SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Po wycofaniu się z podwyżki cen biletów PKP Intercity otrzyma dodatkowe wsparcie rządowe

PKP Intercity otrzyma dodatkowe wsparcie z budżetu państwa po wycofaniu się spółki z podwyżki cen biletów kolejowych - poinformował PAP rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś.

fot. materiały prasowe Article

"W celu wyrównania przychodów po wycofaniu się z podwyżki cen biletów na pociągi kategorii TLK oraz IC spółka PKP Intercity otrzyma w najbliższych tygodniach dodatkowe 50 mln zł wsparcia z budżetu państwa w celu złagodzenia znaczącego wzrostu kosztów prowadzenia usługi przewozowej, m.in. z powodu wzrostu cen energii elektrycznej" - przekazał rzecznik.

Dodał, że kolejne 50 mln zł. będzie mogło być przyznane przewoźnikowi z budżetu w połowie 2023 roku, w zależności od potrzeb związanych z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Ile dopłata rząd do PKP

Huptyś przypomniał, że rekompensata za wykonywanie przez PKP Intercity zadań z zakresu publicznego transportu zbiorowego na rok 2023 wynosi 1 mld 218 mln 696 tys. zł i zostanie podwyższona o 575 mln zł ze środków rezerwy budżetu państwa.

5 stycznia spółka PKP Intercity poinformowała, że od 11 stycznia zacznie obowiązywać nowy cennik biletów. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosną średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Podwyżkę cen biletów przewoźnik uzasadnił wzrostem cen prądu.

Miesiąc później, 7 lutego, przewoźnik poinformował, że wycofuje się z podwyżek i od 1 marca ceny biletów wracają do poprzedniego poziomu, sprzed 11 stycznia, kiedy wszedł w życie nowy cennik.

PKP Intercity oferuje podróże czterema kategoriami pociągów. Twoje Linie Kolejowe (TLK) i InterCity (IC) to połączenia ekonomiczne, zaś Express InterCity (EIC) i obsługiwane pojazdami Pendolino Express InterCity Premium (EIP) to połączenia ekspresowe. Największą popularnością cieszą się pociągi TLK i IC – w 2022 roku wybrało je ponad 90 proc. osób podróżujących z PKP Intercity.

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, a także umożliwia podróżowanie po Europie. W 2022 r. z usług przewoźnika skorzystało prawie 60 mln pasażerów. W ramach rozszerzonej strategii inwestycyjnej "PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji" do 2030 roku spółka przeznaczy 27 mld zł na nowoczesny tabor oraz stacje postojowe.

Dołącz do dyskusji: Po wycofaniu się z podwyżki cen biletów PKP Intercity otrzyma dodatkowe wsparcie rządowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl