SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polbank EFG chce być bankiem krajowym. Złożył wniosek do KNF

Polbank EFG, działający w Polsce w formie oddziału greckiego banku EFG Eurobank Ergasias złożył do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wniosek o wyrażenie zgody na przekształcenie w bank krajowy z licencją polskiego nadzoru, poinformował bank w komunikacie.

„Zgodnie z zapowiedzią złożyliśmy wniosek następnego dnia po uprawomocnieniu się zmian w prawie bankowym, które umożliwiają nasze przekształcenie. Jesteśmy pierwszym dużym oddziałem instytucji kredytowej w Polsce, który przeciera szlak transformacji w bank krajowy" - powiedział dyrektor generalny Polbank EFG Kazimierz Stańczak.

Do formalnego rozpoczęcia procesu przekształcenia niezbędna była nowelizacja przepisów prawa, m.in. ustawy prawo bankowe. Zmienione przepisy weszły w życie 14 lipca 2011.

Bank podał, że w wyniku nowelizacji wszelkie prawa i zobowiązania Polbank EFG – w tym umowy z klientami – pozostaną bez zmian i nie będą wymagane żadne dodatkowe formalności ze strony klientów banku.

Po zakończeniu transformacji Polbank będzie podlegał nadzorowi KNF w pełnym zakresie, a gwarancji depozytowych będzie udzielał Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Obecnie jako oddział greckiego EFG Eurobank Ergasias korzysta on z ochrony greckiego funduszu gwarancyjnego Hellenic Deposit & Investment Guarantee Fund (HDIGF).

„Po złożeniu wniosku Polbank podda się audytowi, który przeprowadzony zostanie przez Komisję Nadzoru Finansowego. Po zakończeniu audytu i wyrażeniu zgody KNF, bank będzie mógł wystąpić o rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dalszy rozwój wydarzeń wiązał się będzie z przekazaniem większościowej własności w Polbanku EFG w ręce Raiffeisen Bank International – części największej i najsilniejszej austriackiej grupy bankowej" - podano także.

W lutym tego roku Raiffeisen Bank International (RBI)  poinformował przejmie 70% udziałów w Polbank EFG za 490 mln euro. Następnie RBI i EFG Eurobank Ergasias, grecki właściciel oddziału Polbanku, połączą swoją działalność bankową w Polsce, przy czym RBI posiadać będzie 87% utworzonej grupy, a Eurobank EFG zachowa 13% udziałów. Finalizacja transakcji planowana jest na IV kw. tego roku.

Polbank działa na terenie Polski od blisko 6 lat. Ma ponad 800 tys. klientów, dysponuje siecią 322 placówek w 149 miastach. Na koniec I kw. 2011 roku prowadził ponad 500 tys. kont oszczędnościowo-rozliczeniowych i ponad 970 tys. kont oszczędnościowych, wydał również ponad 150 tys. kart kredytowych. Wysokość aktywów banku to ponad 23 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Polbank EFG chce być bankiem krajowym. Złożył wniosek do KNF

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl