SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat Box i Canal+ przejdą niedługo na nowe satelity. Ponad 1000 kanałów z „super-satelitów” Hot Bird 13F i 13G

Znana z produkcji samolotów firma Airbus rozpoczyna transport satelity Hot Bird 13F na przylądek Canaveral na Florydzie, skąd zostanie wystrzelony niedługo na orbitę. W tym roku trafi tam też Hot Bird 13G. Łącznie nowe „super-satelity” Eutelsata będą nadać ponad 1000 kanałów telewizyjnych.

Oba satelity będą działać na wykorzystywanej przez polskie platformy cyfrowe Polsat Box, Canal+ i Orange pozycji Hot Bird 13E. Zastąpią starsze urządzenia, których żywotność dobiega końca. Hot Bird 13F i Hot Bird 13G to pierwsze modele z nowej serii satelitów „Eurostar Neo”. Charakteryzują się zwiększoną ładownością, bardziej wydajnymi systemami kontroli mocy i temperatury niż poprzednie wersje.

Opóźnienie przez pandemię

Każdy z nowych satelitów ma ważyć ponad 2 tony i mieć 22 kW mocy statku kosmicznego. Masa startowa wyniesie 4500 kg. Dzięki Hot Birdowi 13F i 13G francuski operator satelitarny będzie mógł emitować więcej kanałów telewizyjnych, także w jakości 4K, klientów z Europy, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Satelity miały trafić na orbitę wcześniej, ale doszło do opóźnienia związanego z pandemią koronawirusa.

- Nowa generacja satelitów Eurostar Noe została opracowana dzięki wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej, pokazując siłę partnerstwa między przemysłem satelitarnym, rządowymi agencjami i podmiotami komercyjnymi w wielu krajach Europy - stwierdził Francois Gaullier, head of telecommunications & navigation systems w Airbusie.

Przychody z tytułu nadawania stacji telewizyjnych spadły ze 182 mln euro w III kwartale 2021 roku do 172,5 mln euro w I kwartale 2022 roku. Segment ten stanowił 61 proc. przychodów firmy. Blisko 6,3 proc. przychodów francuskiej firmy pochodzi od rosyjskich klientów. Z częścią z nich Eutelsat musiał w wyniku unijnych sankcji zakończyć współpracę po inwazji na Ukrainę. Firma tłumaczy, że jest apolityczna i nadal obsługuje rosyjskie platformy NTV-Plus i Trikolor. Niedawno o zerwanie takich umów zaapelowała organizacja Reporterzy bez Granic.

Pod koniec lipca informowaliśmy, że Eutelsat łączy się z brytyjskim operatorem OneWeb. Transakcja jest warta 3,4 mld dol i pozwoli firmie pozyskać wielu klientów internetu satelitarnego dzięki usługom zbliżonym do Starlink. Menadżerowie Eutelsata w ciągu ostatniego roku narzekali, że niewielu nadawców decyduje się na uruchomienie za ich pośrednictwem kanałów w jakości 4K. Takie treści najczęściej pojawiają się w serwisach streamingowych.

Dołącz do dyskusji: Polsat Box i Canal+ przejdą niedługo na nowe satelity. Ponad 1000 kanałów z „super-satelitów” Hot Bird 13F i 13G

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
"Dzięki Hot Birdowi 13F i 13G francuski operator satelitarny będzie mógł emitować więcej kanałów telewizyjnych, także w jakości 4K"

Liczba kanałów z danej pozycji satelitarnej nie zależy od satelity. Pasmo Ku ma z góry określoną pojemność. Ilość kanałów zależy od nadawców i od tego jak bardzo obniżą bitrate by zmieścić ich jak najwięcej.
odpowiedź
User
l
"Dzięki Hot Birdowi 13F i 13G francuski operator satelitarny będzie mógł emitować więcej kanałów telewizyjnych, także w jakości 4K"

Liczba kanałów z danej pozycji satelitarnej nie zależy od satelity. Pasmo Ku ma z góry określoną pojemność. Ilość kanałów zależy od nadawców i od tego jak bardzo obniżą bitrate by zmieścić ich jak najwięcej.

Obecne satelity nie wykorzystują pełnej pojemności, bo mają za mało transponderów - 64, podczas gdy nowe będą miały ich 80, co też nie jest pełnym wykorzystaniem. Pełna liczba fizycznych transponderów to 102.
odpowiedź
User
k
Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że mogą dać wyższą modulację dzięki zwiększeniu mocy sygnału. Podobnie jak w LTE, gdzie przy modulacji QAM64, z 5 MHz pasma można było uzyskać do 37,5 Mb/s. Obecnie przy QAM256 to 50 Mb/s.
odpowiedź