SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy za przestrzeganiem prawa międzynarodowego

Większość Polaków (62 proc.) uważa, że nasz kraj powinien bezwarunkowo przestrzegać prawa międzynarodowego; tylko jedna trzecia spośród nas (29 proc.) uzależnia stosowanie umów międzynarodowych od ich zgodności z interesami Polski - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Sondaż został zrealizowany w ramach międzynarodowej współpracy CBOS w programie World Public Opinion, koordynowanym przez PIPA (Program on International Policy Attitudes) na Uniwersytecie Maryland w USA. Pytania w tej sprawie ankieterzy ośrodków badania opinii społecznej zadawali w różnych krajach świata.

I tak większość światowej opinii publicznej (57 proc.) uważa, że państwa powinny konsekwentnie przestrzegać prawa międzynarodowego, a łamanie go jest równie naganne jak łamanie prawa krajowego. Ponad jedna trzecia badanych (35 proc.) wyraża odmienną opinię, w myśl której państwo powinno przestrzegać prawa międzynarodowego wtedy, gdy jest to zgodne z jego interesem. Takie stanowisko dominuje jedynie wśród obywateli Pakistanu (38 proc.) i Meksyku (44 proc.).

Na tle innych krajów europejskich Polska pod względem poparcia dla konsekwentnego przestrzegania prawa międzynarodowego lokuje się za Niemcami (70 proc. obywateli tego kraju jest za bezwarunkowym przestrzeganiem umów międzynarodowych) i Ukrainą (67 proc.). Podobne stanowisko prezentują Francuzi (61 proc.). Nieco mniej "internacjonalistyczne" podejście mają obywatele Wielkiej Brytanii (54 proc.).

W badaniu zapytano również o zaufanie do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Polacy wyróżniają się na tle pozostałych państw wysokim poziomem zaufania (73 proc.) do tej instytucji i jej wyroków. Relatywnie mała grupa badanych w naszym kraju (16 proc.) deklaruje brak zaufania do MTS.

Badania w innych krajach pokazują, że ponad połowa ogółu respondentów (54 proc.) ma zaufanie do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości i sądzi, że w razie procesu ich kraj zostałby potraktowany sprawiedliwie. Ponad jedna trzecia światowej opinii publicznej (36 proc.) ufa tej instytucji w niewielkim stopniu lub też nie ufa jej wcale. Duże zaufanie do Trybunału mają Kenijczycy (79 proc.), Niemcy (74 proc.), Francuzi (69 proc.), Brytyjczycy (68 proc.), Egipcjanie (67 proc.).

W sprawiedliwość i bezstronność tej instytucji rzadziej wierzą Irakijczycy (39 proc.), Turcy (33 proc.) i Rosjanie (25 proc.).

  • Więcej informacji:
  • Cbos
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy za przestrzeganiem prawa międzynarodowego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl