SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy uważają, że w pandemii centra handlowe to bezpieczne miejsce. Wysokie poparcie dla zniesienia zakazu handlu w niedziele

W ciągu ostatniego miesiąca galerię handlową odwiedziło 62 proc. badanych i zdecydowana większość z nich, bo 77 proc. czuło się bezpiecznie podczas wizyty - wynika z nowego badania agencji Inquiry, zrealizowanego we współpracy z Polska Radą Centrów Handlowych. 59 proc. respondentów chce zniesienia zakazu handlu w niedziele.

Article

W związku z pandemicznymi obostrzeniami w handlu agencja Inquiry zapytała Polaków, co sądzą o prawodawstwie zakazującym handlu w niedziele i o propozycjach jego zniesienia na czas pandemii Covid-19.

Polacy źli na niedzielny zakaz handlu

Ponad połowa badanych (57 proc.) odbiera zakaz handlu negatywnie, a pozytywnie ocenia go 27 proc. respondentów.  W stosunku do wiosennego pomiaru, poparcie dla ograniczenia handlu w niedziele zmalało o 7 p.p.

Polacy nie lubią gdy się im czegoś zakazuje - na ten czynnik wskazała połowa osób mających negatywne nastawienie do zakazu handlu. Na kolejnych miejscach znalazły się brak czasu na zakupy w inne dni (39 proc.) oraz brak możliwości spokojnego dokonania zakupów odzieży, artykułów gospodarstw domowego itp. wymieniony przez co trzecią osobę. Wyniki badania pokazują również, że część z nas zmieniła swoje nawyki związane z zakupami spożywczymi. Na ograniczenia dotyczące braku możliwości dokonania zakupu świeżych produktów spożywczych wskazało w ostatniej fali badania 27 proc. badanych, a na brak możliwości dokonania zakupów spożywczych po powrocie z podróży w niedzielę 20 proc.

Wśród badanych pozytywnie oceniających zakaz handlu w niedzielę z 21 proc. do 13 proc. zmalał odsetek respondentów deklarujących, że ogólnie popierają działania obecnego rządu.

 

Osoby popierające zakaz handlu w niedziele (13 proc.) przede wszystkim podkreślały pozytywny aspekt wolnego dnia dla sprzedawców (68 proc. wskazań w tej grupie), a 57 proc. z nich uważa, że niedziela nie powinna być dniem na zakupy.

Za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę opowiada się 59 proc. Polaków. Powrotu do sytuacji sprzed zakazu chce 23 proc. badanych, 19 proc. uważa, że sprzedawcy powinni dostawać za pracę w niedzielę wyższe wynagrodzenie, a zdaniem 17 proc. ankietowanych sprzedawcy powinni mieć zagwarantowane wolne np. 2 wybrane niedziele w miesiącu.

Badanych zapytano również o to jaki wpływ na funkcjonowanie centrów handlowych miałoby przywrócenie handlowych niedziel i tym samym rozłożenie w nich wizyt na więcej dni. W opinii 68 proc. Polaków pozwoliłoby to sklepom odrobić straty z okresu zamknięcia, dla 67 proc. ułatwiłoby robienie zakupów a 50 proc. uważa, że zwiększyłoby bezpieczeństwo związane z przebywaniem w galeriach handlowych.

Agencja Inquiry zapytała również o ocenę pomysłu wprowadzenia dwóch dodatkowych niedziel handlowych w grudniu tego roku tj. 6 grudnia oraz 27 grudnia. Tają opcję pozytywnie oceniło 59 proc. badanych, a negatywny stosunek do tej idei miało jedynie 14 proc. próby.

Centra handlowe bezpieczne w czasie pandemii

W kontekście obecnej sytuacji epidemiologicznej zdaniem Polaków centra handlowe to bezpieczne miejsca. W ciągu ostatniego miesiąca galerię handlową odwiedziło 62 proc. badanych. Większość z nich (77 proc.) czuło się bezpiecznie podczas wizyty.

- Warto zwrócić uwagę na fakt, że klienci czują się bezpiecznie w centrach handlowych niezmiennie od wiosny. W cyklu naszych badań realizowanych w maju i czerwcu tego roku poziom poczucia bezpieczeństwa klientów notowany był na identycznym poziomie jak obecnie. Pokazuje to wyraźnie, że centra handlowe niezmiennie cieszą się zaufaniem klientów na przestrzeni ostatnich miesięcy, dzięki stosowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa sanitarnego i możliwości zachowania dystansu społecznego - komentuje Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry.

Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych dodaje: - Sektor centrów handlowych był i jest przygotowany do bezpiecznej obsługi klientów także przy pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej. Uważamy, że częściowe zamknięcie galerii jest nieuzasadnione. Po pierwsze stosowane są najwyższe standardy sanitarne, w tym m.in. nieograniczony dostęp do środków dezynfekujących, regularna i częsta dezynfekcja miejsc dotykanych przez ludzi, po drugie zaawansowane technologie – systemy kamer zliczające klientów w czasie rzeczywistym, pozwalające na kontrolowanie liczby osób przebywających w obiekcie oraz po trzecie – prowadzone są intensywne działania informacyjne kierowane do klientów dotyczące przestrzegania obowiązujących zasad. Co więcej, dane które zebraliśmy od członków PRCH pokazały, że skala zakażeń wśród pracowników sklepów działających w centrach handlowych nie przekraczała 1 promila w trzecim tygodniu października. Nie odnotowaliśmy także przypadków z transmisją na współpracowników i klientów - mówi ekspert.

Ankieta CAWI zrealizowana przez agencję badawczą Inquiry na panelu YouGov w październiku 2020, na reprezentatywnej próbie N=1006. Wyniki porównujemy z badaniem zrealizowanym w styczniu 2020 r. na próbie N=503.

Dołącz do dyskusji: Polacy uważają, że w pandemii centra handlowe to bezpieczne miejsce. Wysokie poparcie dla zniesienia zakazu handlu w niedziele

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ramper
„77 % bywalców galerii handlowych czuło się tam bezpiecznie”, taaak… potwierdzają to statystyki zachorowań na covid które szybują w górę. Między czuć się bezpiecznie, a nie zachorować jak się okazuje jest jednak różnica. Naprawdę czy czymś miarodajnym, powodem do zmiany prawa jest czyjeś subiektywne uczucie? Chyba powinniśmy jednak kierować się bardziej twardymi danymi. I one pokazują, że ustawy nie ma sensu zmieniać.
odpowiedź
User
Ixo
Jak zwykle zajmujemy się nieszkodliwymi duperelami, a czymś takim jest ta ustawa, która nikogo nie krzywdzi, a może nawet jest pożyteczna, a meritum, czyli np. opłakany stan służby zdrowia wolimy przemilczeć.
odpowiedź
User
Mikel
Lepiej to zostawić, teraz jedna strona naciska, żeby ustawę znieść, za chwilę Kościół i Solidarność zaczną apelować, żeby ustawę zaostrzyć, i będzie masakra.
odpowiedź