SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy pozytywnie nastawieni do przedsiębiorczości

73% Polaków jest pozytywnie nastawionych do przedsiębiorczości i jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Wyróżniają się zwłaszcza młodzi, w wieku 15–29 lat, spośród których 84% ma pozytywne nastawienie, a 62% wyobraża sobie prowadzenie własnej działalności gospodarczej. W porównaniu do 2011 roku pozytywne nastawienie ogółu Polaków do samozatrudnienia wzrosło o 5% - wynika z badania GfK.

Badanie wykazało, że trzech na czterech (73%) ankietowanych Polaków wykazuje pozytywną postawę w stosunku do przedsiębiorczości. To o 4 pkt. proc. więcej niż średnia europejska w 16 państwach (69%).

Jeżeli chodzi o pozytywny stosunek do przedsiębiorczości, Polacy zajmują 5. miejsce na 16 państw europejskich biorących udział w badaniu. Najbardziej pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości przejawiają Duńczycy (85%), następnie Francuzi (77%), Anglicy (75%) oraz Włosi (74%).


 Odpowiedź na pytanie "Twoje nastawienie do przedsiębiorczości jest...?" dla ogółu ankietowanych

84% Polaków, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia, ma pozytywny stosunek do przedsiębiorczości, w porównaniu do 69% we wszystkich grupach wiekowych.

Osoby w wieku 15–29 lat pytane o powód do rozpoczęcia własnej działalności najbardziej cenią sobie niezależność od pracodawcy i bycie własnym szefem. Tę odpowiedź wskazało 64% badanych (wskaźnik dla ogółu ankietowanych to 58% - wzrost o 11% w porównaniu z 2011 r.). Dla blisko połowy młodych ankietowanych (młodzi: 47%, dla ogółu: 38%) założenie własnej firmy może być środkiem do osiągnięcia poczucia samorealizacji zawodowej.


 Odpowiedź na pytanie "Co w Twojej opinii byłoby dla Ciebie powodem do rozpoczęcia własnej działalności?" dla grupy 15-29 lat

Respondenci wskazali również przeszkody i bariery stojące między nimi a rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. Najczęściej wskazywaną odpowiedzią (ogół Polaków: 58%, młodzi ankietowani: 67%) był brak kapitału początkowego. Wśród innych czynnikó znalazły się bariery systemu administracyjnego (ogół: 44%, młodzi: 41%) i niepewna sytuacja ekonomiczna w Polsce i Europie (ogół: 46%, młodzi: 45%). Ponadto 45% ogółu uczestników ankiety przyznało się do strachu przed porażką własnego przedsięwzięcia (młodzi: 42%).


 Odpowiedź na pytanie "Co w Twojej opinii jest przeszkodą aby zostać przedsiębiorcą?" dla ogółu Polaków

Wyniki badań, zarówno w Polsce jak i w skali całej Europy, ujawniły także wiarę Europejczyków w rosnące znaczenie przedsiębiorczości. Respondenci z Danii (94%), Austrii i Wielkiej Brytanii (po 86%) oraz z Włoch i Hiszpanii (po 85%) przewidują pozytywny lub neutralny wzrost znaczenia przedsiębiorczości w ciągu następnych dziesięciu lat.

72% ogółu respondentów z Polski szacuje, że przedsiębiorczość będzie równie ważna lub ważniejsza na nowoczesnym rynku pracy za dziesięć lat (średnia europejska: 78%). 18% osób uważa, że przedsiębiorczość straci na znaczeniu (średnia europejska: 11%).


 Odpowiedź na pytanie "Jak oceniasz znaczenie przedsiębiorczości w nowoczesnym świecie pracy w perspektywie 10 lat od chwili obecnej?" dla ogółu Polaków

Badanie zostało przeprowadzone przez instytut badawczy GfK w 16 krajach Europy. W Polsce badanie zrealizowano w maju 2012 r. metodą wywiadów osobistych na próbie 1000 kobiet i mężczyzn w wieku ponad 15 lat.

Dołącz do dyskusji: Polacy pozytywnie nastawieni do przedsiębiorczości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl