SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy bardziej optymistyczni w 2010 roku

W nowym roku Polacy nieco bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość w porównaniu z końcówką ubiegłego roku - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Od grudnia o 5 pkt proc. (do 32 proc.) wzrosła liczba osób zadowolonych z kierunku, w jakim zmierza sytuacja w Polsce. Nieco ponad połowa ankietowanych (54 proc.) ocenia go negatywnie.

Od grudnia nieznacznie (o 3 pkt proc.) zmniejszyła się grupa niezadowolonych z sytuacji politycznej w Polsce - takie zdanie ma 48 proc. badanych. Nadal tylko 9 proc. respondentów pozytywnie ocenia sytuację w tej dziedzinie, a prawie dwie piąte badanych (39 proc.) uważa ją za przeciętną. Oceny w tych kwestiach są wciąż gorsze od notowanych w styczniu ubiegłego roku.

Oceny sytuacji gospodarczej pozostały na poziomie sprzed miesiąca. Nadal co piąty badany (21 proc.) pozytywnie ocenia stan gospodarki, a jedna trzecia (33 proc.) jest przeciwnego zdania. Najczęstsze są oceny neutralne (42 proc.).

Jak podkreśla CBOS, opinie o poziomie życia badanych i ich rodzin powróciły do poziomu z sierpnia ubiegłego roku, kiedy to 42 proc. ankietowanych oceniało sytuację swoją i swojej rodziny jako dobrą, 45 proc. uważało ją za przeciętną, a 13 proc. - za niesatysfakcjonującą.

Jeśli chodzi o sytuację w zakładach pracy respondentów, to - podobnie jak w grudniu - połowa zatrudnionych (51 proc.) ocenia ją pozytywnie, a prawie co trzeci (31 proc.) ambiwalentnie. Nieznacznie zmniejszyła się liczba ocen negatywnych w tym względzie (do 13 proc. z 15 proc. w grudniu ub.r.).

CBOS podkreśla, że opinie na temat bieżącej sytuacji w Polsce zależą przede wszystkim od kondycji materialnej respondentów, ich wykształcenia, pozycji zawodowej oraz wieku. Im młodsi badani, lepiej wykształceni i uzyskujący wyższe dochody, tym częściej wyrażają przekonanie, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku.

Socjologowie zaznaczają, że mimo pewnej poprawy nastrojów społecznych, wśród Polaków wciąż dominuje krytycyzm. Opinie pozytywne przeważają nad negatywnymi jedynie wśród osób z najmłodszej grupy wiekowej (18-24 lata), z wyższym wykształceniem, kadry kierowniczej i specjalistów wyższego szczebla, uczniów i studentów oraz wśród osób zamieszkujących większe miasta i uzyskujących najwyższe dochody. W potencjalnych elektoratach partyjnych zadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju dominuje tylko wśród zwolenników PO i nieznacznie przeważa wśród wyborców PSL. Najbardziej krytyczni w ocenach są zdeklarowani wyborcy SLD i PiS, a także badani niezamierzający głosować w ewentualnych wyborach parlamentarnych.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-13 stycznia na grupie ponad tysiąca Polaków.

  • Więcej informacji:
  • Cbos

Dołącz do dyskusji: Polacy bardziej optymistyczni w 2010 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl