SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zatrzymania za piractwo platformy cyfrowej

Policyjna jednostka ds. przestępczości przeciwko własności intelektualnej (PIPCU) z Londynu przeprowadziła w całej Wielkiej Brytanii akcję wymierzoną przeciwko pirackiemu serwisowi streamingowemu. W związku z nielegalną dystrybucją treści platformy cyfrowej Sky zatrzymano cztery osoby.

Mecz Premier League na antenie jednego z kanałów sportowych SkyArticle

Zatrzymania poprzedziły przeszukania mieszkań w Londynie, Glasow, Edynburgu i Stoke. Funkcjonariusze zajęli sprzęt komputerowy, laptopy i telefony. Policyjna akcja przeciwko piratom to efekt współpracy PIPCU, policji i Sky. Brytyjskie służby szacują, że nielegalne usługi IPTV, które dotknęła operacja miały ponad pół miliona klientów. Jedna z zatrzymanych osób została oskarżona o kradzież własności intelektualnej, a trzy osoby pozostałe zwolnione w ramach dochodzenia.

Wielka Brytania najostrzej w Europie walczy z piractwem

Poza aresztowaniami, funkcjonariusze dostarczyli 200 wezwań innym osobom podejrzewanym o czerpanie zysków z piractwa IPTV. - Zorganizowane grupy przestępcze często postrzegają dystrybucję nielegalnych usług streamingowych jako przestępstwo niskiego ryzyka i przynoszące duże zyski, które można wykorzystać do finansowania innych poważniejszych działalności przestępczych - zauważył inspektor Gary Robinson z PIPCU. - Dostawcy pirackich usług mogą narażać swoicb klientów na ryzyko kradzieży danych, oszustwa z ich wykorzystaniem i działanie złośliwego oprogramowania - dodał.

Sky chwali brytyjską policję za udaną współpracę. - Ta skoordynowana akcja policji i innych podmiotów, która obejmowała działania obejmujące całą Wielką Brytanię, wywarła znaczący wpływ na osoby zaangażowane w poważną przestępczość zorganizowaną - powiedział Matt Hibbert, dyrektor ds. przeciwdziałania piractwu w Sky. - Podejmowane są coraz skuteczniejsze działania przeciwko przestępcom stojącym za wielkimi usługami pirackimi i dziękujemy PIPCU i wszystkim zaangażowanym siłom policyjnym. Będziemy nadal wspierać te wysiłki na rzecz zamknięcia tych pirackich usług i ochrony konsumentów - stwierdził.

Niedawno informowaliśmy, że Londyn zaostrza kurs wobec piratów, ale także osób udostępniających hasła do serwisów streamingowych. Nielegalny odbiór takich treści i przekazywanie haseł do Netfliksa są przez brytyjski Urząd Własności Intelektualnej uznawane za przestępstwo. Od początku stycznia funkcjonariusze brytyjskiej organizacji chroniącej praw autorskich FACT oraz funkcjonariusze policji odwiedzają gospodarstwa domowe w całej Wielkiej Brytanii, ostrzegając przed korzystaniem z pirackich usług IPTV. Tylko w pierwszym miesiącu trwania operacji, służby odwiedziły m.in. 1000 osób w środkowej Wielkiej Brytanii, które korzystały z nielegalnej platformy dostarczającej kanały telewizyjne, filmy i seriale, a także transmisje sportowe. Policjanci ostrzegali przed grożącymi za to konsekwencjami. W 2021 roku dwie osoby zostały skazane na łącznie 16 miesięcy więzienia za samo oglądanie nielegalnych transmisji.

W Polsce piractwo mniej popularne niż na zachodzie

Aż 17 mln mieszkańców Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii korzysta z pirackich usług w IPTV.  Z raportu Audiovisual Anti-Piracy Alliance (AAPA), przeprowadzonego przez Uniwersytet w Bournemouth wynika jednak, że odsetek mieszkańców Polski używających nielegalnych serwisów i list kanałów to zaledwie 1,5 proc. Nad Wisłą jest  mniej piratów niż w Europie Zachodniej. Piractwo rozwija się szczególnie na rynkach, gdzie ceny legalnych subskrypcji są najwyższe, a oferta jest rozdrobniona. Tak jest na przykład w Stanach Zjednoczonych.

W dobie streamingu piractwo jest łatwiejsze niż w przypadku telewizji satelitarnej. Do korzystania z takich usług wystarczy telewizor lub przystawka na przykład z systemem operacyjnym Android TV i lista kanałów m3u. Te są oferowane na stronach przypominających legalnie działających operatorów czy azjatyckich portalach zakupowych. Zarabiający na procederze za równowartość kilkunastu złotych proponują listę z dziesiątkami tysięcy kanałów, filmów i seriali.

Kiedy Wielka Brytania walczy z piractwem, Białoruś go legalizuje. Prezydent tego kraju Aleksandr Łukaszenka, podpisał ustawę dopuszczającą piractwo filmów, piosenek, kanałów telewizyjnych czy oprogramowania „wrogich krajów”. Dzięki takim przepisom Białorusini będą mogli obchodzić bojkoty zachodnich firm medialnych, które wycofały się z Rosji i Białorusi po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Wcześniej analogiczne zmiany w prawie przyjął Kreml.

Dołącz do dyskusji: Zatrzymania za piractwo platformy cyfrowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl