveg4
zobacz tutaj:

http://zasilek-pogrzebowy.blogspot.com
8 8
odpowiedź