SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polpharma wydłuża płatności do 120 dni. Firmy marketingowe szykują się do procesu

Organizacje marketingowe SAR, OFBOR, SMB i ZFPR protestują wobec decyzji Polpharmy o wydłużeniu do 120 dni terminu płatności podwykonawcom z branży reklamowej. Oceniają to jako bezprawne działanie i zapowiadają wystąpienie na drogę sądową.

Article

W komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB, Związek Firm Public Relations oraz Organizacja Firm Badania Opinii i Rynku informują - powołując się na sygnały dochodzące z rynku - że Polpharma nie tylko wydłuża terminy płatności do 120 dni, lecz także uzależnia od zgody na ten warunek udział podwykonawców w swoich kolejnych przetargach.

Organizacje wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec takich praktyk, podkreślając, że są one bezprawne. - W naszej opinii wydłużanie terminów płatności powyżej 60 dni jest niezgodne z zasadami współżycia społecznego, ideą odpowiedzialnego biznesu, a także z obowiązującymi przepisami prawa - stwierdzają, wyliczając, że takie działania naruszają ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych oraz stanowią nadużycie pozycji dominującej i czyn nieuczciwej konkurencji (łamiąc tym samym ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów).

Stowarzyszenia informują, że już pod koniec grudnia ub.r. przesłały swoje stanowisko Polpharmie i zaproponowały spotkanie w celu omówienia spornych kwestii. Jednak firma przez miesiąc nie zareagowała. - Nasze zaproszenie do rozmowy w celu wymienienia się racjami obu stron oraz wspólnego poszukania optymalnego dla wszystkich zainteresowanych rozwiązania nadal pozostaje aktualne - zaznaczają organizacje marketingowe.

Jednocześnie zapowiadają jednak, że jeśli Polpharma nadal nie będzie chciała z nimi rozmawiać, będą zmuszone wejść na drogę sądową, żeby w ten sposób jednoznacznie wyjaśnić, czy wydłużanie terminów płatności powyżej ustawowych 60 dni jest zgodne z prawem. Organizacje zleciły już kancelarii prawnej przygotowanie pisma przedprocesowego w tej sprawie.

- Jest to kwestia niezwykle istotna, gdyż w naszej ocenie tego typu nieuzasadnione praktyki uderzają w małe i średnie przedsiębiorstwa, stanowiące najważniejsze koło zamachowe polskiej gospodarki oraz dające miejsca pracy zdecydowanej większości zatrudnionych w Polsce - podkreślają stowarzyszenia.

W listopadzie ub.r. okazało się, że termin płatności firmom marketingowym z 60 do 90 dni wydłużył Unilever (przeczytaj o tym więcej). Organizacje z branży reklamowej zareagowały podobnym oburzeniem jak w przypadku Polpharmy, zapowiadając, że postarają się prawnie uregulować tę kwestię, tworząc kodeks dobrych praktyk dla marketerów (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polpharma wydłuża płatności do 120 dni. Firmy marketingowe szykują się do procesu

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja
buahahaha W Polsce zero zdziwienia, w krajach Zachodnich wielka debata publiczna.
14 9
odpowiedź
User
Ekspert
Złodziejstwo jakich mało

Czyżby potężne problemy finansowe polharmy i problemy z płynnością ?
21 8
odpowiedź
User
zzz
potezne problemy polpharmy, ktorej zmiana prezesa napewno nie wyszła na dobre
19 8
odpowiedź
User
szczery
Ale Polpharma robi sobie PR...wstyd!
16 9
odpowiedź
User
Groźny mocarz
No to teraz Unilever się wk..... i wywalą od siebie tych nieudolnych mięczaków, którzy zażądali tylko 90!
24 8
odpowiedź