SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polisa na życie – ile powinna kosztować, na jaką sumę się ubezpieczyć?

Dobra polisa na życie powinna być maksymalnie dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Co to właściwie znaczy? Każdy z nas ma zupełnie inne oczekiwania finansowe oraz ochronne, zatem najważniejsze jest określenie swoich oczekiwań względem ubezpieczyciela.

fot. Rankomat.plArticle

Oprócz tego, co powinna zawierać umowa, warto również wiedzieć jak znaleźć dobrą polisę na życie. Dzięki temu podjęcie decyzji będzie o wiele bardziej łatwe.

Ile powinna kosztować polisa na życie?

Cena składki polisowej dla każdego z nas będzie inna. Przede wszystkim – mamy inne potrzeby względem polisy. Możemy oczekiwać wyłącznie podstawowej ochrony, jednak na wysoką sumę pieniędzy, np. 500 000 zł. Możemy również chcieć niską sumę ubezpieczenia, jednak ważny może być szeroki zakres ochrony. Zakres ochrony może być również bardzo indywidualną kwestią – wystarczy wybrać ochronę np. od poważnego zachorowania i nie decydować się na pozostałe umowy dodatkowe.

Kolejna ważna sprawa – każdy z nas ma zupełnie inną kondycję. Jeżeli do ubezpieczyciela zgłoszą się trzy kobiety w tym samym wieku, a wśród nich – jedna przeszła chorobę nowotworową, druga cieszy się dobrym zdrowiem i urodziła trójkę dzieci, a trzecia – nie choruje przewlekle, ale stosuje różne używki – to ryzyko zachorowania i śmierci u każdej z nich będzie zupełnie inne. Właśnie dlatego ważne jest, by przedstawić ubezpieczycielowi dokładnie swój stan zdrowia, ponieważ na jego podstawie obliczane jest ryzyko, a wraz z nim – wysokość składki.

Bardzo ważny jest także wiek, w jakim zgłaszamy się do ubezpieczyciela. Inne ryzyko śmierci dotyka osoby 25-letniej, inne z kolei osoby po 40-stce czy 50-tce. Nie warto odkładać decyzji o zakupie polisy na życie na później, ponieważ w oczach ubezpieczyciela każdy kolejny rok naszego życia zwiększa ryzyko chorób i śmierci.

Znaczenie ma także czas trwania umowy. Jeżeli zdecydujemy się na wysoką sumę ubezpieczenia, ale do wyboru mamy umowę na 10 lub 20 lat – to oczywiste, że w przypadku drugiej umowy możemy zapłacić mniej.

Cenę łatwiej będzie nam obliczyć z pomocą kalkulatora ubezpieczeń na życie, np. na https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator, który w oparciu o nasz wiek, stan zdrowia i preferowaną sumę ubezpieczenia – obliczy przewidywaną wysokość składki.

Na jaką sumę się ubezpieczyć?

W polisie na życie bardzo ważną rolę odgrywa suma ubezpieczenia. Dla wielu z nas wystarczającą kwotą może być 100 000 zł, dla innych z kolei 300 000 zł.

Zastanówmy się, na jaką sumę pieniędzy chcielibyśmy zabezpieczyć naszych najbliższych (partnera lub partnerkę, dzieci, rodziców), na wypadek naszej nagłej śmierci. W tym przypadku musimy uwzględnić nie tylko ich potrzeby i jakość życia, ale nasze ewentualne zobowiązania finansowe – np. kredyt mieszkaniowy.

Oczywiście im wyższa suma ubezpieczenia, tym lepiej. Musimy jednak pamiętać o tym, że wysoka kwota sumy ubezpieczenia będzie wpływała na wysokość składki i może ona w późniejszym czasie przekraczać nasze możliwości finansowe. Pamiętajmy o tym, że nasza sytuacja finansowa może ulec w przyszłości pogorszeniu, zatem zbyt wysoka składka może doprowadzić do tego, że niepotrzebnie zrezygnujemy z polisy na życie.

Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie na życie?

W poszukiwaniu polisy na życie bardzo przydaje się internet. Wiedząc, gdzie szukać rzetelnych informacji, możemy znaleźć wiele atrakcyjnych ofert.

Przede wszystkim – sprawdzając oferty na stronach konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych, nie dowiemy się o konkurencyjnych produktach.

Warto zatem sprawdzać strony, które w całości poświęcone są tematyce ubezpieczeniowej. Prowadzą one rankingi ubezpieczeniowe, gdzie znaleźć można wiele ofert, jak również oceny specjalistów branży ubezpieczeniowej.

Dzięki temu możemy dotrzeć do różnych możliwości – ubezpieczeń tańszych, o lepszej ochronie czy z bardziej rozbudowanym wsparciem assistance.

 Jeżeli mamy trudności z wyborem ubezpieczenia, możemy również skorzystać z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej, która znacznie ułatwi nam zakup ochrony. Jest to narzędzie, które wymaga od nas wypełnienia ankiety, w której określamy swoje oczekiwania oraz możliwości i na jej podstawie ustalana jest lista najbardziej dopasowanych produktów. W tym celu kontaktuje się z nami konsultant, który nie zobowiązuje nas w żaden sposób do wybrania jakiejkolwiek oferty – nie musimy zatem obawiać się rozmowy z nim. Może jednak znacznie ułatwić nam zakup – pomóc wybrać polisę, jak również umówić spotkanie z agentem w dowolnie wybranym przez nas czasie i miejscu.