SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poczta Polska w przyszłym roku będzie realizować e-doręczenia. Powstaje nowy software house spółki

Od 1 października 2021 roku klienci Poczty Polskiej będą mogli korzystać z usługi e-doręczeń. Zamiast papierowego listu urzędowego, poczta prześle pismo w formie elektronicznej na ich indywidualną skrzynkę do doręczeń elektronicznych, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Spółka będzie Wyznaczonym Operatorem Cyfrowym do 2025 roku. 

Fot. Materiały prasowe Poczty PolskiejArticle

Taką zmianę umożliwia przyjęta przez Sejm ustawa o doręczeniach elektronicznych (dokument czeka jeszcze na podpis prezydenta). Nowe prawo zakłada, że każdy będzie mógł zdecydować, czy chce otrzymywać urzędowe pisma w dotychczasowej formie, czy też będzie je odbierać w swoim komputerze, laptopie czy smartfonie. Usługa e-doręczenia będzie bezpłatna i prawnie równa z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym.

- E-doręczenia oznaczają rewolucję w komunikowaniu się obywateli z urzędami. Kluczową rolę w tym procesie będzie odgrywać Poczta Polska. Zamiana korespondencji papierowej w cyfrową jest nieuchronna. Intensywnie przygotowujemy się w Poczcie do zinformatyzowania procesu i dostrzegamy, jak bardzo pandemia przyspieszyła ten trend- komentuje Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.  

Poczta ma realizować e-doręczenia z zachowaniem najwyższych standardów cyberbezpieczeństwa, w oparciu o wymagania wynikające z przepisów europejskich – rozporządzenia Midas oraz norm ETSI. Będzie to gwarancją dla uczestników procesu, że spółka (jako zaufana strona trzecia), nie ma dostępu do korespondencji przekazywanej w ramach e-doręczeń. Co ważne: pocztowcy podkreślają, że nie można zrównywać emaila z e-doręczeniem. - Poczta będzie zobowiązana do zapewnienia integralności korespondencji. Oznacza to, że przesyłka wysłana przez nadawcę nie może być naruszona i zmieniona aż do czasu odbioru jej przez adresata. Ponadto usługa e-doręczenia zapewnia jednoznaczną identyfikację nadawcy i odbiorcy. Spełnienie norm europejskich będzie potwierdzał zewnętrzny audytor - komunikuje spółka.

– Poczta Polska jako Cyfrowy Operator Wyznaczony zobowiązana będzie zarówno do zachowania tajemnicy korespondencji, jak również jej bezpieczeństwa cyfrowego. Zarząd Spółki zdecydował o stworzeniu własnego software house Poczty Polskiej. Chodzi o to, by możliwie w najkrótszym czasie osiągnąć zdolność do wytwarzania, rozwijania i utrzymania kluczowych systemów informatycznych. To jedno z wielu działań, jakie podjęliśmy, aby być gotowi do wsparcia cyfryzacji państwa – podkreśla prezes Zdzikot.  

Kto nie będzie chciał otrzymywać korespondencji na skrzynkę do doręczeń elektronicznych, albo też z różnych powodów nie ma dostępu do internetu – będzie mógł skorzystać z usługi hybrydowej, będącej pośrednią formą między usługą doręczeń elektronicznych, a tradycyjnych. Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą, spółka Poczta polska będzie Wyznaczonym Operatorem Cyfrowym do 2025 roku. Po tym okresie operator wyznaczony zostanie wyłoniony w drodze konkursu.

Ustawa o e-doręczeniach wchodzi w życie 1 lipca 2021, ale pierwsze nadania przesyłek elektronicznych przewidziane są od 1 października przyszłego roku. Administracja publiczna będzie stopniowo przechodzić na elektroniczne nadawanie korespondencji, np. sądy zaczną nadawać przesyłki elektroniczne dopiero od 2029 r.

Dołącz do dyskusji: Poczta Polska w przyszłym roku będzie realizować e-doręczenia. Powstaje nowy software house spółki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl