SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Policja: nasz parawan w czasie protestów nie miał przeszkadzać dziennikarzom

10 marca policjanci, którzy oddzielili parawanem protestujących pod Trybunałem Konstytucyjnym od prasy, działali w celu zabezpieczenia bezpieczeństwa legitymowanych osób. Tak brzmi odpowiedź stołecznej policji na pismo Press Club Polska. W sprawie utrudniania pracy dziennikarzom tego dnia napisał do komendanta głównego policji RPO, Adam Bodnar.

Demonstracja przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, fot. TVN24Article

Marcowy protest przebiegał spokojnie i pokojowo, a jego uczestnicy nie stwarzali zagrożenia ani dla siebie, ani dla dziennikarzy, ani dla nadzwyczaj licznie zgromadzonych policjantów. Tak protest opisywał w liście do komenda stołecznej policji prezes Press Clubu Polska, Marcin Lewicki.

Demonstrację relacjonowali też fotoreporterzy i operatorzy kamer. - Rozmowy protestujących z dziennikarzami zostały przerwane przez obecnych na miejscu funkcjonariuszy policji, którzy używając siły fizycznej najpierw oddzielili, a następnie odepchnęli dziennikarzy, w tym fotoreporterów i operatorów kamer, od uczestników protestu. Później uniemożliwili relacjonowanie wydarzeń nawet z dalszej odległości, zasłaniając protestujących parawanem – pisał Lewicki.

Dalej autor pisma przypomina, że dziennikarze relacjonujący wydarzenia są wysłannikami opinii publicznej”, a „działania utrudniające lub uniemożliwiające im pracę są wymierzone w prawo obywateli do informacji”.

Policja: Parawan dla bezpieczeństwa demonstrantów

Szef Press Club Polska otrzymał odpowiedź od komendanta stołecznego policji, nadinsp. Pawła Dzierżaka, w której podkreślono, iż użycie parawanu „nie miało na celu utrudnianie pracy przedstawicielom mediów”. Chodziło o to, by zabezpieczyć z jego pomocą „bezpieczeństwo i godność osób, wobec których podjęto czynności służbowe”, a także zabezpieczyć właściwe warunki podczas użytkowania specjalistycznego sprzętu technicznego.

- Parawan, jako środek technicznego wsparcia, wykorzystywany jest od lat od lat przez funkcjonariuszy wszystkich pionów policji. Środek ten służy m.in. do oznaczenia terenu akcji , osłonięcia miejsca zdarzenia, zapewnienia prywatności osobom, wobec których podejmowane są działania, a także chroni przed ujawnianiem stosowanych metod i technik działań policji – pisze nadinspektor Paweł Dzierżak. – W odpowiedzi nadinsp. Paweł Dzierżak odniósł się jedynie do kwestii użycia parawanu, pomijając inne działania policjantów, de facto uniemożliwiające pracę dziennikarzom - skomentował prezes Press Club polska, Marcin Lewicki.

RPO: Policja utrudniała pracę reporterom

Sprawą protestu pod trybunałem i użycia parawanu zajął się także Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar. W poniedziałek wystąpił do komendanta głównego policji z pismem, w którym podkreśla, że interwencja policji w dniu 10 marca budzi jego wątpliwości. - W proteście brały udział tylko cztery osoby, policjantów było kilkudziesięciu. Do tego wzdłuż ulicy utworzony został kordon z kolejnych kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy uniemożliwiali dziennikarzom oraz innym obserwatorom relacjonowanie protestu oraz kontakt z protestującymi. Odgrodzenie protestujących od dziennikarzy za pomocą parawanu. Przez to protestu nie mogli sprawozdawać dziennikarze, a działalność policji nie była transparentna - pisze Adam Bodnar.

Dalej rzecznik punktuje utrudnienia, jakie policjanci stwarzali tego dnia dziennikarzom relacjonującym protest. - Dziennikarze zostali zepchnięci przez kordon policji i nie mogli słyszeć, co mówią protestujący oraz jak przebiega interwencja. Żaden z funkcjonariuszy nie udzielił dziennikarzom odpowiedzi na pytanie o cel i powód interwencji wobec manifestantów. Dowódca akcji przekazał, że jeżeli chcieliby się skontaktować z rzecznikiem prasowym KSP, a nie znają numeru telefonu, powinni skorzystać z numeru alarmowego 112  - dodaje Bodnar.

Rzecznik przypomina też, że Europejski Trybunał Praw Człowieka wielokrotnie podkreślał wiodącą rolę prasy w demokratycznym państwie prawa. - Na prasie spoczywa obowiązek przekazywania informacji w sprawach leżących w interesie publicznym. Członkowie społeczeństwa mają zaś pełne prawo do ich otrzymywania.

Dołącz do dyskusji: Policja: nasz parawan w czasie protestów nie miał przeszkadzać dziennikarzom

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mordo Siuris
Już nic głupszego nie dało się wymyślić? Nawet widzowie Wiadomości nie łykają aż takich bzdur.
odpowiedź
User
mike
Pislicja
odpowiedź
User
Kaczatwojamać
zeszmaciły służbę p.sie kundle
odpowiedź