SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy o pracy w sobotę: najchętniej za dodatkowe wynagrodzenie

3/5 pracujących Polaków (62 proc.) przynajmniej raz w ciągu ostatnich 12 miesięcy pracowało w sobotę. Najczęściej w zamian otrzymywali dodatkowe wynagrodzenie (27 proc.), nieco rzadziej dzień wolny (19 proc.) - wynika z badania TNS Polska.

Article

Zgodnie z obecnymi przepisami za sobotę spędzoną w pracy należy się dzień wolny. Posłowie proponują jednak, aby pracownik na etacie mógł wybrać formę rekompensaty - albo tak jak dziś odebrać dzień wolny, albo dostać dodatkowe wynagrodzenie. Obecnie nie można płacić za pracę w sobotę, ale badania pokazują, że Polacy dostają za to wynagrodzenie.

W 11 proc. przypadków sobotnia praca nie odbywała się w ramach umowy o pracę, natomiast w 10 proc. przypadków pracownicy nie otrzymali żadnej rekompensaty. Mężczyznom częściej niż kobietom zdarzało się w tym roku pracować w sobotę (72 proc. wobec 50 proc.). Również ludzie młodzi (w wieku 18-39 lat) częściej aniżeli starsi pracowali w ten dzień (67 proc. wobec 62 proc. dla ogółu). Częściej w weekend pracowały osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym niż pozostali badani (72 proc. wobec 62 proc. dla ogółu).

69 proc. pracujących Polaków dopuszcza możliwość pracy w sobotę. Tym, co przekonuje respondentów do tego, by pracować w weekend, jest przede wszystkim możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy (34 proc.). 1/5 badanych (22 proc.) dopuszcza pracę w sobotę tylko w szczególnych sytuacjach ze względu na nagłą potrzebę pracodawcy. Co ósmy pracujący (13 proc.) akceptuje możliwość pracy w sobotę tylko pod warunkiem, że w zamian zostanie mu przyznany dzień wolny.

1/4 pracujących Polaków (26 proc.) w ogóle nie bierze pod uwagę pracy w sobotę niezależnie od okoliczności lub formy rekompensaty. Częściej tę postawę można spotkać wśród kobiet niż wśród mężczyzn (31 proc. wobec 21 proc.). Natomiast najmłodsi badani (w wieku 18-29 lat) częściej niż pozostali są skłonni zgodzić się na pracę w sobotę (83 proc. wobec 69 proc. dla ogółu). Ponadto osoby, którym zdarzyło się pracować w ciągu ostatnich 12 miesięcy w sobotę, częściej niż ci, co nie pracowali w ten dzień, dopuszczają w pewnych sytuacjach taką możliwość (74 proc. wobec 62 proc.).

Zdecydowana większość pracujących Polaków rozważyłaby możliwość pracy w sobotę, ale pod pewnymi warunkami. Najczęściej za satysfakcjonującą rekompensatę respondenci uznawali pieniądze w formie podwyższonej stawki za pracę wykonaną w dniu wolnym (38 proc.) lub system naprzemienny - czasem dzień wolny, a czasem rekompensata pieniężna (37 proc.). W tym wariancie decyzję o tym, która z dwóch form rekompensaty byłaby zastosowana, podejmowałby pracownik. Najmniej osób preferowałoby wyłącznie odbiór dnia wolnego (9 proc.) lub system naprzemienny, ale taki w którym to pracodawca ma "ostatnie słowo" i to on decyduje, która forma rekompensaty zostałaby zaproponowana. Tylko 7 proc. badanych nie ma w tej sprawie konkretnej opinii.

Osoby, którym zdarzyło się pracować w ciągu ostatnich 12 miesięcy w sobotę, częściej niż ci, co nie pracowali w ten dzień, byliby zadowoleni z rekompensaty w formie podwyższonej stawki za pracę wykonaną w dniu wolnym (42 proc. wobec 32 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone przez TNS Polska dla Instytutu Badań Strukturalnych w dniach 30-31 października 2014 r. na reprezentatywnej grupie 500 osób pracujących w wieku 18 i więcej lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy o pracy w sobotę: najchętniej za dodatkowe wynagrodzenie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl