SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat Film można oglądać za darmo w DVB-T. Zmiany w emisji Polsat News

W poniedziałek, 24 lutego Telewizja Polsat zdecydowała się na uruchomienie testowej emisji kanału Polsat Film w standardzie emisji telewizji naziemnej - DVBT2/HEVC w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i Katowicach. Dodatkowo Polsat News będzie nadawany w standardzie DVBT2/AVC.

fot. materiały prasoweArticle

We wrześniu 2019 roku, w ramach testów w naziemnej telewizji cyfrowej w Warszawie, Katowicach, Poznaniu oraz Trójmieście włączono emisję kanału Polsat News w technologii DVB-T na multipleksie czwartym. Telewizja Polsat testuje również możliwości telewizji hybrydowej HbbTV.

Nadawca szacuje, że w ten sposób kanał jest dostępny dla 12 milionów widzów, a za darmo mogą go oglądać m.in. mieszkańcy Wrocławia, Szczecina, Koszalina, Słupska, Trójmiasta, Elbląga, Olsztyna, Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego, Bydgoszczy, Inowrocławia, Płocka, Warszawy, Poznania, Zielonej Góry, Ostrowa Wielkopolskiego, Łodzi i Pabianic, Radomia, Lublina, Legnicy, Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Opola, Częstochowa, Kielc, Katowic, Rybnika, Jaworzna, Jastrzębia-Zdrój, Bielsko-Białej, Krakowa, Tarnowa, Rzeszowa, Włocławka i Kolbuszowej.

Teraz Telewizja Polsat idzie o krok dalej: od poniedziałku 24 lutego w Poznaniu i okolicach zostanie włączona testowa emisja kanału Polsat Film w nowym standardzie emisji telewizji naziemnej - DVBT2/HEVC. Polsat News będzie dodatkowo nadawany w standardzie DVBT2/AVC.

Dla widzów z Gdańska, Katowic i Warszawy oraz ich okolic włączona zostanie testowa emisja kanału Polsat Film w standardzie DVBT/HEVC. Polsat News pozostaje tak jak dotychczas nadawany w standardzie DVBT/AVC.

Aby widzowie mogli odbierać Polsat Film, a także Polsat News w nowym standardzie muszą dostroić odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej – telewizor lub dekoder. Jeżeli telewizor nie zostanie przestrojony, będą mogli nadal oglądać Polsat News w wersji SD, ale bez możliwości odbioru Polsat Film.

Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i rzecznik prasowy Polsatu poinformował nas, że nadawca jeszcze nie określił konkretnie daty zakończenia testów. - Na razie testy są w tych lokalizacjach, które podaliśmy. Celem jest przeprowadzenie testów, szczególnie istotne są tu testy DVBT2, gdyż standard ten ma docelowo zastąpić DVBT - obecnie działający na obszarze całego kraju w ramach naziemnej telewizji cyfrowej - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl.

Wyzwania związane z DVBT-2 i refarmingiem

Do 30 czerwca 2022 roku ma w Polsce zmienić się sposób nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Dotychczasowy system DVB-T zostanie zastąpiony DVB-T2, który jest oceniany jako bardziej nowoczesny. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem DVB-T2 (Digital Video Broadcasting - Terrestrial Second Generation - standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T drugiej generacji służący do transmisji skompresowanych danych - przyp.red.) ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na multipleksach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów.

W związku z tym odbiorcy będą mogli zyskać również obraz w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięk o wyższej jakości. Oprócz zmiany standardu nadawania, rynek czeka także refarming. Ten proces niesie z sobą wiele obowiązków i zmian dla operatorów, nadawców oraz regulatorów.

Zgodnie z Decyzją Parlamentu Europejskiego w sprawie wykorzystania częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, Ministerstwo Cyfryzacji miało obowiązek przygotować Krajowy Plan Działań, który wskazuje, jakie działania muszą zostać podjęte, by udostępnić pasmo 700 MHz w Polsce. Ma ono zostać zwolnione na rzecz rozwoju sieci tzw. piątej generacji (5G). Umożliwi ona szybszą transmisję danych niż obecnie, jednak warunkiem jej wdrożenia jest właśnie zwolnienie pasma 700 MHz - zajmowanego przez nadawców cyfrowej telewizji naziemnej. To z kolei ma istotny wpływ na kanały naziemnej telewizji cyfrowej, działające obecnie w technologii DVB-T. Konieczne będzie przeniesienie ich emisji w dolną część pasma - 470-694 MHz. Po zwolnieniu pasma 700 MHz nadawanie programów w ramach funkcjonujących obecnie czterech multipleksów (MUX 1-4) będzie mogło być kontynuowane bez zmiany standardu transmisji. Będzie wymagało to od odbiorców tylko uruchomienia automatycznego dostrojenia odbiorników do nowych częstotliwości.

O planowanych zmianach częstotliwości widzowie zostaną natomiast poinformowani przez nadawców poprzez np. informacje na paskach. Dopiero po wdrożeniu standardu DVB-T2 niezbędna będzie wymiana odbiorników telewizyjnych, które nie spełnią wymagań technicznych umożliwiających odbiór sygnału w nowym standardzie (z systemem odbioru DVB-T2/HEVC, inaczej H.265 lub MPEG-H część 2).

Dla widzów istotnym faktem przede wszystkim będzie, aby nowe odbiorniki telewizyjne były przystosowane do systemu kodowania obrazu DVB-T2, który zastąpi obecnie działający DVB-T. Stanie się to do 30 czerwca 2022 roku, a właściciele telewizorów, które nie będą spełniać tych wymagań (nie będą działały telewizory wyposażone w kodek MPEG-4 (H.264/MPEG-4 AVC) będą musieli kupić zewnętrzny dekoder, by móc odbierać telewizję naziemną.

Jednak według danych Związku Cyfrowa Polska z lipca 2019 roku prawie 7 mln odbiorników telewizyjnych na 11,5 mln sprzedanych w ostatnich pięciu latach w Polsce umożliwia już odbiór naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji (DVB-T2). Według szacunków potrzebny sprzęt będzie znajdować się już w 90 proc. gospodarstw domowych. Proces cyfryzacji transmisji telewizji naziemnej został zakończony w Polsce 23 lipca 2013 roku. Widzowie korzystający z naziemnej telewizji cyfrowej mogą korzystać z 28 bezpłatnych programów o zasięgu ogólnopolskim.

Przejście na nadawanie w systemie DVB-T2 będzie umożliwiać także skłonienie nadawców do rozwoju w kierunku emisji programów w HD. W Unii Europejskiej sygnał o jakości DVB-T2 jest już nadawany w Niemczech, Czechach, Austrii oraz we Francji (tam planuje się wyłączenie emisji DVB-T dopiero w 2024 roku). Emisje telewizyjne w obu standardach - DVB-T i DVB-T2 - prowadzą nadawcy w Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz w krajach skandynawskich. W tych państwach nie określono daty granicznej wyłączenia sygnału o standardzie DVB-T. W przyszłym roku zmiany standardu na DVB-T2 dokonają Węgry.

Udział Polsat News w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2019 roku wyniósł 1,13 proc.

Dołącz do dyskusji: Polsat Film można oglądać za darmo w DVB-T. Zmiany w emisji Polsat News

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kik
Szkoda tylko, że Polsat Film nadaje tak marnej jakości produkcje. Nie ma ambitnych filmów, klasyków kina. To już na Atm Rozrywce emitują filmy Charliego Chaplin. Może będzie to impuls dla Stopklatki do poprawy ramówki
odpowiedź
User
Seba
To jak to jest w końcu? Cała technologia już istnieje? Dlaczego zatem wszystkich, powtarzam wszystkich kanałów TVP nie udostępnia testowo. Mój tv jest gotowy na to od kilku lat.
odpowiedź
User
Dvbt2
Zarówno Polsat News jak Polsat Film odbiera, zatem informacja prawdziwa.
Pozdrawiam z Krakowa
odpowiedź