SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podwyższenie kapitałów BRE Banku ma nastąpić do końca czerwca 2010 r.

BRE Bank spodziewa się zakończenia transakcji podwyższenia kapitału o 2 mld zł do końca II kw. 2010 r., podał bank w prezentacji strategii.

"Emisja pozwoli nam zwiększyć wartość dla akcjonariuszy i da nam elastyczność kapitałową. Wymogi Bazylea III pojawią się wcześniej, niż się spodziewamy i wówczas rozpocznie się poszukiwanie kapitału przez inne banki, które mają go za mało. To jest właściwy moment, aby pozyskać kapitał" - powiedział dziennikarzom prezes BRE Banku Mariusz Grendowicz.

Dodał, że emisja akcji, skierowana do obecnych akcjonariuszy, z której BRE Bank zamierza pozyskać 2 mld zł zabezpieczy realizację strategii na lata 2010-2012, zaprezentowanej w poniedziałek. Środki te mają wystarczyć bankowi na ok. 3 lata.

"Zakładając, że nie będzie nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak boom kredytowy, czy załamanie gospodarki można powiedzieć, że nie będzie potrzeby pozyskiwania dodatkowego kapitału"- powiedział prezes.

Commerzbank, główny akcjonariusz BRE Banku zrealizuje swoje prawa poboru w 69,8%, zaś objęcie pozostałych akcji planowanej emisji zagwarantuje Deutsche Bank AG.

Prezes zapytany o politykę dywidendy w kolejnych latach zaznaczył, że dopóki bank będzie w stanie oferować akcjonariuszom ponadprzeciętny zwrot z kapitałów, dopóty nie będzie wypłacał dywidendy.

"Jest bardziej sensowne, aby ten kapitał reinwestować" - powiedział Grendowicz.

Z zysku za 2009 r. bank nie zamierza wypłacać dywidendy.

Jednym z celów zawartych w strategii na lata 2010-2012 jest osiągnięcie ROE brutto na poziomie 20% (tj. ok. 16% ROE netto).

BRE Bank zakłada także, że średnioroczna dynamika dochodów wyniesie ponad 10%, a wskaźnik kosztów do dochodów będzie oscylował wokół 50%.

Współczynnik wypłacalności liczony wg core Tier 1 ma wynosić docelowo 8-10%.

BRE Bank miał 128,93 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2009 roku wobec 857,46 mln zł zysku rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Podwyższenie kapitałów BRE Banku ma nastąpić do końca czerwca 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl