SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat, Agora, TV Puls, ZPR Media, Discovery i Wirtualna Polska powalczą o MUX-8

Telewizja Polsat, Agora, Telewizja Puls, Grupa ZPR Media, Wirtualna Polska, Kino Polska TV, Discovery Networks, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej oraz Superstacja znalazły się wśród podmiotów, które będą rywalizować o cztery miejsca na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Article

Do konkursów na nadawanie kanałów na MUX-8 można było się zgłaszać do piątku 18 września br. Wyłonieni mają w nich zostać nadawcy czterech kanałów uniwersalnych, ale z określoną tematyką. Jeden ma mieć profil filmowo-rozrywkowy (z informacjami i publicystyką), kolejna będzie stacja lifestylowa, promującą aktywny rozwój człowieka. Na MUX-8 znajdzie się też kanał lokalno-samorządowy oraz telewizja o charakterze interaktywnym (z audycjami o edukacji medialnej i treściami z nowych mediów - więcej na ten temat).

Na razie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie podaje, ile otrzymała wniosków, bo czeka jeszcze na zgłoszenia przesłane pocztą. Z naszych informacji wynika, że w konkursach zdecydowało się wziąć udział co najmniej dziewięć podmiotów.

Cztery wnioski złożyły spółki z Grupy ZPR Media, nadające już trzy stacje na pozostałych multipleksach, czyli Fokus TV, Eska TV i Polo TV. Eska TV chce na MUX-8 uruchomić kanał interaktywny oraz kanał z informacjami lokalnymi. Z kolei będąca nadawcą Fokus TV spółka Spektrum powalczy o koncesje dla stacji lifestylowej oraz filmowo-rozrywkowej.

- Tylko firmy mające stabilne zaplecze finansowe i organizację rozłożoną na kilka projektów telewizyjnych i potrafiące budować synergię na kilku obszarach produkcji, technologii, narzędzi do zarządzania kontentem, zakupów, mogą  odnieść sukces na coraz trudniejszym rynku medialnym i telewizyjnym. A my mamy te kompetencje - mówi Leszek Kozioł, prezes Radia Eska. Dodaje, że Grupa ZPR Media jest „jedyną grupą medialną poza dużymi telewizjami, która ma szansę zapewnić stabilność rozwoju TV poprzez synergię z dotychczasową działalnością”.

Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Telewizji Polsat, poinformował Wirtualnemedia.pl, że spółka złożyła trzy wnioski. Nie ujawnił jednak, których kanałów dotyczą.

W konkursie wystartuje też należąca do właściciela Polsatu Superstacja, która chce nadawać telewizję o charakterze lokalnym. Adam Stefanik, prezes Superstacji, informuje, że spółka przez dziewięć lat istnienia wiele się nauczyła i zbudowała solidne zaplecze - Jesteśmy więc gotowi, do podjęcia nowych wyzwań, a uruchomienie nowego kanału rozpowszechnianego w sposób naziemny jest takim właśnie wyzwaniem - mówi Wirtualnemedia.pl Stefanik.

Dwa kanały chce uruchomić Kino Polska TV poprzez spółkę zależną Cyfrowe Repozytorium Filmowe. Chodzi o stację filmowo-rozrywkową oraz lifestylową.  Dwa wnioski złożyła też Telewizja Puls. Jak już informowaliśmy, spółka nadająca na MUX-2 kanały TV Puls i Puls, chce mieć na MUX-8 kanał filmowo-rozrywkowy, ostatecznie zdecydowała się też wziąć udział w konkursie na nadawanie stacji lifestylowej (dowiedz się więcej).

Jak informowaliśmy, kanał interaktywny WP1 na MUX-8 chce uruchomić Grupa Wirtualna Polska. Prezes spółki Jacek Świderski podkreśla, że taki ruch „stanowiłoby kolejny krok w rozwoju Grupy WP, który pozwoli nam na osiągniecie synergii związanych z produkcją treści multimedialnych oraz procesami technologicznej integracji internetu i telewizji”. Oferta WP1 ma obejmować różnorodne gatunki i formy telewizyjne: od rozrywki, przez filmy fabularne, dokumenty, programy publicystyczne, po sport i formaty reality. Telewizja ta ma być skierowana do jak najszerszej grupy, zarówno widzów telewizji jak internautów.

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej złożyła wniosek w konkursie na nadawanie stacji o charakterze lokalno-samorządowym (formalnie jego nadawcą ma być spółka zależna Cable Television Networks & Partners). Prezes PIKE Jerzy Straszewski zapowiadał to już na naszych łamach w maju br.

Agora w sierpniu br. zapowiadała złożenie co najmniej dwóch wniosków. W piątek wysłała dokumenty do KRRiT, ale nie poinformowała, ilu ostatecznie kanałów dotyczą. - Myślę, że więcej szczegółów będziemy mogli podać w przyszłym tygodniu - mówi nam Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Agorze. Spółka wspólnie z Kino Polska TV kontroluje już nadającą na MUX-1 stację filmową Stopklatka TV.

Nadawaniem na ósmym multipleksie jest zainteresowana też firma Discovery Networks. - Na ten moment mogę powiedzieć tylko, że startujemy w konkursie - mówi nam Agnieszka Jurkiewicz, corporate communications manager w Discovery Networks, pytana o szczegóły. Discovery chciało na MUX-1 uruchomić kanał dokumentalny DMAX, ale przegrało wówczas z Grupą ZPR Media.

Grupa TVN nie zdecydowała się na udział w żadnym konkursie. Nie wystartowała w nich także Telewizja Republika, która chce skupić się na rozwoju w dystrybucji kablowo-satelitarnej, ani Fratria, która zamierza postawić na kontent wideo, ale w internecie.

Pozostałe trzy miejsca na ósmym multipleksie dostała Telewizja Polska - będzie mogła tam nadawać trzy kanały SD albo jeden kanał SD i jeden HD. Operatorem MUX-8 wybranym w konkursie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej została firma Emitel. Jednak biorące udział w tym postępowaniu Polski Operator Telewizyjny oraz Grupa Time złożyły odwołania od wyników konkursu, co może opóźnić start multipleksu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polsat, Agora, TV Puls, ZPR Media, Discovery i Wirtualna Polska powalczą o MUX-8

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zen
To ja poprosze Discovery zeby nie musieli odsprzedawac wedlug debilnego prawa sportowych praw telewizyjnych tvp i zeby dalej w caloscizostaly w eurosporcie
odpowiedź
User
Henio
Dość już tego monopolu liberalno-lewicowego. Czas na TV REPUBLIKA i inne media prawicowe.
odpowiedź
User
Rozsądny
A tak Republika ciężko wojowała, tak ciężko naciskała na UKE i zorganizowała akcję wysyłania listów na konsultację.
11 TYSIĘCY wniosków wysłano. I co? I d*** - NAWET NIE ZŁOŻYLI WNIOSKU!
Co za kpina.

Niczym start Polsatu i TVN (POT) w konkursie na operatora tak tylko aby złożyć odwołanie i zablokować start MUX-8 jak najdłużej aby ograniczyć konkurencję.

Jedynie Time (i Emitel) startowały serio. TVP to chyba jedynie aby mieć punkt w sprawozdzaniu sejmowym że d* ruszyło.
Wystarczy popatrzeać na kwoty:
POT - 300 tys.
TVP - nieco ponad 654 tys.
TIME - 30 mln
Emitel - 45 mln
odpowiedź