SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy wpłacili ćwierć miliarda złotych na Zrzutka.pl w 2021 roku

Internauci w ub.r. wpłacili na Zrzutka.pl blisko ćwierć miliarda zł, przy dynamice 24 proc. rdr, dzięki czemu portal rósł dwukrotnie szybciej niż cały rynek crowdfundingu w Polsce - informuje Zrzutka.pl. Wpłacone pieniądze na zrzutki w zeszłym roku stanowią aż 40 proc. wszystkich zebranych środków w historii portalu (funkcjonuje od ośmiu lat).

Article

Rekordowym miesiącem był grudzień 2021 roku, kiedy to wpłynęło ponad 26 milionów zł. Wśród organizatorów zrzutek, obok setek tysięcy internautów, pojawiło się także wiele gwiazd, takich jak Filip Chajzer, Mateusz Damięcki, bracia Golec czy „Królowa życia”, czyli Dagmara Kaźmierska.

Zrzutka.pl umocniła swoją wiodącą pozycję na rynku portali crowdfundingowych służących do organizacji dowolnego rodzaju zbiórek. W 2021 roku internauci wpłacili na Zrzutka.pl 239 882 339 zł, czyli 40 proc. wszystkich środków zebranych w całej historii platformy. Zrzutka funkcjonuje od ponad ośmiu lat i w tym czasie jej użytkownicy założyli ponad 800 tysięcy zrzutek, zbierając na nich łącznie ponad 630 mln zł.

Czytaj też: Funwisher Jarosława Kuźniara pozyskał ponad 152 tys. zł. "Start kampanii przed świętami to był zły pomysł"

W 2020, w trudnym roku pandemii, portal odnotował rekordową wówczas sumę wpłat w wysokości niemal 193 mln zł. Jednak 2021 okazał się jeszcze lepszym rokiem, gdyż platforma zakończyła go poprawiając ten wynik o niemal ¼, tj. o 23,8 proc.

W 2022 roku Zrzutka.pl prognozuje, że internauci wpłacą za jej pośrednictwem ponad 287 milionów złotych, przy dynamice na poziomie 20 proc. rok do roku. Platforma będzie zatem w dalszym ciągu rosła szybciej niż rynek.

Zrzutka.pl nie pobiera obligatoryjnych opłat i prowizji, dzięki czemu zbiórki na platformie można zorganizować całkowicie za darmo. Portal utrzymuje się przede wszystkim z darowizn wpłacanych przez jej użytkowników.

Na co ludzie się zrzucają

Internauci korzystali ze Zrzutka.pl w 2021 roku organizując wiele często bardzo spektakularnych akcji, ale także na co dzień, aby po prostu zrzucić się ze znajomymi czy z rodziną, nie tylko na różnego rodzaju akcje charytatywne, ale także na rozwijanie swoich pasji, projektów sportowych czy kulturalnych tj. wydanie płyt, książek, gier i aplikacji mobilnych czy po prostu realizację marzeń.

Zdecydowanie najwięcej (42,3 proc.) wpłat w 2021 roku dotyczyło zrzutek z kategorii „charytatywne”, w której publikowane są między innymi zbiórki na cele takie jak operacje czy leczenie. Zaraz za nimi (co czwarta zbiórka) uplasowały się zrzutki na codzienne potrzeby (kategoria „potrzeby”), takie jak remont czy opłacenie czynszu. Na trzecim miejscu, z udziałem 6,7 proc., uplasowały się zrzutki z kategorii „projekty”, a na czwartym „zwierzęta” (5,6 proc.). Dopełnieniem były natomiast kategorie „sport” z udziałem na poziomie 1,2 proc., „prezenty” (obecnie zmieniona na „kultura”) i „podróże”.

Liczba wpłat, jak co roku, jest najwyższa w okresie jesienno-zimowym. W ostatnim kwartale 2021 roku internauci wpłacili rekordową kwotę, tj. blisko 70 mln zł, co stanowi prawie 1/3 wszystkich środków zebranych w całym ubiegłym roku. Najlepszym miesiącem w historii portalu był grudzień 2021 roku, kiedy to użytkownicy wpłacili ponad 26 mln zł.  Największy ruch na zrzutka.pl odnotowywany był w poniedziałki i wtorki, zwykle w godzinach wieczornych - między 19 a 22.

Rekordową zrzutką (ponad 1,9 mln zł) było Serce Julki – Operacja w Bostonie, a pod względem szybkości (ponad 70 tys. zł w 30 minut) – Idealny team – człowiek i pies – potrzebuje pomocy, czyli zrzutka dla Zhiry, psa-ratownika.

Dołącz do dyskusji: Polacy wpłacili ćwierć miliarda złotych na Zrzutka.pl w 2021 roku

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ojej
Taaaka zła ta inflacja?
odpowiedź