SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy zmniejszają wydatki na organizację Bożego Narodzenia (infografika)

Na najbliższe święta Bożego Narodzenia Polacy planują wydać średnio 722 zł. To o ponad 100 zł mniej niż w roku ubiegłym - wynika z badania PBS.

fot. Shutterstock.com Article

80 proc. respondentów zadeklarowało, że nie chce niczego zmieniać w przygotowaniach świątecznych, by dochować wierności tradycji.

W tym roku na organizację świąt i dni okołoświątecznych planujemy wydać o 100 zł mniej niż w roku ubiegłym. Wydatki jednak nie rozkładają się równomiernie. Ok. 24 proc. respondentów szacuje zakupy świąteczne na poziomie 400 zł, co czwarty Polak planuje zmieścić się w kwocie między 400 a 700 zł, 15 proc. wyda od 700 do 1 tys. zł, a 10 proc. planuje wydatki większe niż 1 tys. zł.

Najwięcej na święta wydadzą mieszkańcy małych i średnich miast – ok. 800 zł. Mieszkańcy wsi i największych miast wydadzą prawie 100 zł mniej.

77 proc. badanych zakłada, że otrzyma prezent bożonarodzeniowy, a 15 proc. raczej go się nie spodziewa. Oczekiwania zmieniają się z wiekiem - 90 proc. najmłodszych respondentów jest przekonanych, że znajdzie niespodziankę pod choinką, podczas gdy 64 proc. osób powyżej 59. roku życia uważa, że zostanie obdarowana podarkiem świątecznym.

Respondenci zostali także zapytani o to, jaki prezent o wartości do 200 zł chcieliby otrzymać. Kobiety najczęściej wskazywały na odzież i kosmetyki – chciałaby je znaleźć pod świątecznym drzewkiem co czwarta kobieta. Na biżuterię liczy 18 proc. pań, książki chciałoby otrzymać 9 proc., a elektronikę - 4 proc.

Jeżeli chodzi o mężczyzn, to 1/3 z nich chciałaby otrzymać właśnie elektronikę, 15 proc. odzież, 13 proc. alkohol, co dziesiąty wskazywał na kosmetyki, a 7 proc. respondentów przyznało, że chciałoby otrzymać książki lub muzykę.

Badanie "Barometr Providenta" zostało zrealizowane przez PBS w dniach 21-23 października 2016 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy zmniejszają wydatki na organizację Bożego Narodzenia (infografika)

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mradar
bo maja dosc reklam o Świętach w listopadzie jak od różowego T. Rzygać się od tego chce. A kiedys mozna było dopiero od grudnia.
10 8
odpowiedź
User
marcel
No masz juz grudzień po mikołajkach juz zaczynały się reklamy. Tylko chodzi o to, ze wydatków nie da się zmniejszyć niestety, one ciagle rosna i trzeba się zaporzyczyc jak ja w tym miesiącu na viasms. Całe szczeście, ze mam 50% znizki na pozyczke
8 8
odpowiedź