SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Platforma cyfrowa Polsat Box zawiesiła sprzedaż TV Mobilnej

Platforma cyfrowa Polsat Box będzie zachęcać użytkowników TV Mobilnego, płatnego pakietu w naziemnej telewizji cyfrowej do przejścia na ofertę IPTV lub satelitarną. Jak dowiedział się portal Witualnemedia.pl jest to związane m.in. ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej.

Article

TV Mobilna to kodowy pakiet w naziemnej telewizji cyfrowej. Usługę uruchomiono w 2012 roku, ale od lat operator jej nie promuje. W ramach MUX-4 są nadawane: Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Play, Polsat Cafe, Polsat Film, Polsat News, Nickelodeon, Comedy Central, Polsat Comedy Central Family, Tele 5, Kino Polska, TVP Seriale, a także stacje radiowe: RMF FM, RMF Maxxx, Muzo.FM, Radio Zet, Antyradio, Radio Plus, TOK FM, Rock Radio, Radio Złote Przeboje i Eska Rock. Za pośrednictwem MUX-4 nadawany jest także niekodowany kanał Wydarzenia 24.

Usługi nie można na razie wykupić

Polsat Box od miesięcy nie odpowiada na pytania dotyczące przyszłości TV Mobilnej. - Tej usługi nie można wykupić, bo dekodery nie będą obsługiwały nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Jeśli to się zmieni, pojawią się nowe dekodery, to będziemy o tym informować - usłyszeliśmy w call center Polsat Box. Pracownik call center operatora dopytywany czy usługa zniknie odpowiedział, że prawdopodobnie tak się stanie.

 Do usługi oferowano Dekoder do TV Mobilnej M-T 5000. Pracuje on w standardzie DVB-T, a od końca marca do końca czerwca w całej Polsce nastąpi przejście na DVB-T2/HEVC. Największa platforma mogłaby zmienić dekodery abonentów na przykład na Polsat Box 4K. Nie wiadomo jednak czy byłoby to opłacalne w przypadku taniego pakietu. Poza tym niedługo mogą wejść przepisy, które pozwolą nałożyć karę na sprzedawców oferujących sprzęt niezgodny z rozporządzeniem ministra cyfryzacji. Wynika z niego, że tunery naziemne z dostępem do internetu (takie oferuje Polsat) muszą obsługiwać telewizję hybrydową HbbTV. Tego kryterium sprzęt Polsat Box nie spełnia.

Dla Polsat Box najłatwiejszym rozwiązaniem jest więc zachęcanie klientów TV Mobilnej do wybierania pakietów satelitarnych i IPTV. Pozwolenie na nadawanie TV Mobilnej wygasa z końcem 2023 roku. Nie wiadomo czy firma będzie zainteresowana dalszym korzystaniem z niego. Kanał Wydarzenia 24 Polsat może przenieść na inny multipleks albo zastąpić nim stację z mniejszą oglądalnością. Choć są firmy, takie jak MWE, które zamierzają inwestować w naziemną telewizję cyfrową, to w Europie coraz częściej słychać o ograniczaniu liczby kanałów. Część pasma po 2030 roku może trafić do operatorów komórkowych. Polsat może teraz zaoferować na MUX-4 kolejne bezpłatne kanały. Na przykład Disco Polo Music czy Polsat Music.

Zobacz także: Większy zasięg multipleksu Polsatu w naziemnej telewizji cyfrowej

Zmiana regulaminu TV Mobilnej

Na zmiany w ofercie pozwala wprowadzony jesienią ub.r. regulamin TV Mobilnej. - Cyfrowy Polsat zastrzega sobie prawo zastępowania programów telewizyjnych i/lub radiowych w ramach Pakietu Programów przez inne programy lub zmniejszenie ich liczby, jeżeli wynika to z ważnych przyczyn prawnych, technicznych, organizacyjnych lub ekonomicznych.

W szczególności zalicza się do nich: utratę przez Cyfrowy Polsat uprawnień do rozprowadzania programów, zaprzestanie nadawania programu przez nadawcę, zmianę satelity lub systemu nadawania, zakończenie rozprowadzania z powodu zbyt niskiego poziomu oglądalności.

O zmianach takich Abonenci będą uprzednio informowani, w szczególności poprzez emisję stosownego komunikatu tekstowego na ekranie odbiornika telewizyjnego Abonenta, poprzez emisję w trakcie odbioru programów przez Abonenta scrolla (przewijanego tekstu) informacyjnego dotyczącego zmiany lub poprzez zamieszczenie informacji o takiej zmianie na  stronie internetowej Cyfrowego Polsatu lub na kanale dla Abonentów. W takim przypadku Abonentowi przysługuje prawo do rozwiązania Umowy Abonenckiej bez zachowania okresu wypowiedzenia, jednakże nie później niż 30 dni od dokonania takiej zmiany, ze skutkiem na koniec Okresu Rozliczeniowego, w którym przyjęto pisemne oświadczenie Abonenta o rozwiązaniu Umowy Abonenckiej - napisał w nim operator.

Dołącz do dyskusji: Platforma cyfrowa Polsat Box zawiesiła sprzedaż TV Mobilnej

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
A moduł nie jest tańszym rozwiązaniem?
odpowiedź
User
BEZO
Muxy to jest jednak muzeum. Nawet jeśli cyfrowe to jednak w swej istocie nie różnią się od początków telewizji. Nie ma innej drogi niż tvod/svod/avod. Takie małe ćwiczenie mentalne proponuję. Wyobraź sobie, że treści na Wirtualnych Mediach lecą jak rolka z napisami końcowymi a mógłby je przeczytać tylko ten kto był akurat przed monitorem. To jest absurd. Co więcej jest to zawłaszczanie czasu prywatnego.
Tresowanie widowni do blokowania sobie czasu np. o 19.00 czy 19. 30, żeby jakaś Pani siedząca za stołem mogła mu przeczytać co się zdarzyło i co ona o tym sądzi.
odpowiedź
User
Jutub
Czyli Wydarzenia 24 z NTC out? Przecież są w ramach TV Mobilnej, tylko że są niekodowane. Jeżeli to prawda to po co było tworzyć W24, skoro miały zastąpić odkodowany z TV Mobilnej Polsat News?
odpowiedź