SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy na rowerach

60 proc. Polaków przynajmniej od czasu do czasu jeździ na rowerze

Ponad połowa jeździ przynajmniej kilka razy w tygodniu. Rowery traktujemy jako środek transportu (65 proc.) albo sposób na spędzenie wolnego czasu (76 proc.). 13 proc. użytkowników rowerów uprawia turystykę rowerową. 7 proc. Polaków w tym roku kupiło rower. Kolejne 7 proc. zamierza kupić rower jeszcze przed końcem roku i wydać na ten zakup średnio 396 złotych.

Według badania Ipsos z lipca 2003 roku 60 proc. Polaków przynajmniej od czasu do czasu jeździ na rowerze. Wśród użytkowników rowerów więcej jest mężczyzn (66 proc.) niż kobiet (54 proc.). Najczęściej jeżdżą najmłodsi - 9 na 10 osób w wieku 15-19 lat. Liczba osób jeżdżących na rowerze maleje wraz z wiekiem. Najmniej jest rowerzystów wśród starszych Polaków: tylko co trzeci Polak w wieku powyżej 59 lat porusza się na rowerze.

W okresie od wiosny do jesieni ponad połowa użytkowników rowerów (53 proc.) jeździ przynajmniej kilka razy w tygodniu. Odsetek ten znacznie wzrasta wśród mieszkańców wsi i wynosi 68 proc.

Najwięcej na rowerach poruszają się mieszkańcy wsi (ponad 4 razy w tygodniu) i mniejszych miejscowości (ponad 3 razy w tygodniu). Mieszkańcy dużych miast jeżdżą rowerem średnio niespełna 2 razy w tygodniu.

Polacy przede wszystkim używają rowerów jako środka transportu (65 proc. użytkowników) i rekreacyjnie (76 proc.). Wśród mieszkańców wsi proporcje te odwracają się: 78 proc. jeżdżących wykorzystuje rower jako środek transportu, zaś 64 proc. dla rekreacji. Rekreacyjnie jeżdżą przede wszystkim ludzie młodzi do 24 roku życia. Osoby starsze (powyżej 59 roku życia) korzystające z rowerów częściej (83 proc.) traktują rower jako środek transportu. Zaledwie 13 proc. osób jeżdżących na rowerze uprawia turystykę rowerową, a jedynie 2 proc. użytkowników rowerów deklaruje uprawianie wyczynowo jakiegoś sportu rowerowego.

Polacy pokonują na rowerach niewielkie odcinki. Jedna czwarta użytkowników rowerów przejeżdża w ciągu jednego dnia trasy do 5 km, 27 proc. pokonuje trasę od 6 do 10 km. Średnia najdłuższa trasa pokonana w ciągu jednego dnia to 16.7 km, przy czym dla mężczyzn wynosi ona 19.4 km, a dla kobiet 13.7 km. W dłuższe trasy wybierają się ludzie młodzi do 24 roku życia (średnia najdłuższa jednodniowa trasa w tej grupie wiekowej to 22,8 km). Wśród emerytów najdłuższa średnia trasa wynosi 10.4 km, ta grupa wiekowa przejeżdża krótsze odcinki, ale za to częściej.

Ponad trzy czwarte użytkowników rowerów (77 proc.) ma własny rower, podczas gdy jedna czwarta korzysta z rowerów pożyczonych lub dzielonych z innym członkiem gospodarstwa domowego. Najwięcej własnych rowerów (92 proc.) mają najstarsi rowerzyści. W przeciętnym gospodarstwie domowym znajdują się 2 rowery. Najwięcej rowerów na jedno gospodarstwo domowe przypada na terenach wiejskich (2,2). W dużych miastach na jedno gospodarstwo przypada tylko 1,7 roweru.

Firmy produkujące rowery twierdzą, że ze względu na sprzedaż bieżący rok jest bardzo udany, zdecydowanie lepszy od zeszłego. 7 proc. Polaków kupiło w tym roku kupiło rower. Najczęściej był to rower nowy (81proc. zakupów) i tani - blisko połowa (46 proc.) nie zapłaciła za rower więcej niż 300 zł. Niemal jedna piąta osób, które zakupiły rowery, przeznaczyło na nie ponad 1000 zł. Zdecydowanie więcej na rower wydali mężczyźni - średnio 463 zł, podczas gdy kobiety średnio 383 zł. Pośród osób, które kupiły rower prawie połowa (49 proc.) zrobiła to w sklepie rowerowym lub sportowym, natomiast trzy czwarte (34 proc.) w hipermarkecie lub supermarkecie. Ani jeden z naszych respondentów nie kupił roweru w sklepie internetowym. Widać, że w tej dziedzinie daleko nam do Stanów Zjednoczonych albo krajów Unii Europejskiej, gdzie przez internet sprzedaje się bardzo dużo rowerów i części rowerowych.

Aż 7 proc. Polaków zadeklarowało chęć zakupu roweru jeszcze w tym roku. W większości przypadków będzie to rower nowy (82 proc.). Koszt planowanego zakupu wynosi średnio 396 zł.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy na rowerach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl