SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bauer dał Polsatowi wyłączność na rozmowy o kupnie Interii. „Negocjacje na wczesnym etapie, wynik niepewny”

Telewizja Polsat uzyskała od Grupy Bauer Media wyłączność na negocjacje dotyczące kupna Grupy Interia. - Proces negocjacji jest nadal na wczesnym etapie, a ich wynik oraz prawdopodobieństwo ich pozytywnego zakończenia są niepewne - zaznacza Polsat.

Zygmunt SolorzZygmunt Solorz

W komunikacie giełdowym Cyfrowego Polsatu nie podano, jak długo mogą potrwać negocjacje Telewizji Polsat ze spółkami zależnymi Grupy Bauer Media w sprawie kupna Grupy Interia.

W miniony poniedziałek upłynął termin składania pierwszych ofert kupna Interii. Jedną z ofert złożyła spółka z grupy Cyfrowy Polsat. - Wybór oferty złożonej przez Telewizję Polsat będzie skutkował dalszymi negocjacjami mającymi na celu nabycie Grupy Interia przez Telewizję Polsat od sprzedających (czyli spółek Bauer Media Invest i Bauer Polen Invest - przyp.). Cena oraz ostateczne warunki mogą podlegać dalszym negocjacjom - zaznaczył Cyfrowy Polsat.

Dodał, że „proces negocjacji jest na wczesnym etapie, a ich wynik oraz prawdopodobieństwo ich pozytywnego zakończenia są niepewne”.

Firma uzasadniła, że opóźniła tę informację, ponieważ jej natychmiastowe ujawnienie rodziło w ocenie zarządu ryzyko negatywnego wpływu na wynik negocjacji oraz prawdopodobieństwo realizacji transakcji. Cyfrowy Polsat zwrócił uwagę na doniesienia medialne o planach sprzedaży Grupy Interia.pl.

Cyfrowy Polsat nie zdradza, ile Telewizja Polsat zaoferowała za Interię.

Do Grupy Interia.pl należą portal Interia.pl oraz szereg serwisów tematycznych, m.in. Pomponik.pl, Smaker.pl, Tipy.interia.pl, Swiatseriali.interia.pl i Maxmodels.pl. W 2018 roku firma osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 4,8 proc. do 114,3 mln zł, a jej zysk netto poszedł w górę z 21,23 do 22,26 mln zł. Firma zatrudniała 382 pracowników, o 13 więcej niż rok wcześniej.

Agencja Mobiem, specjalizująca się w marketingu mobilnym, została kupiona przez Grupę Interia cztery lata temu.

Informację o tym, że Grupa Bauer Media szykuje się do sprzedaży Grupy Interia.pl mówiło się od dłuższego czasu, jednak przedstawiciele niemieckiego koncernu wydawniczego w Polsce tego nie potwierdzali. Według nieoficjalnych ustaleń niemiecki koncern firmom doradczym poszukiwanie podmiotów zainteresowanych przejęciem Interii. Jej pakiet kontrolny kupił 12 lat temu od Comarchu za 199,5 mln zł, a pozostałe akcje skupił od inwestorów giełdowych.

Bauer Media zamierza sprzedać Interię, ponieważ ma nie widzieć możliwości dalszych synergii między nią a swoimi rozgłośniami radiowymi (jest właścicielem Grupy RMF) i tytułami prasowymi Wydawnictwa Bauer.

Według badania Gemius/PBI w lutym br. serwisy i aplikacje internetowe Grupy Cyfrowy Polsat (m.in. Ipla i Polsatnews.pl) zanotowały 8,94 mln użytkowników, 133,3 mln odsłon oraz 12 minut i 39 sekund średniego czasu korzystania w ciągu doby przez internautę, natomiast Grupa Interia.pl zanotowała 18,29 mln użytkowników, 1,38 mld odsłon oraz 30 minut i 6 sekund przeciętnego czasu spędzonego przez internautę w ciągu doby.

Analitycy: Interia pasuje do Cyfrowego Polsatu

Zdaniem analityków z biur maklerskich, którzy złożenie oferty kupna Interii przez Polsat ocenili w środę w porannych komentarzach, taka transakcja jest uzasadniona. - W przypadku Cyfrowego Polsatu transakcja miałaby sens, ponieważ jego pozycja w branży treści internetowych jest nadal stosunkowo słaba (głównie usługa Ipla), podczas gdy cena byłaby raczej niewielka w porównaniu ze skalą grupy (prawdopodobnie nie więcej niż 2 proc. kapitalizacji przy założeniu ceny zbliżonej do 300 mln zł) - napisał Dominik Niszcz z Raiffeisena.

- Zasięg ogólnokrajowej telewizji Cyfrowego Polsatu mógłby stworzyć potencjalne synergie z Interią. Wśród synergii zwracamy także uwagę na szeroką bibliotekę treści telewizyjnych Polsatu, która może być oferowana na stronie internetowej Interii - zauważył Konrad Księżopolski z Haitong Banku.

- Widzimy duży potencjał synergii między Interia. pl a grupą Polsat, ważnym producentem treści informacyjnych i rozrywkowych w Polsce. Wielkość transakcji nie powinna być znacząca dla ogromnego Cyfrowego Polsatu (szacujemy ją na około 2-2,5 proc. obecnej kapitalizacji) - ocenił Paweł Szpigiel z biura maklerskiego mBanku.

Według niego Cyfrowy Polsat może rozszerzać działalność w zakresie reklamy internetowej i e-commerce wzorem chociażby niemieckiego nadawcy Prosieben. - W ten sposób Wirtualna Polska będzie miała nową konkurencję, co powinno ostudzić pozytywne nastroje wobec spółki - zaznaczył Szpigiel.

Do przejęcia Interii przymierzano WP i Agorę

Pod koniec lutego Wirtualna Polska Holding wzięła kredyty w wysokości do 978 mln zł, z czego do 602 mln zł ma zostać przeznaczone na akwizycje i inne inwestycje. Według nieoficjalnych ustaleń Wirtualnemedia.pl firma jest zainteresowana kupnem Grupy Interia.pl.

Przedstawiciele Wirtualnej Polski nie komentują swoich planów akwizycyjnych, natomiast prezes spółki Jacek Świderski ponad tydzień temu mówił nam o nieuniknionej konsolidacji w segmencie portali horyzontalnych. - Mielibyśmy na pewno duże synergie z portalem horyzontalnym. Jeśli Onet byłby na sprzedaż, trudno byłoby wyobrazić sobie, żeby Wirtualna Polska tego nie analizowała. Dlatego że jesteśmy komplementarni - stwierdził Świderski. - Jesteśmy chyba jedynym krajem na świecie, w którym są cztery portale horyzontalne. To się musi skończyć konsolidacją albo problemami. Jeśli mamy skutecznie walczyć z Google i Facebookiem, to możemy to robić tylko dzięki odpowiedniej skali - dodał.

Polsat faworytem do kupna Interii

Konrad Księżopolski uważa, że inwestor strategiczny za 100 proc. udziałów Grupy Interii musi zapłacić ok. 15-20-krotność jej zysku, który w 2018 roku wyniósł 22 mln zł. - Zakładając, że wyniki Interii nie uległy istotnej zmianie, może to oznaczać potencjalną wartość kapitału własnego w transakcji na poziomie ok. 350–450 mln zł - stwierdził.

- Jednakże obecne, niespokojne otoczenie daje Cyfrowemu więcej argumentów negocjacyjnych przemawiających za zmniejszeniem wartości transakcji. Dlatego też, naszym zdaniem, górny zakres tej hipotetycznej wyceny jest raczej mało prawdopodobny - zaznaczył Księżopolski.

Zdaniem Pawła Szpigla Cyfrowy Polsat ma większe szanse na zakup Interii niż Wirtualna Polska i Agora. Podobną opinię wyraził Dominik Niszcz, prognozując, że Agora może w ogóle nie złożyć wiążącej oferty, ponieważ czeka na zgodę UOKiK-u ws. kupna większościowego pakietu udziałów Eurozetu, a jej sieć kinowa Helios przeżywa trudny okres związany z koronawirusem.

- Również Wirtualna Polska może nie licytować agresywnie w obecnym otoczeniu rynkowym - ocenił Niszcz. - Widzimy również ryzyko, że sprzedawca może zrezygnować z transakcji, jeśli nie będzie zadowalających ofert - dodał.

Cyfrowy Polsat zainwestował w Asseco, przejął Vindix i Alledo

Pod koniec grudnia w efekcie wezwania giełdowego Cyfrowy Polsat przejął mniejszościowy pakiet akcji Asseco Poland - za 21,68 proc. jego kapitału zapłacił 1,17 mld zł, a 0,22 proc. walorów tymczasowo przejęła spółka Reddev należąca do Zygmunta Solorza. Krótko przed tym Polkomtel zawarł ugodę z Huawei w sprawie wdrożenie zintegrowanego systemu IT.

Natomiast w połowie ub.r. Cyfrowy Polsat zrealizował wielokrotnie mniejszą akwizycję - przejął większościowy pakiet udziałów działającej od trzech lat firmy windykacyjnej Vindix (nie podano wartości tej transakcji).

Pod koniec ub.r. operator sieci Plus (należący do Cyfrowego Polsatu) założył spółki Plus Finanse i Plus Pay mające rozwijać jego kompetencje w zakresie usług finansowych. Natomiast Cyfrowy Polsat za 6,9 mln zł kupił 51,2 proc. udziałów firmy Alledo oferującej usługi z zakresu systemów oświetleniowych i fotowoltaiki oraz dokapitalizował nadawcę stacji TV Okazje.

W ostatnim okresie przejęcia przeprowadziła też Netia, której 66 proc. udziałów Cyfrowy Polsat ma od drugiej połowy 2018 roku. Na początku br. Netia kupiła od Ringier Axel Springer Polska za ok. 34 mln zł centrum danych w Krakowie, pod koniec listopada ub.r. za udziały krakowskiego operatora internetu stacjonarnego ISTS zapłaciła nieco ponad 34 mln zł, a za działającego w Łomży operatora internetowego IST - 8,8 mln zł.

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 11,68 mld zł przychodów sprzedażowych i 1,11 mld zł zysku netto. Liczba sprzedanych przez nią usług zwiększyła się o 2,8 proc. do 17,39 mln, natomiast liczba abonentów zmalała o 1,2 proc. do 5,64 mln.

Wiosną i w grudniu ub.r. Cyfrowy Polsat sprzedał dwie serie 7-letnich obligacji po 1 mld zł. Natomiast pod koniec listopada w ramach umowy kredytowej pozyskał 1 mld zł kolejnego kredytu, który ma spłacić w jednej racie w marcu 2023 roku.

Dołącz do dyskusji: Bauer dał Polsatowi wyłączność na rozmowy o kupnie Interii. „Negocjacje na wczesnym etapie, wynik niepewny”

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
berdonim
polsat kupi interię, rozszerzy polsatnews.pl i weźmie machałę żeby tym nadzorował?
odpowiedź
User
Adrian
Blisko, coraz bliżej. Nie oszukujmy się - teraz chodzi już tylko o cenę. W ciągu dwóch tygodni powinno być po wszystkim. Cyniczne cwaniaczki z WP zostały na lodzie.
odpowiedź
User
daf
Brawo Polsat!
odpowiedź