SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orlen, Play i PGNiG największymi płatnikami CIT w ub.r. (TOP 100)

PKN Orlen, spółka P4 - operator sieci Play i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to liderzy wśród indywidualnych firm, które wpłaciły w ubiegłym roku do budżetu najwyższe kwoty podatku CIT. Łączne przychody z CIT sięgnęły 66,7 mld zł.

fot. Shutterstock.comArticle

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, PKN Orlen wpłacił ponad 1,5 mld zł tytułem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), spółka PF – ponad 1,4 mld zł, a PGNiG blisko 1,2 mld zł.

Z kolei wśród podatkowych grup kapitałowych znalazły się: KGHM II – blisko 1,5 mld zł, Powszechna Kasa Oszczędności BP SA – ponad 1,4 mld zł i mBank – blisko 640 mln zł.

"Wpływy z podatku CIT mają bezpośrednie przełożenie na rozwój gospodarczy i społeczny Polski, a samo rzetelne płacenie podatków jest wyrazem odpowiedzialności firm i elementem uczciwej konkurencji rynkowej. Dzięki wpływom z podatków możliwa jest realizacja wielu prospołecznych i prorodzinnych projektów, zapewnienie bezpieczeństwa i sprawne funkcjonowanie państwa" - powiedziała cytowana w komunikacie minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Ministerstwo Finansów: 66,7 mld zł z CIT w 2021 r.

"To szczególnie ważne teraz, kiedy słowo +solidarność+ nabiera wyjątkowego znaczenia. Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju naszego kraju i odpowiedzialnie podchodzą do kwestii płacenia podatków" - dodała.

Rzeczkowska podkreśliła, że resort finansów nie zapomina, że zjawisko optymalizacji podatkowej jest powszechnie identyfikowane w świecie i jest szczególnie niebezpieczne ze względu na to, iż przybrało charakter międzynarodowy.

"W ostatnich dziesięcioleciach gospodarka staje się coraz bardziej zglobalizowana. Takie realia sprawiają, że priorytetem Ministerstwa Finansów pozostaje przeciwdziałanie agresywnej optymalizacji podatkowej i tworzenie równych zasad konkurencji dla wszystkich podmiotów działających na rynku" - stwierdziła.

Resort wskazał w komunikacie, że wpływy z CIT rosną z roku na rok. W 2015 r. wynosiły 32,9 mld zł a w 2021 r. 66,7 mld zł, co oznacza wzrost o 33,8 mld zł (czyli o 103 proc.). W pierwszym półroczu 2022 r. wpływy CIT wyniosły już 44,4 mld zł i były o 14,4 mld zł wyższe niż analogicznym okresie 2021 r. (o 47,9 proc.) i o 27,2 mld zł wyższe niż w tym samym okresie 2015 r. (o 158 proc.).

Jak wyjaśniono, wyższemu wykonaniu dochodów z CIT sprzyjały zarówno czynniki makroekonomiczne, jak również działania mające na celu uszczelnianie bazy podatkowej podejmowane w ostatnich latach.

"Priorytetem Ministerstwa Finansów pozostaje przeciwdziałanie agresywnej optymalizacji podatkowej i tworzenie równych zasad konkurencji dla wszystkich podmiotów działających na rynku. Stosowanie nieuczciwej konkurencji podatkowej przybiera różne formy czy to poprzez politykę cen transferowych w ramach grupy kapitałowej lub transferowanie dochodu do specjalistycznych rajów podatkowych. Obserwując te praktyki Ministerstwo Finansów wprowadza mechanizmy które mają w sposób kompleksowy przeciwdziałać tego typu zachowaniom np. podatek minimalny lub podatek od przerzuconych dochodów. Statystyki w zakresie wpływów CIT potwierdzają zasadność dotychczas prowadzonej polityki uszczelnienia w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych" - poinformował resort.

Ministerstwo przypomniało, że przyjęta przez Sejm 15 września 2022 r. nowela ustawy o CIT wprowadza wiele korzystnych zmian dla podatników tego podatku.

"Rosyjska agresja na Ukrainę skutkowała bezprecedensowym wzrostem cen energii oraz spowodowała dodatkowe zakłócenia w łańcuchach dostaw. Wynikająca z tych czynników wysoka inflacja stanowi bardzo istotne obciążenie dla przedsiębiorców, dlatego dostosowujemy przepisy do realiów życia" - poinformowano.

Do najważniejszych, według resortu, należy odroczenie podatku minimalnego, który zacznie obowiązywać dopiero od 2024 r. Z noweli wynika, że będą go płacić spółki, których poziom rentowności nie przekroczy 2 proc. Wprowadzono też liczne wyłączenia, m.in. dla należności handlowych zbywanych na rzecz podmiotów z branży faktoringowej oraz części wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne.


Dołącz do dyskusji: Orlen, Play i PGNiG największymi płatnikami CIT w ub.r. (TOP 100)

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sky
T fantastyczna informacja ale co z tego skoro ONI potrafią rozp..ć te pieniądze na byle co
odpowiedź
User
Żelazna logika
T-mobile Polska zapłaciło podatek. Przecież oni tylko do interesów dokladali. Ach nie widzę Lidla oni też dokładają do interesu?
odpowiedź
User
Grozisz zamknieciem geszftu? To se zamykaj.
Tekscik pewnie przejdzie bez echa, a szkoda bo pokazuje jak wazne sa duze firmy w stosunku do drobnicy prywaciarskiej, ktora najbardziej drze r.y.j.a. przy wszelkich tematach gosppdarczych. Owszem jest jej masa, ale to nie jest tak, ze bez jednej - dwoch bida firemek panstwo sie zawali. Wrecz przeciwnie bidny polski maly biznes wrecz spowalnia moderbizacje.
odpowiedź