SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podpis kwalifikowany, 5G i cyberbezpieczeństwo wyzwaniami dla rządu w pandemii w zakresie cyfryzacji

Związek Cyfrowa Polska przedstawił najważniejsze wyzwania dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego w zakresie cyfryzacji. Wśród priorytetów znalazły się m.in. cyfryzacja usług, podpis kwalifikowany, 5G i cyberbezpieczeństwo.

Swoje uwagi Związek Cyfrowa Polska przekazał rządowi w ramach branżowych konsultacji. Podczas ostatniej rekonstrukcji rządu zlikwidowano bowiem Ministerstwa Cyfryzacji, a kompetencje dotyczące tej działki gospodarki przeszły do Kancelarii Premiera.

Związek Cyfrowa Polska zwróciła uwagę, że z prognoz rynkowych wynika, że dzięki cyfryzacji PKB Polski może zwiększyć się do 2025 roku o 64 mld euro.

- Zwracamy uwagę na kluczową rolę, jaką odegrały narzędzia cyfrowe w czasie pandemii. To one pozwoliły nam wszystkim utrzymywać wirtualną więź z bliskimi, kontynuować pracę, działalność gospodarczą, czy edukację, gdy kontakty osobiste podlegały ograniczeniu. Bieżąca sytuacja przyczyniła się do 60 proc. wzmożenia ruchu sieciowego i m.in. dwukrotnego wzrostu zainteresowania zakupami na świecie – napisała organizacja w swoim stanowisku.

Zdaniem Związku wyzwaniem będzie dalsza cyfryzacja usług publicznych oraz prowadzenie proinnowacyjnej polityki europejskiej. Ważny jest zatem kształt Kodeksu Usług Cyfrowych (DSA), nad którym trwają prace w Brukseli.

„Trzeba zadbać, by w ramach tej regulacji uszanowano wolności obywateli w sieci, jasno określono obowiązki platform cyfrowych, wspierano rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce i zachowano podstawowe zasady jednolitego rynku cyfrowego, takie jak: zasada kraju pochodzenia i gwarancja swobody świadczenia usług cyfrowych w wymiarze transgranicznym w Unii” – uważa Związek Cyfrowa Polska.  – Ważna jest też implementacja Dyrektywy o prawie autorskim, by dopuszczała innowacyjne modele biznesowe, służące poszerzaniu dostępnej dla obywateli oferty wartościowych treści. Prawo powinno dostosować się do nowoczesnych praktyk internetowych, które stanowią dziś stały element codzienności Polaków – stwierdził Michał Kanownik.

Jako kolejny, istotny gwarant rozwoju dla polskich firm organizacja uznała upowszechnienie zastosowań rozwiązań chmurowych wśród przedsiębiorców. Problemem natomiast ma być dostępność ubezpieczeń do kredytów kupieckich, które są konieczne dla prowadzenia działalności i zagwarantowanie tego wsparcia na okres dłuższy niż do końca roku.

Według Związku należy również upowszechnić - na przykład poprzez szkolenia dla MŚP – usługi e-commerce oraz wiedzę na temat cyfryzacji wśród Polaków, by dostosować ich umiejętności do współczesnego rynku pracy. Konieczne ma być także wsparcie osób chcących się przebranżowić – np. poprzez stworzenie programu pomocowego na rzecz uzyskania kompetencji technicznych. Sfinansowanie takich szkoleń przyczyniłoby się do obniżenia potencjalnego bezrobocia i jego dramatycznych skutków.

Jako jedno z wyzwań wskazano również upowszechnienie podpisu elektronicznego i zdalnej weryfikacji tożsamości, co okazało się szczególnie istotne w czasie pandemii koronawirusa.

Budowa sieci 5G, cyberbezpieczeństwo

Związek Cyfrowa Polska ocenił także, że istotną rolę w rozwoju gospodarczym Polski odgrywa wdrożenie technologii 5G, która może zrewolucjonizować wszystkie gałęzie przemysłu.

- Jej odpowiedzialna implementacja jest ważna nie tylko dla budowania pozycji gospodarczej Polski, ale również dla bezpieczeństwa cyfrowego w kraju. Z tych względów warto zaznaczyć obecność na rynku polskiego dostawcy technologii 5G. Skorzystanie z rodzimych rozwiązań w tym zakresie nie tylko pozwoli wesprzeć lokalne przedsiębiorstwa, ale pozwoli na budowanie niezależności i bezpieczeństwa, szczególnie w obszarach łączności krytycznej. To również szansa na zbudowanie polskiej marki eksportowej w dynamicznie rozwijającej się dziedzinie – ocenił Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego „Cyfrowa Polska” (ZIPSEE).

Ostatnim, choć równie ważnym wyzwaniem będzie dostarczenie rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa. - Dobrze byłoby, by bezpieczeństwo sieci piątej generacji było zbudowane w oparciu o polskich dostawców, co również przełoży się na naszą gospodarkę –podsumowuje prezes Związku, Michał Kanownik.

Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego „Cyfrowa Polska” (ZIPSEE) zrzesza największe firmy z branży RTV i IT – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku.

Dołącz do dyskusji: Podpis kwalifikowany, 5G i cyberbezpieczeństwo wyzwaniami dla rządu w pandemii w zakresie cyfryzacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl