SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Polacy i Niemcy - Historia sąsiedztwa“ - wspólna produkcja ZDF i TVN

12 i 19 grudnia br. TVN pokaże fabularyzowany serial dokumentalny „Polacy i Niemcy - Historia sąsiedztwa“. To obraz, którego współtwórcą jest niemiecka stacja ZDF, a telewizja TVN włączyła się w realizację projektu jako koproducent.

Article

To pierwsza tego typu współpraca niemieckiej telewizji publicznej ZDF i TVN. Wspólny projekt filmowy Polski i Niemiec, pokaże przebieg stosunków tych dwóch nacji.

Każdy z czterech odcinków serialu opowie o innym etapie sąsiedzkich relacji. Pierwszy, pod tytułem „Pokój i wojna”, obejmie czasy od wczesnego średniowiecza do XVIII wieku. Drugi „Wrogowie i przyjaciele” przedstawi okres od rozbiorów Polski do czasów nowożytnych. Trzeci „Połączeni wspólnym losem” opowie o historii diaspory żydowskiej w obu krajach. Natomiast ostatni odcinek „Wrocław - Breslau” pokaże, jak duży wpływ na historię Środkowej Europy miała dolnośląska metropolia, która na przestrzeni lat należała do terytorium sześciu różnych państw.

W serialu nie zabraknie wypowiedzi ekspertów, zainscenizowanych obrazów historycznych i animacji komputerowych. Sceny fabularne przedstawią kluczowe momenty wspólnej historii. Dla realizacji tego przedsięwzięcia firmie Halbtotal Filmproduktion udało się pozyskać, jako koproducentów - ZDF, 3sat, TVN oraz kraj związkowy Hesję. Produkcję wsparli finansowo HessenFilm und Medien GmbH oraz Fundacja ds. Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Data rozpoczęcia zdjęć była symboliczna - prace nad obrazem wystartowały tuż przed 25. rocznicą podpisania „Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy“ (17 czerwca 2016 roku).

Reżyserem projektu jest Giordan Maug. Wśród konsultantów historycznych znaleźli się: dr Peter Oliver Loew, prof. Igor Kąkolewski i prof. dr Krzysztof Ruchniewicz.  Autorami serialu są Andrzej Klamt i Zofia Kunert.

Serial będzie wyświetlany w niemieckiej i polskiej telewizji. Na antenie TVN pierwszą i drugą część obejrzymy w poniedziałek 12 grudnia br. o godz. 22.55 i 23.55, a kolejne dwie - tydzień później.

Niemiecka telewizja publicznej ZDF w marcu 2013 roku wyemitowała miniserial wojenny „Nasze matki, nasi ojcowie”, który wywołał burzę w polskich mediach. Ówczesny prezes TVP Juliusz Braun ocenił, że polski wątek serialu „nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną i dlatego musi zostać potępiony i odrzucony”.

Mimo wątpliwości, Telewizja Polska postanowiła zakupić prawa do emisji kontrowersyjnej produkcji. Po tej decyzji pojawiły się kolejne protesty. Przeciwko nadaniu produkcji w polskiej telewizji opowiedzieli się m.in. konserwatywni publicyści oraz Prawo i Sprawiedliwość. Pokazany w czerwcu 2013 roku miniserial na antenie Jedynki śledziło 3,35 mln widzów.

Dyskusja o serialu toczyła się także na łamach Wirtualnemedia.pl. - Mimo że to dobra produkcja pod kątem rzemieślniczym, jest to film kłamliwy, pokazuje prawdę akceptowaną tylko przez Niemców i należało go potraktować jak dziwadło - komentowali m.in. Michał Karnowski, Tomasz Lis i Michał Wójcik.

Udział TVN w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w październiku br. wyniósł 11,30 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Polacy i Niemcy - Historia sąsiedztwa“ - wspólna produkcja ZDF i TVN

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kawaler
Rany lewaki produkują film o historii Polski, pewnie będziemy odpowiadać za holocaust :/
31 32
odpowiedź
User
conf
@kawaler jak to kto;) ? bezimienni "naziści", którzy zapewne przylecieli z ksziężyca przy kolaborantach z polski;) hołd pruski to, jak sama nazwa, wskazuje hołd oddany przez polskiego króla prusakom. grunwald to historia jak podli, brudni słowianie oszukali zakon krzyżacki, prawdziwych chrześcijan i prawdziwe ofiary tej wojny. No i oczywiscie nie było czegoś takiego jak zabory, a po prostu zwykła "reorganizacja panstwa do efektywniejszego handlu na osi wschód zachód";)
18 14
odpowiedź
User
Monika
A moze poczekacie Panowie na emisje, albo obejrzycie w mediatec 3Sat, zamiast popisywac sie glupota? Ironia to trudna sztuka, trzeba do niej wyczucia i odpowidniego momentu. Tu nie pasuje wcale. Kto jest tworca Holocausti, to Niemcy wiedza doskonale (ale dla Panow mowienie o Jednwabnem i kilkudziesieciu innych miasteczkach, czy Kielcach, to najwyrazniej zdrada narodowa). Natomiast nie wiedza, jak i Panowie, ze Polacy i Niemcy fajnie sobie dlugo zyli razem, a po Powstaniu Listopadowym Polacy w niemczech byli witani, jak bohaterowie. Przynajmniej zobacza Panowi, ze Prezes nieomylny w sowim widzeniu niemiec nie jest.
15 20
odpowiedź
User
conf
@monika pani moniko, zapomniała pani dodać że termin "polskie obozy koncentracyjne" to wymysł polskiej psychoprawicy i oznaka braku szacunku do zachodnich sąsiadów, no bo w końcu to na terenach polskich powstały te obozy , więc mozna śmiało je tak nazywać, prawda? ;) My mamy całe życie przepraszać za jedwabne i kielce ( w tym przypadku historia nie jest tak oczywista jak pani się wydaje). I radzę wrócić do podręczników historii, o ile jeszcze istnieją ( bo jak ostatnio zobaczyłem test mojego nastoletniego siostrzeńca to dosłownie pomyśląłem że to broszura propagandowa ue;) ).- gdy prześledzi pani historię naszą i niemiec, dojdzie pani do bardzo interesujących wniosków- ostatnie działania o charakterze czysto agresywnym względem naszych sąsiadów ze strony Polski miały miejsce w 11 wieku- 1035 i odzyskaniem baltyku jeśli mnie pamięć nie myli (nie licząc okresów zaboru kiedy państwo polskie nie istniało), od tego czasu tylko odpowiadaliśmy na agresję niemiecką. Ostatnia ich agresja skończyla się śmiercią kilku milionów polskich obywateli ( tak, nasi bracia w wierze żydowskiej to także byli Polacy) oraz starciem stolicy w popiol+ nie dostaliđmy za to zadnych rekompensaty. Ale wiadomo- najlepiej nie patrzeć na argumenty i fakty, tylko klepać formułki i przekaz dnia:)
24 11
odpowiedź
User
zaba64
Wszyscy myśla , ze palacy sa święci i to naród wybrany. Niestety to nie prawda. Tyle ile polacy wyżadzili krzywdy innym narodom to tylko prawdziwa historia wie, której nie uczyliśmy się w szkołach. Wciskano nam same kłamstwa.Nikt tu nie jest bez winy. Więc jak czytam tutaj komętarze to słabo się robi . Najpierw zobaczcie film , a potem podyskutujcie!!!!
12 16
odpowiedź