SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

6 na 10 Polaków zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej

62 proc. Polaków deklaruje, że jest zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej, co trzeci zaś spodziewa się podwyżki wynagrodzenia - wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia. Mimo to ponad połowa Polaków nie zamierza zwiększać swoich wydatków.

Article

Najbardziej zadowolone ze swej sytuacji finansowej są osoby w wieku 25-34 lata (72 proc. zadowolonych) oraz z wyższym wykształceniem (68 proc. zadowolonych). Najmniej zadowoleni uczestnicy badania  mają od 45 do 65 lat (54 proc. zadowolonych) oraz osoby z wykształceniem podstawowym lub zawodowym (58 proc. zadowolonych).

Pod względem miejsca zamieszkania, to mieszkańcy największych miast są najmniej zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej (55 proc. zadowolonych).

Zadowolenie z sytuacji materialnej w najbliższym roku

Według badania ARC Rynek i Opinia, 38 proc. osób sądzi, że ich sytuacja materialna w ciągu najbliższych 12 miesięcy się poprawi, a 40 proc., że pozostanie bez zmian. Tylko 14 proc. badanych spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji finansowej. Najmniejszy optymizm widać w najstarszej badanej grupie wiekowej (45-65 lat), gdzie tylko 26 proc. liczy na polepszenie sytuacji materialnej.

Sytuacja materialna a pensje

Sytuacja materialna ściśle wiąże się z zarobkami. W sondażu ARC Rynek i Opinia 35 proc. osób liczy na podniesienie wynagrodzenia w najbliższych 12 miesiącach.

Dużo większym optymizmem wykazują się w tym obszarze mężczyźni oraz osoby z wyższym wykształceniem. Co piąty Polak przyznaje, że nie wie, czy może spodziewać się podwyżki swojej pensji.

- Warto zwrócić uwagę na różnicę w odpowiedziach między kobietami a mężczyznami. Kobiety dużo rzadziej deklarowały, że spodziewają się podwyżek. Przyczyny mogą być dwie. Pierwsza z nich to fakt, że kobiety dużo częściej pracują w tzw. budżetówce: edukacji, służbie zdrowia, administracji państwowej, gdzie podwyżki rzadko są uzależnione od koniunktury. Druga możliwa przyczyna to przekonanie kobiet, że trudno jest dostać podwyżkę - komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.


Stan materialny Polaków a wydatki na konsumpcję

52 proc. Polaków nie planuje zwiększyć konsumpcji w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a 32 proc. planuje.

Odsetek osób planujących zwiększenie wydatków jest nieco wyższy wśród mężczyzn niż wśród kobiet (34 proc. versus 30 proc.). Im starsza grupa wiekowa, tym mniejsza chęć zwiększania swoich wydatków.

Wyższe wydatki planują w największym stopniu mieszkańcy małych i średnich miast – do 200 tysięcy mieszkańców.

- Ogólne zadowolenie Polaków z sytuacji materialnej jest dość wysokie, natomiast informacje o planach zakupowych dość niepokojące. Wydatki gospodarstw domowych napędzają gospodarkę, a te – zgodnie z deklaracjami respondentów – nie będą rosły. Mamy więc sytuację, w której społeczeństwo – oczywiście poza pewnymi grupami zawodowymi – jest zadowolone, jednak nie zamierza zwiększać konsumpcji. Co zatem zamierzają konsumenci zrobić z nadwyżką gotówki? Być może wzrośnie poziom oszczędności lub inwestycji, np. w nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że dla gospodarki kluczowy jest wzrost konsumpcji - ocenia dr Adam Czarnecki.

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia w dniach 13-17.02.2019 metodą CAWI (ankiety online zrealizowane na epanel.pl). Próba N=1005, reprezentatywna dla mieszkańców Polski ze względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania, wykształcenie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 6 na 10 Polaków zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
szczupak
Całe szczęście, że nie chcą już więcej jeść. Tak się Polacy upaśli, że w 8-osobowych przedziałach kolejowych siedzą jak sardynki w puszce.
odpowiedź
User
mlkjb
Publiczne przyznawanie sie do biedy czy niedostatatku stalo sie obciachem w Polsce. Koloruje sie nawet przed dalsza rodzina, a co dopiero przed obcym ankieterem.
odpowiedź
User
poiu
Do Szczupaka:to bieda jest gruba, bogaci sa szczupli. Bieda je byle co, byle bylo tanio.

Bogaty trzy razy oglada sklad, zanim zje, nie patrzy na cene, tylko na zawartosc bialka i wegli.
Dzis bieda jest gruba.

W drogich sklepach nie ma ubran w duzych rozmiarach, im sklep tanszy - tym latwiej je kupic.
odpowiedź