SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy dobrze posługują się językiem angielskim. Jesteśmy w czołówce

Coraz więcej Polaków biegle posługuje się językiem angielskim. W rankingu English Proficiency Index Polska znalazła się na 6. miejscu, tuż za krajami skandynawskimi i Holandią. Z raportu inicjatora rankingu organizacji Education First wynika, że w niemal wszystkich krajach językiem angielskim zdecydowanie lepiej posługują się kobiety.

fot. Shutterstock.comArticle

Według English Proficiency Index język angielski najlepiej opanowali mieszkańcy wszystkich krajów skandynawskich oraz Holandii. Na pierwszym miejscu znalazła się Dania. Polska zajęła szóste miejsce, wyprzedzając takie kraje, jak Niemcy czy Szwajcaria. W stosunku do poprzedniej edycji badania Polska poprawiła swoją pozycję o dwa miejsca.

– W ciągu ostatnich trzy lata, czyli od momentu kiedy zaczęliśmy prowadzić ten ranking, Polska nieustannie poprawia swoją pozycję. Sam ranking jest bardzo skorelowany z rozwojem gospodarczym, różnymi indeksami rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, penetracją internetu i łatwością robienia biznesu. Te wszystkie zależności bardzo dobrze widać – mówi Piotr Majdan, country manager Education First.

W trzeciej edycji rankingu EPI Polska zajmowała 8. miejsce, a wyprzedzała ją m.in. Austria. W 2014 roku Austria spadła na siódme miejsce. Obecnie regiony o najsłabszych kompetencjach w zakresie znajomości języka angielskiego to Bliski Wschód oraz Azja Południowo-Wschodnia. Ranking zamykają takie kraje, jak Libia, Arabia Saudyjska, Irak oraz Kambodża.

– W krajach, w których łatwość zakładania firmy czy prowadzenia przedsiębiorstwa, opodatkowanie, system fiskalny są proste, tam ludzie najlepiej mówią w języku angielskim. Polska zachowuje te proporcje, kraje skandynawskie mają te systemy najłatwiejsze. Bardzo się cieszę z tego, że Polska do tej grupy dołącza – mówi Piotr Majdan.

Wyniki są zróżnicowane ze względu na wiek i płeć. Najlepiej angielskim posługują się ludzie młodzi. Widać to szczególnie w Polsce. Niemal we wszystkich krajach poddanych badaniu językiem angielskim znacznie lepiej posługują się kobiety niż mężczyźni. Polska nie jest w tym przypadku wyjątkiem.

English Proficiency Index to największy międzynarodowy ranking, którego celem jest zmierzenie stopnia znajomości języka angielskiego w krajach, w których nie jest to język urzędowy. W tym roku badanie zostało przeprowadzone po raz czwarty. W tej edycji wzięło udział ponad 750 tys. osób powyżej 18. roku życia. Ranking uwzględnia 63 kraje z całego świata.

Dołącz do dyskusji: Polacy dobrze posługują się językiem angielskim. Jesteśmy w czołówce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl