SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat pracuje nad wprowadzeniem DVB-T2

W II kwartale 2022 roku nastąpi zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Ma to umożliwić m.in. pojawienie się nowych kanałów oraz nadawania w standardzie HD.

fot. Shutterstock.comArticle

Kilka dni temu Urząd Komunikacji Elektronicznej informował, że uruchomione zostały testowo programy, nadawane w nowym standardzie, co umożliwi sprawdzenie czy dany odbiornik telewizyjny potrafi je odbierać.

UKE instruował: "Przeskanuj odbiornik i dodaj nowe programy do listy. Każdy telewizor lub dekoder ma funkcję wyszukiwania nowych programów. Na testowym multipleksie Telewizji Polskiej poszukaj takich kanałów jak TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na testowym multipleksie TVN-Discovery wyszukaj TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła i Metro" - doradził Urząd.

„Prace zgodnie z harmonogramem”

Oprócz Telewizji Polskiej oraz TVN, testy nowego standardu nadawania przeprowadzał także Polsat. Już w ubiegłym roku uruchomił testową emisję kanału Polsat Film w standardzie emisji telewizji naziemnej - DVBT2/HEVC w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i Katowicach, a Polsat News jest nadawany w standardzie DVBT2/AVC.

Zarząd Cyfrowego Polsatu podczas ostatniej wideo konferencji z dziennikarzami zapowiedział, że nad wprowadzeniem standardu DVB-T2/HEVC na swoich kanałach pracuje „zgodnie z harmonogramem”. Nie chciał jednak zdradzać szczegółów.

- Pracujemy nad projektem i pracujemy zgodnie z harmonogramem. Tutaj wszystko jest przeprowadzane zgodne z datami przyjętymi przez regulatora - zapewniał Stanisław Janowski, prezes Telewizji Polsat.

Dopytaliśmy, czy w najbliższym czasie planowane są nowe emisje testowe kanałów w nowym standardzie, a jeśli tak, do kiedy potrwają. Czekamy na odpowiedź.

Czy potrzebny jest nowy telewizor?

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC, ma miejsce w całej Europie. W Polsce zmiana ma nastąpić w 2022 r., w czterech etapach na poszczególnych obszarach: etap 1: od 28 marca 2022 r., etap 2: od 25 kwietnia 2022 r., etap 3: od 23 maja 2022 r., etap 4: od 27 czerwca 2022 r.

Telewizja naziemna w całej Europie na potrzeby nadawania wykorzystywała do tej pory częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, jednak potrzebne jest zwolnienie pasma 700 MHz pod budowę sieci 5G przez operatorów komórkowych. Wymaga to przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości. Przy tej okazji Polska zmieni standard nadawania na DVB-T2/HEVC.

Zmiana standardu nadawania nie oznacza kupna nowego telewizora. W przypadku starszych modeli trzeba dokupić zewnętrzny dekoder, który kosztuje poniżej 100 zł. Natomiast osoby, które kupiły telewizor niedawno lub planują go kupić – powinny sprawdzić parametry techniczne - czy odbierze on sygnał DVB-T2/HEVC.

Dołącz do dyskusji: Polsat pracuje nad wprowadzeniem DVB-T2

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Xyz
Czy dekoder poniżej 100 zł posiadający możliwość przekazania obrazu tylko 1080p i bez dźwięku AC-4 odbierze TVP 4K oraz dźwięk Dolby Atmos w TVP Kultura? Jeśli nie, podajcie dekoder, który ma te możliwości.
odpowiedź
User
Gie
A gdzie pytanie o przyszłość MUX 4? Kanały na tym MUX-ie są kodowane. Odebrać je można tylko na dekoderach oferowanych przez CP. Żaden z aktualnych dekoderów nie obsługuje DVBT2/HEVC. Co zrobi CP? Wprowadzi nowe dekodery, moduły CI, będzie tam nadawał kanały niekodowane czy może zrezygnuje z tego MUX-u na który ma koncesję do bodajże 2024 roku.
odpowiedź
User
Marcin
Dokładnie niech w końcu poszerzą zasięg MUX 4 na cały kraj jak multipleksy ogólnopolskie. Ceny za to by odbierać te kanały jest kolosalna dla kogoś kto nie posiada innych usług w Cyfrowym Polsacie. Czas najwyższy by zrobili porządek z tym multipleksem bo to zwyczajne marnowanie cennych miejsc stacji naziemnych. Jedyny plus to Polsat News który mogą bez powodu wyłączyć kiedy chcą.
odpowiedź