SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podatek cukrowy do zmiany. Rząd szykuje modyfikacje opłaty

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w tzw. podatku cukrowym, który od 2021 r. obejmuje napoje z dodatkiem substancji słodzących. W nowej wersji opłata ma objąć także napoje sprzedawane przez internet.

Projekt zmian w ustawie dot. opłaty cukrowej znalazł się już w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Za nowelizację odpowiada wiceminister finansów Artur Soboń.  

Resort finansów konieczność wprowadzenia zmian w opłacie tłumaczy m.in. tym, że jej powiązanie  z sprzedażą detaliczną napojów lub ich sprzedażą do pierwszego punktu detalicznego, powoduje "szereg wątpliwości”. Dotyczą one sprzedaży np. w punktach gastronomicznych czy z wykorzystaniem automatów.

MF zauważyło, że "obowiązujące przepisy uniemożliwiają obciążenie opłatą cukrową napojów sprzedawanych przez internet". Powoduje to "nierówne traktowanie podmiotów wprowadzających na rynek krajowych napoje".

- Podmioty nie mają obowiązku deklarować uiszczenia opłaty, co stwarza ryzyko opłacenia tej samej daniny przez kilka firm i później ewentualną konieczność zwrotu nadpłat - twierdzi MF. Projektowana nowelizacja ma tę sytuację zmienić.

Inny ma być też podmiot, który będzie musiał uiścić opłatę. Zgodnie z nowelizacją, nie będą to już detaliści, ale producenci, importerzy oraz podmioty nabywające wewnątrzwspólnotowo napoje. W ostatnim przypadku będzie istniała możliwość odzyskania opłaty w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy albo eksportu od napojów, jeżeli danina zostanie opłacona na terytorium kraju.

- Przeniesienie obowiązku zapłaty opłaty na początek łańcucha dostaw w znacznym stopniu ułatwi ustalenie podmiotu zobowiązanego do zapłaty, co ma również znaczenie dla zapewnienia skutecznej i efektywnej kontroli wywiązywania się z obowiązków w zakresie opłaty. Proponowana zmiana pozwoli także bardziej skutecznie realizować cele zdrowotne opłaty - twierdzi Ministerstwo Finansów.

Resort przekonuje, że przeniesienie obowiązku zapłaty opłaty, co do zasady, na producenta napojów wydaje się racjonalne, ponieważ wysokość opłaty jest uzależniona od obecności w napoju substancji, których zawartość kształtuje producent. - Istotne jest również to, że właśnie ten podmiot odpowiada za prawidłowość wykazywanych i stosowanych w napoju składników - czytamy.

Planowany termin przyjęcia projektu zmian przez rząd to I kwartał 2023 r.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/podatek-cukrowy-wzrosly-ceny-coca-cola-pepsi-soki-napojowe-gazowane ##

Czym jest opłata cukrowa?

Opłata cukrowa obowiązuje od początku 2021 roku. Składa się z dwóch części - stałej i zmiennej. Część stała wynosi 50 gr za każdy litr napoju słodzonego oraz dodatkowo 10 gr za każdy litr napoju z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Część zmienna to 5 gr za każdy 1 gram cukru w napoju powyżej 5 gramów na 100 ml napoju. Część stała w wysokości 50 gr/ 1 l dotyczy także napojów słodzonych słodzikami.

W uzasadnieniu opłaty wskazywano, że jej cel prozdrowotny - uzyskane z nich fundusze miały być przeznaczone na zwalczanie chorób związanych z nadmiernym spożyciem cukru, takich jak nadwaga, otyłość, działania edukacyjne i profilaktykę.

Z informacji uzyskanych przez Wirtualnemedia.pl w resorcie finansów wynika, że w pierwszych sześciu miesiącach roku budżet państwa z tytułu opłaty cukrowej uzyskał 647 669 645,92 zł.

Dołącz do dyskusji: Podatek cukrowy do zmiany. Rząd szykuje modyfikacje opłaty

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
T
Dlaczego opłata obejmuje słodziki w tym stewię itp ? To podatek na kiełbasę wyborczą! Tutaj nie chodzi o zdrowie.
odpowiedź
User
jd
Jeszcze parę złotych wyrwać Polakom... Pisoskie kanalie.
odpowiedź